VRIJDAG 16 NOVEMBER DAG VAN DE ONDERNEMER TROTS OP JOUW ONDERNEMERSCHAP! MRB Tevredenheid én gemor na ingreep op Bonaire 8 Nederland zou 'ondemocratisch' te werk gaan >a L J Nederlandse kabinet te werk gaat. De belangrijkste frustratie zit in het feit dat er voor de inwoners van de bijzondere gemeenten geen sociaal minimum is vastgesteld. De uitkeringen zijn er stukken la ger dan hier, ook als je deze afzet te gen het op de eilanden geldende minimumloon. Daarom leeft een groot deel van de eilandbewoners in armoede en schulden. Zij vragen zich af: zijn we minder waard dan 'gewone' Nederlanders? Licht puntje: in 2019 gaan het minimum loon en de uitkeringen omhoog. De Tweede Kamer begrijpt in grote meerderheid dat Knops zich ge dwongen zag om in te grijpen op Bonaire. Wel zouden ze graag wil len weten wat de overwegingen van de staatssecretaris zijn om uit gerekend nu in te grijpen, terwijl er in maart verkiezingen zijn voor een nieuwe eilandsraad. „Je sluit een akkoord met be stuurders die nog maar een paar maanden aan de macht zullen zijn", zegt GroenLinks-Kamerlid Nevin Özütok. „De mensen daar kiezen een nieuwe raad, maar weten nu al dat die de komende tijd nauwelijks meer iets zelf kan beslissen. Ik be grijp dat er iets moet gebeuren, maar dit komt op mij wel heel erg over als powerplay van de staatsse- cretaris."Özütok kreeg in de Kamer brede steun voor haar verzoek aan Knops om in een brief uitleg te ge ven over zijn ingreep op Bonaire. DAG VAN DE ONDERNEMER MKB-Nederland Vandaag is het de Dag van de Ondernemer. Heel Nederland zet ondernemers zoals jij in het zonnetje. Want ondernemers zorgen voor groei, banen, welvaart, leefbare gemeenten en een bruisend verenigingsleven. Bedankt voor jouw lef en doorzettingsvermogen. dagvandeondernemer dagvandeondernemer.nl Rabobank Allianz (flj) facebook i Rabobank Na Sint-Eustatius neemt staatssecretaris Raymond Knops (CDA) nu ook Bonaire stevig in de tang. Het blijft tobben met de bijzondere gemeenten in het Caribisch gebied. Sinds 2010 zijn Bonaire, Sint-Eusta- tius en Saba (BES) bijzondere ge meenten. Daarmee hebben ze een andere status dan Aruba, Sint- Maarten en Curacao: dat zijn aparte landen in het Koninkrijk der Ne derlanden. De drie 'BES-eilanden' kampen met forse economische, sociale en bestuurlijke problemen. Zo is er veel armoede, is het straatbeeld ver loederd en zijn de plaatselijke ei landsraden een janboel. Op Bonaire (kleine 20.000 inwoners) is de slechts elfkoppige gemeente- of ei landsraad onder meer verantwoor delijk voor een lucht- en zeehaven, natuurbescherming en het aanja gen van de economie. Dat lukt moeilijk: de eilandsraad is versplin terd en komt maar niet tot beleid. Dat terwijl Nederland al een tijd een zak geld klaar heeft liggen. Staatssecretaris Raymond Knops (CDA, Koninkrijksrela ties) zag zich dit jaar al gedwongen om in te grijpen op Sint-Eustatius. Daar zette hij de eilandsraad volle dig buitenspel en stelde een rege ringscommissaris aan. Zo ver gaat hij op Bonaire niet. Woensdag tekende Knops met het bestuurscollege, dat bestaat uit de gezaghebber en drie gedeputeer den, een bestuursakkoord. Daarin staat dat Den Haag voor minimaal twee jaar een deel van de macht naar zich toetrekt. Een akkoord klinkt democra- tisch, maar in de praktijk valt dat nogal mee. Insiders spreken over een akkoord dat 'met het pistool op het hoofd' is getekend. De eilands raad had nog geen 24 uur om het te lezen, maar ging wel in meerder heid akkoord. In het akkoord staat dat de bezem i Bestuursakkoord is volgens insiders getekend 'met pistool op het hoofd' door het lokale bestuur gaat en dat bijvoorbeeld het innen van belas tingen flink wordt gereorganiseerd. Ook komen er gedragstrainingen voor ambtenaren en bestuurders. In ruil daarvoor investeert Den Haag miljoenen in onder meer we gen en woningen. De bewoners zijn aan de ene kant blij dat er iets gebeurt op Bonaire. Maar er is ook onvrede over de 'on democratische' manier waarop het vrijdag 16 november 2018 GO Wat zegt de Tweede Kamer? Een initiatief van: Nederland Advertentie aangeboden door: De Dag van de Ondernemer wordt mede mogelijk gemaakt door: Chris van Mersbergen Den Haag Wat is er precies aan de hand? Wat heeft de staats secretaris gedaan? Asm M Knops haalt de bezem erdoor op Bonaire, fotoanp Hoe komt dit aan bij eilanders?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8