WIM HOFMAN Zeeuws 'Maak keuze over munitiedepot' bin ri9n uit Creëer jouw persoonlijke kast van Interstar 9 Verpleging onder dwang verlengd Tbs voor mishandelen en diefstal Op zekere dag liep ik door een dorp op Walcheren. Het was zo'n typisch Zeeuws dorp, kleine woningen, een bakstenen kerk, hier en daar een gepot- dekselde houten schuur, zwart met wat witte randen. Huizen met typisch Zeeuwse voortuintjes met een stoepje voor een deur die nooit opengaat, een schelpen- of grind pad, afgezet met bakstenen, perkjes afgezet met scheef geplaatste bakstenen. Hier en daar een struik, een hortensia, een skim- mia, tegen de muur wat bruine of gele muurbloemen. Hier wat afrikaantjes, daar enkele goudsbloemen. Een hek met gaas. De zon scheen fel overal op, maakte dak pannen erg rood, de meeuw op de schoor steen erg wit. Maar ik rook rook. Naast een huis was een jonge man een vuur aan het stoken. In zijn hand had hij een riek. Het was een typisch Zeeuwse jongeman. De Tooroppen zouden hem meteen geschilderd of op zijn minst in houtskool hebben geschetst. Blauwe over all, donker haar, zwarte doorlopende wenk brauwen, donkere ogen die hij ver open sperde toen hij mij zag. Een rasechte Zeeuw dus. Met zijn riek, waarmee hij in het vuur had staan porren, bedreigde hij me. Hij maakte driftige bewegingen alsof hij mij wilde doorsteken. „Jij! Jijzei hij. „Jij daar, jij gaat naar de hel!" Een donkere rookwolk steeg ten hemel op. Het vuur brandde niet erg goed. „Ja, jij daar!" zei hij. „Jij gaat rechtstreeks naar de hel. Jij gaat daar voor eeuwig bran den in het eeuwige hellevuur, in ieder geval wel vierhonderd jaar!" De jongeman leek woedend en meende het echt. Natuurlijk had ik wel over de hel gehoord en dat er mensen in Zeeland wa ren die, aangesticht door Johan Calvijn, af en toe aan hellevuur dachten, maar Calvijn was geen Zeeuw en al lang dood. Ik had ook van een andere kant wel wat over de hel ge hoord. Zo waren er katholieken die me ver teld hadden dat er wel een hel bestond, maar dat die helemaal leeg was. „Homo!" riep de jongemanHij maakte nu nog snellere steekbewegingen. „Jij gaat naar de hel, hel hel!" Ik bofte dat er een vrouw uit het huis te voorschijn kwam. Ze droeg een emmer waarin aardappelschillen bleken te zitten. „Johan, Johan, hier heb ik nog wat!" „Neem het hem niet kwalijk", zei de vrouw tegen mij. „Hij is nu eenmaal zo. Van wie Johan het heeft, weet ik niet. De bijbel kan hij niet eens lezen." „Maar hij gaat wel naar de hel!" riep de jongeman. „Dat zie ik zo!" „Ik ga al", zei ik. En ik maakte dat ik weg kwam. Toen ik na mijn wandeling thuiskwam, rook ik nog naar het vuur. Typisch geurtje. MIDDELBURG De 28-jarige Y. E. uit Vlissingen wordt nog twee jaar langer vastgehouden en ge dwongen verpleegd. Dat be paalde de rechtbank in Middel burg gisteren. E. werd in 2014 voor poging doodslag naast de tbs met dwangverpleging veroordeeld tot een celstraf van één jaar. Na een uit de hand gelopen ruzie omdat het slachtoffer discrimi nerende opmerkingen tegen hem zou hebben gemaakt, stak E. hem met een aardappelmesje zestien keer in het lichaam. Dat gebeurde in een woning aan de Bloemenlaan. Na de steekpartij ontvluchtte het slachtoffer de woning en belde een aantal hui zen verder aan voor hulp. Hij liep een opengereten hand en een longzakperforatie op. De belanghebbende organisaties buigen zich de komende maanden over de meest wenselijke en haal bare oplossing voor het vergane oorlogstuig op de 50 meter diepe bodem net buiten het Havenkanaal. Van den Bos vindt dat de afgelopen jaren genoeg onderzocht is en acht de tijd rijp voor concrete stappen. Een vierde optie, opruimen van het depot, ligt naar zijn idee niet voor de hand. „Je hebt het over 30 mil joen kilo wat daar op de bodem ligt. Dat is iets meer dan een wasmand vol. En als je dat gaat beroeren, loop je ook meer risico." Giftige stoffen In 1998 spoelden slaghoedjes uit het depot aan op het strand bij Kats. Dat leidde tot onderzoek naar het ontploffingsgevaar en de kans op milieuverontreiniging door het uit spoelen van giftige stoffen (waar onder witte fosfor) in de Ooster schelde. TNO concludeerde dat de risico's laag waren, ook omdat die stoffen sterk verdund zouden wor den. In vervolgonderzoeken werd deze conclusie steeds bevestigd. „Die onderzoeken zijn nu wel min of meer compleet", aldus de wethouder. „Daarin wordt ook aan gegeven wat wel en niet nodig is. Nu wordt het tijd met alle belang hebbenden, dus ook met de vissers, te bespreken wat we nu uiteindelijk eens gaan doen en welke keuze we maken." Verstandige optie Zeker is dat de granaten ooit een keer doorroesten en fosfor dan in het water terechtkomt, benadrukt Van den Bos. „Alleen wannéér dat gebeurt kan niemand voorspellen. Dus moeten we nu bespreken wat de meest verstandige optie is." De wethouder houdt hoe dan ook het ministerie van Defensie verant woordelijk voor het depot en ver dere kosten die daaruit voort vloeien. MIDDELBURG De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 41- jarige D. E. uit Geleen een cel straf van 99 dagen en tbs met voorwaarden opgelegd. Dat von nis was conform de eis. E. stond onder meer terecht voor mis handeling. De celstraf die E. krijgt opge legd, is gelijk aan de tijd die hij al in voorarrest heeft doorgebracht. E. heeft bekend in juni in Den Haag iemand in het gezicht te hebben geslagen en een beveili ger te hebben gekrabd. In fe bruari, in Burgh-Haamstede, mishandelde hij zijn ex-vrien din door haar bij de keel te pak ken en tegen de grond te duwen. Verder had hij in 2016 in Noord- welle een stenen beeld gestolen en vorig jaar in Renesse wat hou ten boomstamschijven. vrijdag 16 november 2018 GO De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Laten zoals het nu is, afdekken of het anker- en visverbod in de omgeving van het oude munitie depot in de Oosterschelde bij Zierikzee verder uitbreiden. Dat zijn de drie opties die nu volgens wethouder Cees van den Bos op tafel liggen voor de nabije toe komst. Marcel Modde Zierikzee Munitie uit de Oosterschelde. FOTO DEFENSIE Laat je verrassen door de unieke kasten van Interstar. Deze kasten bieden tal van creatieve mogelijkheden, zowel in compositie, kleur én materiaal. De kasten worden volledig aan jouw wensen aangepast. Breng een bezoek aan de woonexperts van BinnenUit en stel samen jouw ideale kast samen. Graag tot gauw. Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 56 14 82 binnenuit.nl woonexperts persoonlijk woonadvies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37