BELIEVE BRITAI Dit lijkt wel een grap' Lidstaten hebben even tijd akkoord uit te pluizen 5 ieansleave.eu DEAGENDA dering zijn levende dieren en dierproducten. Die gaan wel ge controleerd worden. De gezond heidsrisico's worden anders te hoog geacht. Producenten van Hollandse geitenkaas, Hollandse maatjesha ring of Brabantse Wal-asperges mogen hun naam na de brexit gewoon blijven voe ren in het VK. Dat geldt andersom ook voor onder meer de Traditio nal Bramley Apple Pie Filling en de Schotse wilde zalm. Deze pro ducten zijn te belangrijk voor lo kale gemeenschappen, is de rede nering. Geld Bij een boedelscheiding gaat het ook over de centen. In het ak koord wordt geen bedrag ge noemd, maar het VK moet naar schatting rond de 45 miljard euro betalen aan de EU. Dat zijn vooral uitstaande langlopende verplich tingen, zoals leningen die moeten worden terugbetaald of de bij drage aan de opvang van Syrische vluchtelingen in Turkije. Ook belangrijk: geen enkele lid staat gaat meer betalen aan de EU of minder binnen halen aan steun door het vertrek van de Britten. Noord-lerland Ook de heetste aardappel is aan de vork geprikt (of doorgescho ven, het is maar hoe je het be kijkt). Om te voorkomen dat er weer een harde grens komt tus sen Ierland (EU) en Noord-Ier- land (VK), een absolute no-go voor iedereen, is het volgende be dacht: er wordt gezocht naar een definitieve oplossing, het liefst voor 1 juli 2020, zo niet, dan nog iets langer. Mocht het dan nog niet lukken, dan is er een vangnet (de backstop). Er komt dan een speciale douane-unie tussen EU en VK, zonder tarieven of quota. De Noord-Ieren houden tegelij kertijd toegang tot de interne Eu ropese markt, waardoor er geen grensposten nodig zijn. Wel ko men er regels als het VK via Noord-lerland wil handelen, met name voor risicovolle pro ducten als dieren, groente en fruit. Dit vangnet mag alleen worden ingetrokken als beide partijen het daar over eens zijn. Voor de brexiteers is dit een gruwel. Zij willen juist af van al die Europese regels, en zelf uit maken met wie ze handelen en onder welke voorwaarden. Ze moeten het afronden, ik word er depressief van." Ondanks de huidige situatie heeft hij geen spijt van zijn brexit- stem. „Ik heb met mijn hart ge stemd. Het is alleen zo jammer dat deze mensen die verantwoordelijk zijn voor de uitvoering het zo slecht doen. De politici hadden het beter moeten doen: ze hebben zich niet aan hun afspraken ge houden. Dit is niet waar we voor hadden gestemd." „Ik denk dat May moet opstap pen", vult een voorbijganger aan. „Zet een brexiteer neer op haar plek en hou op met dat gerotzooi: kom in verzet tegen de EU en regel het. We zijn veel te lief geweest voor de EU. Als we maar genoeg druk op hen leggen, dan zullen ze wel met concessies komen. Want dat hebben ze nu nog niet gezien. Deze deal is niet waar we voor hebben gestemd. Dit is een zachte brexit, en dat willen we niet." Klapt Hij denkt niet dat May nog lang kan blijven zitten: „Ik denk dat de kans aanwezig is dat het kabinet deze week klapt. En misschien krijgen we daarna dan weer nieuwe algemene verkiezingen. Weer naar de stembus. Voor de zo veelste keer in een paar jaar." Burgers Het was een groot punt van zorg: de rechten van EU-burgers in het Verenigd Koninkrijk en an dersom. Het gaat in totaal om meer dan 4 miljoen mensen. In het Verenigd Koninkrijk wonen 3,2 miljoen mensen uit EU-lidsta ten, onder wie zo'n 100.000 Ne derlanders. En van de 1,2 miljoen Britten in de EU leven er rond de 46.000 in Nederland. In dit ak koord is geregeld dat er voor hen in principe niks verandert als de Britten op 29 maart volgend jaar vertrekken uit de Europese Unie. Ze kunnen hun 'huidige activitei ten' (wonen, werken en stude ren) gewoon voortzetten volgens de afspraken die gemaakt zijn toen ze emigreerden. Niemand wordt dus uitgezet of onderwor pen aan andere/strengere regels. Ook fijn: directe familie mag zich gewoon bij hen blijven voegen in het 'gastland'. Goederen Wie in Groot-Brittannië een auto koopt, kan dat nog tot het eind van de overgangsperiode (voor alsnog is dat 31 december 2020) volgens de oude EU-regels doen. Ook een auto die in 2020 is be steld, maar in 2021 wordt geleverd hoeft niet te voldoen aan nieuwe re gels of stren gere contro les. Het gaat om allerlei goe deren, van speel goed en auto's tot medische appara tuur en bouwmateri alen. De enige uitzon- vrijdag 16 november 2018 GO Alle 27 lidstaten hebben inmiddels met een loep naar het akkoord gekeken om te controleren of het inderdaad zo goed is als onderhandelaar Michel Barnier beloofde. Vandaag komen de EU-ambassa- deurs bij elkaar om hun conclusies te vergelijken. „Ik hoop dat er niet te veel commentaar is", zei Donald Tusk, de voorzitter van de Europese Raad, gisteren. Vervolgens wordt er geke ken naar de Politieke Ver klaring, waarin de intenties worden vastgelegd voor de toekomstige samenwerking tussen de EU en de Britten. Deze moet dinsdag zijn af gerond, waarna de lidstaten 48 uur krijgen voor de laat ste check. „Als er verder niks bijzonders gebeurt", zei Tusk, met een schuin oog naar het politieke gekrakeel in Londen, „dan is er op 25 november een speciale Eu ropese top om het akkoord te formaliseren." .j-» De opgestapte brexit-minister Raab. Demonstranten bij de parlementsgebouwen, fotosafp Waar de Britten verzand zijn in politieke chaos, hebben de EU-lidstaten deze dagen de tijd om het brexit-akkoord nauw keurig door te nemen. Dit zijn de belangrijkste punten. Mark van Assen Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5