lt is Jffat it is Vandaag begint de Jeugdcentrum wil lengte, gewicht én overbelasting meten Vandaag bij deze krant Walcheren Kinderen die in hun eerste levens jaren last hebben van chronische stress, hebben als ze ouder worden grotere kans op gezondheidsklach ten, zoals een burn-out. „We leven op een tijdbom", stelt het Neder lands Centrum Jeugdgezondheid (NCJ). Het centrum wil het stresshor moon opsporen bij kinderen onder de 3 jaar om eerder te kunnen in grijpen. „Je kunt cortisol meten, een stresshormoon, bijvoorbeeld via het haar. Dat zouden we bij kleine kinderen naast het meten van de lengte en het gewicht moe ten gaan doen", aldus NCJ-advi- seur Frans Pijpers. Ook in de be ginnende pubertijd zou een meet moment moeten komen. Pijpers: „Soms weet je niet dat je stress hebt. Als we dat via een meting weten, kunnen we eerder kijken hoe we dat kunnen oplossen." Studenten gaan gebukt onder burn-outs en ook kinderen erva ren vaker hoge druk. Volgens het NCJ zijn veel van die klachten te rug te leiden naar de eerste dui zend dagen van hun jonge leven, gerekend vanaf het begin van de zwangerschap. Als kinderen in die periode, waarin de hersenen zich snel ontwikkelen, te veel stress er varen, zijn ze ook op latere leeftijd vatbaarder voor stressgerelateerde klachten zoals burn-out, de- pressie en hart en vaatziekten. Voor het NCJ reden om het hoog op de agenda te plaatsen. „Het probleem is veel groter dan we dachten. Chronische stress in cruciale fases van het jonge leven werkt door tot op volwassen leef tijd", weet adviseur Pijpers. Stress bij zulke jonge kinderen kan aller lei oorzaken hebben: van armoede tot een drukke thuissituatie met werkende ouders. Het NCJ onderzocht de afgelo pen maanden wat er al bekend is over chronische stress bij kinde ren. Daaruit blijkt dat naast de eer ste dui zend dagen ook de adolescentie, over gangsperiode tussen puberteit en volwassenheid, cruciaal is. Het zijn allemaal fases waarin de hersenen zich ontwikkelen en stress een Stress in cruciale fases van het jonge leven werkt door tot de volwassenheid blijvende impact kan hebben. Volgens het NCJ worstelen ook kinderen in andere leef tijdscategorieën met chroni- sche stress, met name nu de maatschappelijke prestatie- druk groot is en kinderen veel prikkels binnenkrijgen door de digitale ontwikkelingen. P11 Uif&Thuis (BBBW mSSfim May krijgt steun van haar kabinet Nieuwsmedia Hij is al op verkenning geweest, maar vanaf vandaag mag hij ook echt schieten. De jager die door de provincie is ingehuurd om de twee loslopende edelherten in Zeeuws-Vlaanderen dood te schieten verwacht ongeveer een week nodig te hebben. Het zoeken is het moeilijkste. Als hij ze in het vizier heeft, moet het schot meteen raak zijn. »zeeland2 O O Stresstest voor één- en tweejarige dreumesen Kinderen van 1 en 2 jaar oud moeten al worden getest op stress. Dat om problemen op la tere leeftijd te voorkomen. Ellen van Gaaien Utrecht *9 —Frans Pijpers, NCJ-adviseur 10 donderdag 15 november 2018 De dag begint mistig. Later meer pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws 13°C zon. Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 jacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1