Tragikomisch onvermogen van een familie ff f Sonas From The Heart Chris Cornell en Fleetwood Mac 2 TROOST ZONEN WÏV; k HET HET ZESDE BESTE METAAL METAAL Fleetwood Mac Muziek Voor de zeven muziekavonden van het zevende seizoen van Songs From The Heart bedacht Sjef Hermans een Bijbels thema: de zeven zonden. „Die blijven actueel. Zet ze op een rij en je hebt een karikatuur van Trump." Uitgelicht Reptielenbrein. Ik vind dat een heerlijk woord. Het bekt lekker, ook nog. Ik vind het vooral heerlijk, omdat het met een soort ingebakken dédain iets zegt over de uiterst beperkte vooruitgang van de mensheid. Ik vind dat een beter uitgangspunt dan al die opgewekte toekomstdromen van techneuten. Beter, omdat het realistischer lijkt dan al die mooidromerij. Wie eerlijk is, moet toch toegeven dat naar mate de techniek voortschrijdt, de mens steeds verder achterblijft. Sinds de wetenschap niet meer stilstaat, jungelt de mens door het steeds dichtere struikgewas van zijn eigen ver haal. Wij vinden het boeiend (misschien is het dat ook wel) om te zien hoe de medemens on gelukkig voortploetert, nauwelijks tot verande ren in staat. Neem nu Troost Zonen van Theatergroep Suburbia. Opnieuw een samenwerking tussen schrijver Peer Wittenbols en regisseur Rob Ligthert. Studievriendjes die elkaar nog altijd feilloos aanvoelen. En die al sinds mensenheu genis samen het menselijk onvermo gen (soms verpakt als hoogmoed) uitbeel- Oordelen den in hun toneel- i stukken. Dit keer: üülbCIl, vier mannen, uit drie jaloezie vreet, generaties Troost. Je kunt op je vingers na- de angst IS tellen dat de familie- dicht als mist naam geen garantie zal bieden. Er bestaat gewoon geen troost. En ook geen schaamte meer, trouwens. Balanceren op het randje, 'waar de toe schouwer nog net niet afhaakt', dat is iets wat Peer Wittenbols graag doet. Het moet ook gaan over mensen van hier en nu. En het moet iets te maken hebben met onze eigen levens. Want dat kennen we. Een boodschap wordt er niet in ge stopt, dat werkt contraproductief. Vier mannen Troost, de incontinente opa die bijklust als Sinterklaas, de vader die zich graag kleedt als vrouw, de veroordeelde en de verlo ren zoon, komen door 'toeval' samen. Oordelen botsen, jaloezie vreet, de angst is dicht als mist. Zo levensvreemd blijkt familie, wat een tragiko medie. Dat was ook de bedoeling. MUZIEK TOP 3 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Cd lp 'oede. Heb zucht. Hoog moed. On kuisheid. Af gunst. Gulzig heid. Luiheid. Dit zijn ze, de zeven hoofdzonden. Hoe die samen een karikatuur vormen van de Ame rikaanse president Donald Trump? Sjef Hermans, oprichter van Songs From The Heart, lacht. „Hij gaat lie ver golfen dan vergaderen. Hij stuurt zijn mening via Tweets van 140 te kens. Dat is allemaal luiheid. Hij is wraakzuchtig, hoogmoedig." En zo'n affaire met Stormy Daniels? „Onkuis heid." Songs From The Heart biedt al ja ren een podium aan een brede en steeds wisselende groep artiesten. Zij mogen liedjes van eigen keuze spe len, op voorwaarde dat ze te maken hebben met het thema. Hermans wil daarom wel vooraf weten wie wat gaat spelen. „Maar dit seizoen zal ook voor mij verrassender worden. Ar tiesten kunnen liedjes van anderen spelen, maar ook eigen nummers die ik niet ken. Dat maakt het span nend." Deugd Bij elk concert staat tegenover een zonde een deugd. Wijsheid bijvoor beeld, daar past misschien wel Old and Wise van Alan Parsons Project bij. Geloof? Waarom niet Faith van Ge- orge Michael. „Maar een rapper die met schunnige teksten komt, nee, dat hoeft voor mij niet. Hoewel, op de avond over onkuisheid misschien? Tja, ik moet ook niet te veel mijn ei- Een rapper die met schunnige teksten komt, nee, dat hoeft voor mij niet. Hoewel, op de avond over onkuisheid misschien? gen smaak gaan opleggen." Die zal toch wel te horen zijn, want Her mans vertolkt zelf ook altijd een paar nummers. Over Trump - zijn heb zucht bijvoorbeeld - heeft hij er al één in gedachten: Oval room, van Blaze Foley. In his oval room, in his roe- kin' chair He's the president, butl don't care/Hes a business man, hegot busi ness ties/He got dollar signs in both his eyes Het is natuurlijk niet de bedoeling dat Songs From The Heart alleen maar over Trump gaat. „Er zijn zo veel liedjes geschreven die over één van de zeven hoofdzonden gaan. Het moet niet moeilijk zijn iets te beden ken", vindt Hermans. „De wereld verandert snel, maar de basis van ons handelen is nog steeds samen te vat ten in de zeven zonden. En de zeven deugden die daar tegenover staan." Hij mag dan een katholieke moe der en een hervormde vader hebben, gelovig is Hermans niet. „Ik bezie de zeven zonden en deugden ook niet vanuit het geloof, maar beschouw ze als intermenselijk gedrag. Ik maak ze alle veertien in het klein ook mee in mijn werk op school. Je ziet ze overal terug, van de peuterspeelzaal tot het bejaardenhuis." Drie liedjes Elke artiest mag tijdens Songs From The Heart drie liedjes spelen; over een zonde en over een deugd (hoop, rechtvaardigheid, moed, naasten liefde, geloof, gematigdheid, wijs heid). De eerste avond (vandaag) be handelt de zonde woede/wraak en de deugd hoop. Bij die deugd denkt Her mans zelf aan Bells ofHarlem van Dave Rawlings. „Dat gaat over de donderdag 15 november 2018 GO Willem Nijssen is theaterliefhebber. Hij schrijft over toneelvoorstellingen. Wat: Troost Zonen, Theatergroep Suburbia Waar: Stadsschouwburg Middelburg Wanneer: dinsdag 20 november, 20.00 uur De keuze van onze redactie: Het Zesde Me taal - Het Beste Metaal De band van Wannes Cappelle - die zingt in het West-Vlaams - liet fans de helft van de nummers kiezen en vulde de verzamelaar zelf aan met vooral live ver sies. Farzane Zamen - Z Bent Na ruim vijftien platen in het Farsi verkondigt de Iraanse zan geres haar bood schap nu bij ons via een mini- album in het En gels, op een mix van Westerse en Oosterse muziek. Gavin James - Only ticket home Leuk, internatio naal doorbreken en wereldwijd touren. Maar wat kun je 'thuis' dan ook missen! Daarover zingt Gavin James op zijn tweede plaat, die een ode is aan zijn Ierland. B Vier mannen uit drie generaties Troost in Troost Zonen, foto david middendorp Ze kenden vele bezettin gen, nog meer ups-and- downs en hun persoonlijke sores leveren al een halve eeuw fantastische muziek op. Fleetwood Mac viert het met verzamelalbum 50 Years - Don't Stop. Met de drie cd's of vijf Ip's maakt de luisteraar een reis door de tijd: van de bluesfase met Peter Green als frontman tot de laatste singles. Natuurlijk ontbreken ook de hits van album Rumours niet. Verschijnt morgen bij Rhino/Warner Bros. Zeven zonden van Maurits Sep w 44 Sjef Hermans Jorien de Wit luistert met enige weemoed naar de hits van Chris Cornell, en kijkt alvast vooruit naar het optreden van Fleetwood Mac op Pinkpop. Ook tipt ze een documentaire over honden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46