Dijk: Mensen weten echt niet hoe wij ons voelen Ligt salonremise op de loer? 19 GEDEELDE BELANGEN liteiten hebben, neem Memphis bijvoorbeeld. Of Virgil van Dijk. We hebben 'niet te weinig zelfver trouwen', om het zo te zeggen. We gaan het veld op met een houding van: kom maar op." Pion De Jong zal ook vanavond in het hart van het middenveld starten. In de Kuip stuurt Koeman vrijwel het complete basisteam het veld op dat in oktober van Duitsland won. Alleen rechtsback Kenny Tete ont brak vorige maand door een bles sure en Koeman ziet in hem een belangrijke pion. „Ik denk dat Tete de meest com plete rechtsback is op het lijstje be schikbare kandidaten, omdat hij ook verdedigend veel brengt. Zijn aanvallende inbreng minder? Nou, volgens mij gaf hij in Parijs nog de voorzet bij de 1-1 van Ryan Babel. Tete heeft nu niet de regelmaat van veel spelen bij zijn club, maar ik zie hem bij ons in wedstrijden en op de trainingen. En dan vind ik hem dusdanig belangrijk dat ik hem steeds selecteer." ken", zegt Frenkie de Jong. „Aan die 3-0 tegen Duitsland heeft iedereen een goed gevoel overgehouden. En eerder tegen Frankrijk zag je dat we in de tweede helft kansen konden creëren en konden scoren tegen de wereldkampioen." De Jong beleefde afgelopen sep tember in Parijs zijn basisdebuut in Oranje. Zonder complexen trad hij de Franse WK-winnaars tegemoet. Het leek een beetje op hoe Wesley Sneijder zich ooit manifesteerde in zijn eerste wedstrijden. 'Sneijder- tje' had ook teksten die bij die bra- Wij hebben een team waarin spelers beseffen dat ze kwaliteiten hebben. Neem Memphis. Of Virgil van Dijk voure pasten. Voor het EK 2004 kreeg hij eens de vraag of dat wel kon, hij op het middenveld tegen over de grote Michael Ballack. Sneijder, met een blik vol onbegrip: „Ik achter Ballack aanlopen? Ballack moet maar achter mij aan." Ruim veertien jaar later zegt Frenkie de Jong met een lach: „Ik zal niet snel zeggen dat pak 'm beet Toni Kroos maar achter mij aan moet. Maar: we moeten ook niet doen alsof we minder zijn met Oranje. Wij hebben een team waarin spelers beseffen dat ze kwa- voor Van Dijk) na afloop waren er verontwaardigde reacties op het verdedigende werk van Van Dijk. Overigens inclusief de kritische mening van bondscoach Ronald Koeman. Van Dijk gebruikt de treffer van Giroud als een voorbeeld. Als een soort model voor de stortvloed aan meningen die er op spelers neer daalt na een wedstrijd. Oké, het is misschien van alle tijden, maar het tijdperk van het direct uiten van uitgesproken meningen, die lijkt op zijn hoogtepunt. „Mensen weten niet hoe we ons voelen", zegt Van Dijk. „We spelen om de drie dagen. En telkens staan we er weer. Soms gaan er dingen fout, dat kan gebeu ren. En soms is het zo makkelijk voor mensen om een mening te ge ven, terwijl ze echt niet weten waar ze over praten." Ervaring Die treffer van Giroud dus in dit ge val. „Het is makkelijk om te roepen dat ik te ver van Giroud stond. Dat ik die bal had kunnen blokken. Als je zelf nooit hebt ervaren hoe het is om in zo'n situatie te belanden, als je dat écht nooit hebt meegemaakt, dan weet je het gewoon niet. Dan heb je werkelijk geen idee dat de spits een voordeel heeft omdat de bal iets achter hem komt. Natuur lijkwaren er mogelijkheden om dat moment beter te verdedigen dan ik deed. En ik zeg ook niet dat ik er niets aan kon doen. Maar er zijn opeens mensen die denken te we ten hoe het had moeten gaan, ter- Er zijn mensen die denken te weten hoe het had moeten gaan, terwijl ze dat niet kunnen weten wijl ze dat voor mijn gevoel niet kunnen weten. Simpelweg omdat ze het nooit hebben meegemaakt." Van Dijk heeft het over het ver schil tussen de theorie en de prak tijk. Tussen de profs en de mensen die op een zondagochtend recrea tief tegen een balletje trappen, of zelfs dat niet. Tussen ervaringsdes kundigen die ooit in volle stadions speelden en daarom gefundeerd kunnen oordelen, en de journalis ten die na vier herhalingen weten waar het anders had gemoeten. „Iedereen heeft een eigen me ning en dat mag ook. Ik zeg alleen dat ik kritiek eerder aanneem van een voetballer of een ex-voetballer. Dat is alles. Ik wil ook helemaal niet klagen, maar het is echt moeilijk om er in een ritme van duels om de drie dagen telkens weer te staan. We reizen veel, spelen veel en ver der rusten we en trainen we. En dan heb ik ook nog eens last van een rib. Nog steeds ja. Ik vraag niet om medelijden. Maar niemand weet hoe we leven. Je moet er in het koppie telkens weer klaar voor zijn. En dat is zwaar, dat zeg ik eerlijk." Van Dijk schetst een beeld van het jonge gezin Van Dijk, met twee dochtertjes van twee en vier. „Ik ga trainen, dan kom ik thuis en doe ik niets meer. Dan ga ik op tijd slapen en de volgende dag hetzelfde ritme. We hebben geen zwaar leven, be grijp me alsjeblieft niet verkeerd. Maar mensen weten niet hoe zwaar het fysiek en mentaal soms is. „Als ik op zaterdag speel en er is dinsdag weer een wedstrijd, moet ik de juiste voeding naar binnen werken. Alles om te herstellen, met drankjes en pillen. Deze periode is extra zwaar. We spelen zoveel wed strijden kort achter elkaar. Met Liverpool hebben we de FA Cup, de Premier League, de Champions League. En dan nog de interlands met Oranje." Nederland Frankrijk NATIONS LEAGUE vrijdag 16 november 2018 ZEIST Stel: Nederland - Frank rijk staat vanavond na een uur spelen gelijk, gaan de teams dan in de laatste 30 minuten voor een salonremise? Die vraag kan actueel worden, ge zien de stand in de poule. Frank rijk heeft genoeg aan een punt voor de groepswinst. Maar daar zouden ook Ronald Koeman en zijn ploeg mee geholpen zijn, omdat ze dan dicht bij handha ving op A-niveau in de Nations League zijn. De voorsprong op Duitsland wordt in dat geval drie punten, met maandag de slot- wedstrijd in Duitsland op de rol. Eindigen twee landen gelijk, dan telt eerst het onderling resultaat en daarna het doelsaldo in die onderlinge duels. Omdat Neder land - Duitsland 3-0 werd, zou een gelijkspel tegen Frankrijk betekenen dat Oranje maandag met 2-0 mag verliezen om vóór de Duitsers te finishen. Naast handhaving staat ook een beschermde status bij de loting voor de EK-kwalificatiecyclus op het spel. Een punt zou ook daar voor kunnen volstaan tegen de Fransen, die Paul Pogba missen. - Frenkie de Jong (21) -Virgil van Dijk (27) Vermoedelijke opstellingen UEFA Scheidsrechter Anthony Taylor (Eng) Vanavond aftrap 20.45 uur NP01 De Kuip, Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19