'Ik heb makkelijk praten, ik verdien goed' 19 Hoeveel verdien je? Zo combineer je werk met thuis 5250 J Verdient Marieke genoeg? DRIE TIPS vloed op het functioneren op het werk. Zo zorgde een positieve ervaring in het privéleven op de dinsdagavond - zeg: een gezellig bioscoopbezoek met een vriend - woensdag voor een werkdag waarin mensen creatie ver, socialer en opener waren voor nieuwe ervaringen. Andersom zorgden relatiestress of een onverwachte autoreparatie ervoor dat werknemers bijvoorbeeld minder makkelijk om feedback vroe gen of nieuwe ideeën konden beden ken. Doorsijpelen Die directe beïnvloeding is een nieuw inzicht, zegt Du's promotor Arnold Bakker, hoogleraar arbeids- en organisatiepsychologie in Rotter dam. „Je kunt mensen vragen: hoe vind je de relatie tussen werk en privé, maar dat is lastig om objectief in te schatten. Met die dagelijkse vragenlijst heeft Danyang het statistisch dichtgetim merd en toont ze aan hoe iemands privéleven van moment tot moment doorsijpelt in het werkende leven. Dat is een behoorlijk spectaculair onderzoeksresultaat te noemen." Het is goed om je bewust te zijn van positieve momenten, zegt de promovenda Danyang Du. De erva ring wordt zelf nóg positiever als je ze deelt met anderen. „Iets delen maakt dat je je extra trots en gelukkig voelt. Het is een boost van je posi tieve gevoel, dat maakt dat je de vol gende dag die lastige klant of moei lijke werksituatie beter aankunt." Positief Edith Gerritsen-Rijlaarsdam houdt thuis aan de eettafel in Woerden de sfeer ook graag zo positief mogelijk. „Als de kinderen vertellen over een lastige situatie, vraag ik ze: wat zou je hier zélf aan kunnen doen? Ik ben zelf optimistisch ingesteld en pro beer mijn kinderen dat ook mee te geven in de opvoeding." Voor 'iets leuks doen met het ge zin' is doordeweeks niet zoveel tijd. De positieve ervaring van Edith voor vanavond is een uurtje sporten. Maar of ze daardoor de volgende dag blijer op haar werk zit? „Tja, dat heeft met meer factoren te maken. Maar als je privé in een positieve vibe zit, gaat het op werk misschien ook een stukje makkelijker. „5250 bruto." „Ik heb 25 vakantiedagen en 8 procent vakantie toeslag. Ik heb een auto, telefoon en laptop van de zaak. Ook hebben we een bruto-nettorege- ling. Een keer per jaar mag je 600 euro indienen van bijvoorbeeld je sportabonnement en krijg je daar 300 euro van terug. Wat ik bijna vergeet: we hebben een aandelenregeling. Ik stort maande lijks 200 euro in de aandelenportefeuille. Toen we gingen verbouwen, heb ik wat opgenomen." „Zeer blij mee. Ik vind het een goede beloning voor wat ik doe en heb er een fijn leven van. Ik heb ook makkelijk praten, want ik verdien ge woon goed. Maar ik heb er ook voor gewerkt. Ex tra stappen, scholing. Je krijgt het niet cadeau." „Nee, want we werken met schalen. Bij ons stap je vrij laag in, totdat je hoger in de boom komt en echt wat gaat verdienen. Zelfben ik de laatste vijf jaar ook echt pas meer gaan verdienen." „Onlangs. Ik wil naar een volgende schaal. Mijn vorige directeur, die nu ziek is, had het toege zegd. Maar mijn nieuwe directeur zegt: ik ken je nog niet, ik wil eerst zien hoe je werkt. Dat is wel een conflict, ja." „Dat kan, maar dat heeft met je beoordeling te maken. En die zijn dit jaar afgeschaft. De mana ger van de vestiging krijgt nu een budget en mag dat naar eigen inzicht verdelen. Ik ben het eens met de afschaffing van de beoordelingen. Dat is vaak eenrichtingsverkeer. Maar ik ben nu wel benieuwd of de prestaties in het noorden van het land hetzelfde worden gekwalificeerd als in het zuiden. We zullen het zien." donderdag 15 november 2018 GO Rocco Gerritsen en Edith Gerritsen-Rij- laarsdam laten aan tafel hun werk niet onbe sproken. „De kinderen denken graag mee." FOTO MARLIES WESSELS kids over werk 1. Focus op het positieve ledereen heeft weieens een baaidag op het werk. Dat mag je heus delen met het thuisfront, maar, zo zegt hoogleraar Arnold Bakker, probeer te focussen op het posi tieve. „Bedenk wat er die dag wél leuk was en wat er wél goed ging. Soms kun je blijven hangen in een bepaalde negatieve sfeer. Het is goed dat te doorbreken met een grap of een onder- werp-switch." 2. Trek een grens Dat je privéleven je werk positief kan beïn vloeden, betekent nog niet dat er geen grens meer bestaat tussen die twee werelden. Fy siek en psychologisch afstand nemen van het werk, is juist belangrijk om op het werk je taken goed uit te kun nen voeren. Arbeids- psycholoog Danyang Du: „Zet dus 's avonds je werkmail of werk- telefoon uit. De vol gende dag heb je er profijt van." 3. Maak wat van je privéleven „Mijn overall tip zou zijn: maak wat van je privéleven", zegt hoog leraar Arnold Bakker. Het is volgens hem be langrijk je te realiseren hoezeer dat van in vloed is op je carrière. „Ga in je vrije tijd lekker voetballen, vogelen of desnoods bowlen als je dat leuk vindt! Als je het positieve gevoel van die strike mee neemt naar je werk, kun je daar wat mak kelijker tegen een stootje." Vandaag: Marieke (45). Ze is senior consultant bij een uitzendorganisatie. Deze functie vervult ze nu vier jaar. In totaal werkt ze 19 jaar voor de organisatie. Wat verdien je? Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? Blij mee? Heb je ooit met succes over je salaris onderhandeld? Heb je zelf ooit geprobeerd om te onderhan delen? Kun je binnen een schaal stappen maken? BABETTE RIJKHOFF Opleidingsniveau: WO Functie: HR-adviseur Branche: Uitzend/Werving en selectie/HR Werkervaring: 21 jaar Volgens het Salariskompas is het gemiddelde sa laris voor haar functie bruto 4885 euro voor vrou wen. Voor mannen 5125 euro. „Ik sta er dubbel in. Vrouwen hebben óók eigen regie. Als je drie dagen werkt, is het lastig om hogerop te komen. Ik heb zelf twee kinderen en werk fulltime. Ik krijg daar wel scheve gezichten van." ©Hoe zit het met jouw salaris? intermediair.nl/salariskompas Meedoen met deze rubriek? Mail: werk@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19