9 Kochten terroristen Parijs en Brussel hun wapens in Nederland? Precies driejaar na de aanslagen in Parijs is het nog steeds wachten op de rechtszaak tegen de resterende leden van de terreurcel. Achter de schermen gaat het politieonderzoek door. In concertzaal Bataclan (90 do den) zijn weer bijna iedere avond concerten. In de cafés aan de Rue de Charonne en omgeving (39 doden) vloeit het bier op vrijdagavond weer als vanouds. En in het Stade de France (1 dode) was dit weekend een grote rugbywedstrijd. Uiteraard stond Frankrijk gisteren stil bij de 130 doden en 400 gewon den die op vrijdagavond 13 novem ber 2015 vielen, toen een groep IS- terroristen met kalasjnikovs en zelf- moordvesten een bloedbad aan richtte in de stad. Maar het dagelijks leven heeft haar gang al lang weer hervonden. Achter de schermen gaat het on derzoek naar de aanslagen door: ne gen terroristen kwamen die dag of vlak daarna om het leven. Maar de Franse justitie heeft nog zeker elf mensen op het oog, die ervan wor den verdacht de groep op een of an dere manier te hebben geholpen. Voor een deel zijn het dezelfde man nen die ook worden verdacht van be trokkenheid bij de aanslagen op vliegveld Zaventem en een metrosta tion in Brussel, vijf maanden later. Beide aanslagen werden uitgevoerd door een groep jihadisten, die nauw met elkaar waren verweven. Uit de Franse en Belgische onder zoeken kwam dit najaar een in Ne derland nauwelijks opgemerkt feit naar boven: kochten de terroristen Zaventem bij Brussel. Hun waar schijnlijke doel: wapens aanschaffen. De twee zouden in codetaal contact hebben gehad met wapenhandelaars. Of dat gelukt is en zo ja, of die wa pens bij de aanslag in Parijs zijn ge bruikt of dat ze door de terroristen met een ander doel werden aange schaft, is niet bekend. Een woord voerder van het Openbaar Ministerie in Nederland stelt niets over de zaak te kunnen zeggen. Hij kan ook niets zeggen over een huiszoeking in Rot terdam-Zuid, vorig jaar, die met de zaak te maken zou hebben. Wapenarsenaal Dat de terroristen naar Nederland zouden zijn gekomen om wapens te kopen, past in het plaatje. Er zijn al langer zorgen over de aanwezigheid van veel vuurwapens in het crimi nele circuit. Ook twee andere promi nente Franse terreurverdachten kwa men naar Rotterdam op zoek naar wapens en munitie. Hun plan voor een aanslag werd in maart 2016, net na de aanslagen in Brussel, ontdekt. Een van de twee werd in Rotterdam aangehouden. In de woning waar hij verbleef lag zo'n 45 kilo aan munitie die hij zou hebben willen kopen. In de stad werden meerdere mensen aangehouden die als tussenpersoon of leverancier worden gezien. Bij de tweede Fransman werd, in een voorstad van Parijs, een waar wa penarsenaal aangetroffen: vijf kalasj nikovs en zeven vuistvuurwapens. Dit voorjaar bleek dat aan de binnen kant van die wapens dna is gevonden dat ook weer naar Nederland wees, onder meer naar een geboren Rotter dammer. De zaken tegen die ver dachten lopen momenteel nog in de rechtbank in de Maasstad. Ondertussen gaan in Parijs en Brussel de onderzoeken naar de bloedbaden door. De Franse justitie hoopt de dossiers klaar te hebben in het najaar van 2019. vlak voor de aanslagen in Parijs wa pens in Rotterdam? Dat zit zo. Vlak na de aanslagen in Brussel van maart 2016 pakt de poli tie in België de Syrische Zweed Osama Krayem op. Op camerabeel den is te zien hoe hij vlak voor de aanslag op metrostation Maalbeek praat met de terrorist die zichzelf daar opblaast. Krayem was waar schijnlijk van plan dat ook te doen, maar krabbelt terug. Als de politie hem na zijn aanhouding vraagt hoe de terroristen aan hun wapens kwa men, zegt hij: uit Nederland. Dat nieuws wordt in 2017 doorgespeeld aan de Nederlandse autoriteiten en sijpelt hier door in de media. Inmid dels wordt Krayem er door de Franse politie ook van verdacht betrokken te zijn geweest bij het voorbereiden van de aanslagen in Parijs. Ongemerkt Uit het overleveringsverzoek van Frankrijk aan België van weer een an dere verdachte van beide aanslagen, de 34-jarige Ali el Haddad Asufi, wordt dit najaar nog iets meer be kend. Het gaat in Nederland onge merkt voorbij. Franse en Belgische media melden dat Asufi in 2015 een of twee keer in Nederland was, speci fieker: in Rotterdam. Hij zou er op 28 oktober, twee weken voor de aansla gen in Parijs, nog zijn geweest. Zijn reisgenoot: een van de mannen die zich in 2016 zal opblazen op vliegveld t Aan de binnenkant van de wapens die bij een inval in Parijs werden aangetroffen, is dna gevonden dat wijst naar een Rotterdammer woensdag 14 november 2018 GO Parijs 2015 Parijs 2018 Burgemeester Anne Hidalgo en de Franse premier EdouartT Philippe bij de herdenking bij café La Bonne Bière. foto epa QS.R.IJ. de Paris De Franse jus titie onder zoekt of de wapens, die zijn gebruikt bij de aanslagen in Parijs en Brussel, zijn gekocht in Rot terdam. FOTO'S S.R.I.J DE PARIS Rotterdam in beeld bij onderzoek aanslagen Cyril Rosman Parijs De aanslagen in Parijs op 13 november 2015 leidden onder meer tot invallen in Ant werpen. FOTO'S EPA EN BELGA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9