13 Routinier Jan-Joost Wiebrens (50) van Tovaal is nog steeds ontzettend fanatiek. Hij hoopt dit seizoen te promoveren naar de eerste klasse. de bij het ingenieursbureau van de gemeente Rotterdam werkzame Wiebrens ook direct betrokken bij de realisatie van het nieuwe club huis. Vier jaar geleden werd het pareltje opgeleverd. Wiebrens is er terecht trots op. „Een mooi resul taat." Tovaal is ook bekend als de club van de leuke tripjes naar het bui- De sport is hard, maar fair en met onderling respect. Ik kan er mijn energie in kwijt tenland. De reis naar Zuid-Afrika in 1997 is voor Wiebrens nog steeds een hoogtepunt. Ruim twee weken samen onderweg met de ploeg, wedstrijden bij Johan- nesburg en in Stellenbosch, de teamgeest; het zijn dierbare herin neringen. „Dat zijn reizen die je bij blijven." Met het veteranenteam van Tovaal is hij eigenlijk nog maar net terug van een uitstapje naar Engeland. Uiteraard werd er ook in de bakermat van het rugby een wedstrijd gespeeld, tegen Se- venoaks RFC. Wiebrens ging graag mee, met wat hij zelf de oudjes noemt. „We waren vrij van competitie." Het eerste team is volgens de routinier uitgegroeid tot een uit gebalanceerde ploeg, zowel in leef tijdsopbouw als in kwaliteit. Op vallende speler is de door Hendry naar Goes gehaalde JordanPater- son. Wiebrens is enthousiast over MEESTE DUELS de jonge Schot „Snel, klein, maar hij tackelt als een grote kerel." De groep is ook fanatiek. Zondag wordt er bijvoorbeeld al twee uur voor de wedstrijd verzameld. Ook bij uitwedstrijden wordt niets aan het toeval overgelaten. Er wordt al tijd vroeg vertrokken. „Het komt zelfs voor dat we voor een gesloten clubhuis staan." De promotie naar de tweede klasse was voor de nieuwe genera tie bij Tovaal een sportief hoogte punt, ook al omdat werd afgere kend met 'erfvijand' Oemoeme- noe. Voor Wiebrens zelf zou het bereiken van de eerste klasse uniek zijn. Aan zijn inzet zal het niet lig gen. „Als je wilt presteren, moet je altijd de grens opzoeken en op het randje spelen." werd Wiebrens, op dat moment bijna afgestudeerd als HTS'er weg en waterbouw, weer lid van de verenging. Van vrienden kreeg hij te horen dat er een plekje vrij was in de bus, voor een rugbytrip naar Praag. De rest is geschiedenis. Wiebrens had voorgoed zijn hart verloren aan rugby. „Een echte contactsport. Hard, maar fair en met onderling respect. Ik kan er mijn energie in kwijt." In de eerste fase van zijn loop baan was Wiebrens fullback. Hij voelde zich als snelle jongen met een thuis op de vleugel. Later schoof Wiebrens op en werd hij bij Tovaal één van de mannen voor de scrum. Hij lijkt met zijn circa 80 kilo voor dat soort werk aan de lichte kant. Lachend: „Ik heb in derdaad niet de massa. Maar ik ben taai genoeg om me niet opzij te la ten zetten." Dit seizoen wordt hij door de Schotse coach Brian Hen dry weer gebruikt als fullback. Een bewuste keuze. „We hebben er eind vorig jaar een paar zware jon gens bij gekregen." Wiebrens maakte in zijn lange loopbaan alle wel en wee van de club mee. Twee promoties, twee degradaties, met zelfs een periode in de vierde klasse; het kwam alle maal voorbij. Wiebrens is ook penningmeester van de ver- eniging, die zo'n 180 leden kent. De club uit Goes heeft bovendien een bloeiende jeugdafde ling, die talenten voort brengt die het bijvoorbeeld tot Oranje onder 17 schoppen. Met zijn technische achtergrond was Het was oud-voorzitter Hans Markusse die de jonge Wiebrens destijds wist te interesseren voor het rugby. Markusse was inval kracht op de toenmalige Goese ba sisschool Binnenhof en zag in de gymlessen zijn aanleg voor sport. De jeugdafdeling van de club stond nog in de kinderschoenen. Verder dan een drie jaar durende kennismaking kwam het niet. Pas beginjaren negentig Hij nadert de mijlpaal van 450 wedstrijden in het eerste team van Tovaal en is op weg het clubrecord van Sjoerd van Benthem in handen te krijgen. Nog iets om naar uit te kij ken: een mogelijke promotie naar de eerste klasse, het niveau waarop zelfs Jan-Joost Wiebrens (50) in zijn lange carrière nooit heeft ge speeld. Na zeven wedstrijden voert het gepromoveerde Tovaal de ranglijst aan, met het maximale resultaat. Zondag komt het in de middenmoter Tilburg naar sport park Het Schenge. De achtste zege op rij lonkt. Wiebrens kan er zelf met de pet ook niet bij. „Het over treft alle verwachtingen." Hij heeft ondertussen Abraham voorbij zien ko men en verbrak al het re cord van de langst onafge broken reeks wedstrijden in de hoofdmacht, tot dan in bezit van vriend Jan MoeJker. Het belet Wie brens niet om er bij de Goese rugbyclub nog steeds volle bak in te gaan. Het lijf is fit en het plezier in de sport onverminderd groot. „Ik mag nog elke week mee spelen." vrijdag 16 november 2018 - Jan-Joost Wiebrens 1. Sjoerd van Benthem (1982- 2016) 454 duels. 2. Jan-Joost Wiebrens (1991- heden) 446 duels. 3. Tonnis van der Tuin (1979- 2011) 363 duels. 4. Hans Markusse (1978- 2009) 315 duels. 5. Koen Spaas (1995-2017) 253 duels. 6. Jan Moelker (1987-2010) 243 duels. 7. Michiel Sinke (1992-2014) 238 duels 8. Alex Vlieland (1997-heden) 235 duels. 9. Jan Otte (2005-heden) 210 duels. 10. Maghiel Hanse (2001- heden) 208 duels. Jan-Joost Wiebrens. Ben van den Aarssen Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41