'En dan ook 40 miljard betalen? WE'RE OoiljiTöWai! -ndlOVJ magazlni ^wiing 13-rage annivejsary isstj 4 De kans dat Theresa May haar brexit- deal door het Lagerhuis krijgt, lijkt miniem nu die van alle kanten zwaar onder vuur ligt. Ze heeft in het parlement geen conservatieve meerderheid. Tientallen partijgenoten van pre mier May zeggen tegen de deal te gaan stemmen. Gedoogpartner DUP zal er waarschijnlijk niet mee akkoord gaan en ook de grootste oppositiepartij, Labour, ziet de deal niet zitten. Een meerderheid is ver weg. Er wordt gefluisterd dat May zich dat realiseert, en hoog politiek spel speelt. Volgens die theorie zou ze erop rekenen dat de markten in storten als de deal wordt afge keurd, omdat een no deal (een cha otische brexit zonder afspraken) dan wel heel dichtbij komt. Dat zal de druk op de Britse parlementa riërs zo verhogen, dat ze in een tweede ingelaste stemming wel voor haar deal zullen stemmen. Maar de Lagerhuisstemming is pas op zijn vroegst over een paar weken. Eerst moet May de ko mende dagen zien te overleven, en dat wordt al lastig genoeg. Haar brexit-minnende partijgenoten zijn woest over de conceptdeal met Brussel. Deze brexit is veel te zacht en houdt het Verenigd Koninkrijk veel te dicht bij de EU, vinden ze. Er dreigt zelfs een afzettingsproce dure in haar eigen partij. Als er 48 conservatieve parlementariërs een brief schrijven naar de voorzitter van de partijcommissie waarin ze hun vertrouwen opzeggen in hun premier, dan volgt er automatisch op korte termijn een vertrouwens- stemming. In theorie kan ze bin nen een paar dagen weg zijn. Een aantal prominente brexi- teers als Steve Baker en Jacob Rees- Mogg deden gisteren hun brieven in ieder geval op de post. Rees- Mogg deed daar nog een schepje bovenop door een uitgebreide persconferentie te geven, waarin hij zei dat hij zelf geen leider schapsambities had, maar dat hij Ik geloof dal deze deal in het belang van het land is wel al wat kandidaten wist die May kunnen opvolgen. De brexiteer noemde oud-minister van Buiten landse Zaken Boris Johnson en de twee opgestapte brexitministers Dominic Raab en David Davis als eventuele nieuwe partijleider. Toen May gisteren tijdens een persconferentie een vraag kreeg over de mogelijke vertrouwens- stemming leek ze niet onder de in druk en gaf ze niet direct ant woord. „Leiderschap gaat over het nemen van de juiste beslissingen, niet de makkelijke. Ik geloof dat deze deal in het belang van het land is." Om daar vervolgens vastberaden aan toe te voegen: „Of ik ga door zetten? Ja." Haar onverzettelijkheid leverde haar eindelijk wat positieve kritie ken op in eigen kring. Lagerhuislid Bob Neill roemt haar houding. „De premier heeft een enorm uithou dingsvermogen. Ze is absoluut overtuigd van haar deal. Dat zal niet veranderen." „Het is een rotzooitje. Ze zouden er gewoon nu uit moeten stappen, zonder deal!", roept een bloemen handelaar die zijn rozen uit zijn vrachtwagen staat te laden. „Houd er gewoon mee op. Loop weg van de onderhandelingsta fel." May doet het ontzettend slecht, vindt hij. „Ze heeft geen ruggengraat. Ze heeft veel toege geven aan de EU met dit akkoord. Het is straks gewoon nog steeds zo dat zij de baas zijn over ons land. En dan moeten we in deze deal ook nog 40 miljard pond overmaken aan de EU?! Het lijkt wel een grap." Even verderop staat Helen (61) bij de bushalte. „Het is gekte, pure gekte", verzucht ze. „Ze maken het alleen maar moeilijker en moeilijker. Van deze brexit wordt iedereen slechter. En niemand heeft een oplossing." Barking is een van de armste buurten van Engeland. Het ver trouwen in politici is hier sowieso niet groot, vertelt ze. Ook niet bij haar: „Ik ben werkloos en heb me dische behandelingen nodig die ik niet krijg. Theresa May doet niets. En van brexit maakt ze ook een potje." Kapper Vanuit de deur van zijn kappers zaak kijkt Junior (44) naar voor bijgangers. „Veel mensen weten niet waar ze aan toe zijn, dus ik hoop dat ze nu gaan opschieten. vrijdag 16 november 2018 GO Premier May verlaat haar woning in Downing Street, foto getty images Voor- en tegenstanders van de brexit. fotoepa Deal met grond gelijkgemaakt Suse van Kleef Londen -Theresa May, premier Niet alleen de Britse politici zijn kwaad over het brexitconcept- akkoord: ook brexitstemmers hebben hun twijfels. In Barking, een van de weinige kiesdistric ten in Londen dat voor een ver trek uit de EU stemde, hebben ze er geen goed woord voor over. Onze correspondent peilde de stemming. Suse van Kleef Londen Theresa May beleeft politiek moeilijke tijden. Haar voorlopige afspra ken met Europa liggen zwaar onder vuur. Ze speelt hoog politiek spel. met het risico dat haar partijgenoten het vertrouwen in haar opzeggen. FOTO GETTY IMAGES AND HEII PM'S CABINST IN PTSABfl.Av •Mayssoftdeal bjasted bv aü gdes •Hugebattjeto Bet MPs' barking -4 Stuk voor stuk brachten alle Britse kran ten de strijd van May voor haar brexitdeal groot op de voorpagina's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4