NYNKE DE JONG 088 - 70 70 600 StlP Sluizen op een kier: trekvissen straks weer door het Haringvliet Herfstdip? NU tijdelijk extra korting bij Stip!! 6 korting Column Vissen uit de Noordzee, zoals zalm en steur, kunnen dadelijk weer de rivieren op zwemmen om daar te paaien. „Wat lang on mogelijk leek, wordt in 2018 wer kelijkheid", zei minister Cora van Nieuwenhuizen tijdens de sym bolische opening van de waterke ring. Dat het zo lang heeft geduurd voordat de sluizen weer open mochten, heeft alles te maken met de strijd die Nederland decennia lang voert tegen het water. Tij dens de watersnoodramp precies 65 jaar geleden vielen een paar duizend doden. Het was iets dat Nederland nooit meer wilde mee maken. En dus kwam er in 1971 tussen de eilanden Voorne-Put- ten en Goeree-Overflakkee een enorme dam, die het achterlig gende gebied beschermt tegen de Noordzee. Slachtoffers zijn er niet meer gevallen. „De mens is veilig, maar de natuur heeft er wel onder te lij den gehad", weet Van Nieuwen huizen. „Onder water in het Ha ringvliet is het maar een dooie boel." De aanleg van de dam zorgde er namelijk voor dat de Rijn en de Maas hun directe verbinding met de Noordzee kwijtraakten. Het unieke leven in dit gebied kwam daardoor tot stilstand. Door de sluizen op een kier te zetten, ontstaat er weer een na tuurlijke overgang van zoet rivier water naar zout zeewater, met een oer-Hollandse delta tot gevolg. Trekvissen als de zalm en steur Zoet water maakt plaats voor zout zeewater kunnen dadelijk weer hun oude paaigebieden stroomopwaarts van de rivier bereiken. Rond het Haringvliet zijn voor tientallen miljoenen euro's maat regelen genomen om te verzeke ren dat de landbouw voldoende zoet water kan gebruiken. Rijkswaterstaat vindt het echter niet verantwoord om de sluizen nu op een kier te zetten. De rivier stand is zo laag dat de zoetwater winning in gevaar komt. Vandaar dat het gisteren beperkt bleef tot een symbolische opening. Semi All Inclusive Cruise Canarische Eilanden f,0 JAAR N v reizen «nl Het is de week van de werk stress. Geen overbodige week, want 20 procent van het werknemersverzuim in Ne derland is werkstress-ge relateerd. Dat is best veel, vindt ook de PvdA. Die wil na melijk een wette lijk recht op on bereikbaarheid. Dat je na kan tooruren de mailtjes van je collega's niet meer hoeft te be antwoorden. Maar ik denk dat we het onderdeel moeten maken van een grotere werk- omslag. Een werke lijke verandering. We moeten af van het idee dat druk goed is. Want dat lijkt het enige wenselijk ant woord op de vraag 'hoe gaat het?' Druk. Altijd druk. Want dat moet. Druk be tekent belangrijk, en onmisbaar. Druk betekent dat iedereen je no dig heeft. Ik betrap mezelf er soms ook op. Dat ik erover klaag dat ik het druk heb, maar tegelijkertijd geniet van alle klussen die mijn kant op ko men. Kijk! Ze hebben me nodig! Ik doe ertoe! Mijn hele week volgepland! Je voelt je rijk, maar de werkelijk rijken zijn zij die precies genoeg werken. Zij zonder stress. Van die ty pes die elk jaar een maand vrij kunnen maken om op reis te gaan. Of iets anders leuks te doen. Die een dag per week minder zijn gaan werken, omdat ze heb ben geaccepteerd dat ze met min der geld ook gelukkig zijn. Zij wor den altijd met argusogen bekeken. En met afgunst, want wie wil dat nou niet? Maar wij doen het niet, omdat we denken dat het niet kan. Want wij zijn druk, druk, druk. En belangrijk, belangrijk, belangrijk. Het is zo'n onzin. We werken te hard omdat we denken dat we al dat geld nodig hebben. Omdat we niet anders gewend zijn. Natuurlijk zijn er ook mensen die wel hard móeten werken. Niet iedereen zit in deze luxepositie. Maar in mijn omgeving zie ik heel veel mensen die veel werken om dat dat nu eenmaal de norm is. Ik streef ernaar om in 2019 te kunnen zeggen dat ik precies ge noeg werk. Druk zijn hoort geen statussymbool te zijn. De relaxten, dat zijn de echte werktoppers. Echte rijkdom zit niet in status of geld. Echte rijkdom zit in extra tijd. Echte rijkdom zit niet in status of geld. Echte rijkdom zit in extra tijd vrijdag 16 november 2018 GO @Nynke Druk. d uk. aruK Er was 18 jaar overleg voor nodig, maar de Haringvlietslui- zen kunnen sinds gisteren op een kier worden gezet. Een 'historisch moment' volgens natuurorganisaties. Abdel llah Rubio Stellendam 8-daagse cruise per 4* AIDAstella Inclusief vliegreis, transfers en fooien t.w.v. 70 O.b.v. Semi All Inclusive, incl. tafeldranken t.w.v. min. 115,- O.a. Gran Canaria, Lanzarote, Tenerife Madeira Verlenging mogelijk in Gran Canaria! 16-daagse groeprondreis Rondreis Klassiek Sri Lanka 16-daagse cruise per 4* Costa Magica Grand Voyage van de Caribbean naar Italië 20-daagse cruisevakantie per 4*+ Westerdam Cruise Taiwan, Japan China 7-daagse cruise per 3*+ MS Allegro Nieuwjaarscruise over de Romantische Rijn 17-daagse groepsrondreis Rondreis Hoogtepunten van Vietnam van 1039 nu v.a. 935 van 1899 nu v.a. 1709 van 2139 nu v.a. 1970 van 419 nu v.a. 377 van 1349 nu v.a. 1214 stipreizen.nl 9 Kijk voor ons volledige aanbod op onze website! zie stipreizen.nl/cralsb 8-daagse cruise per 4* Costa Fortuna Cruise Westelijke Middellandse Zee 16-daagse groepsrondreis Rondreis Hoogtepunten van India 8-daagse groepsrondreis Rondreis Klassiek Roemenië 15-daagse groepsrondreis Rondreis Highlights of China 18- of 19-daagse cruisevakantie per 4*+ Volendam Cruise door het Panamakanaal VoQ^j cryy-5 ook op Q van 649 nu v.a. 584 van 1209 nu v.a. 1088 van 459 nu v.a. 413 van 1529 nu v.a. 1376 van 2529 nu v.a. 2276 dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Bekijk alle voorwaarden op stipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Een nobel idee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6