'Ik wil normale dingen bijzonder maken' Tijl Damen zet liedjes gratis online Plan voor nieuwbouw Ter Weel is klaar M 7 JONGE DICHTER CHRISTIAN VAN ZWEDEN De jonge dichter Christian van Zweden timmert flink aan de weg. Digitaal welteverstaan. Onder het pseudoniem DUIF publiceert hij op Instagram gedichten. En die vallen al bij meer dan tienduizend volgers in de smaak. Eigenlijk zijn het maar 'afvallers'. Zo om schrijft Christian van Zweden (27) de gedich ten die online verschij nen. Het beste bewaart hij name lijk voor het laatst. De in Goes op gegroeide Rotterdammer publi ceert zijn 120 beste gedichten vol gend jaar samen met illustrator Manon Hermans in een bundel, die luistert naar de titel Zelfverzon- nen kleuren. Tot die tijd moeten zijn volgers, onder wie ook be kende Nederlanders als actrice/ presentatrice Chantal Janzen en presentator Tim den Besten, het doen met zijn Instagram-gedich- ten. Lichtpuntjes Christian schrijft vaak over de zon, over lichtpuntjes en over de liefde, maar hij is absoluut niet bang om in zijn gedichten ook de donkere kanten van het leven te belichten. „Tijdens een avondwandeling zag ik in een slaapkamer een voetbal poster hangen en ik dacht: bijna ieder kind droomt wel ergens van, maar hoeveel van die dromen ko men ook daadwerkelijk uit?" Die hersenspinsels mondden uit in Jongensdroom, een gedicht over een knul wiens droom om profvoet baller te worden hem uiteindelijk de dood injaagt. In dit geval is het gedicht niet autobiografisch, maar voor veel van Christians teksten geldt dat wel. Hij schrijft dagelijks en haalt zijn inspiratie werkelijk overal vandaan: van een platgedrukt vliegje op een pagina in een twee dehands boek tot een alledaags be zoekje aan de supermarkt. „Ik wil heel normale dingen bijzonder maken door erover te schrijven." Nu hebben we nog een Belgische duifje dat is komen aanvliegen. Een heel bijzonder dier Schrijven doet Christian al heel lang; zijn jongensdroom was boe- kenschrijver worden. Die droom is er nog steeds en tijdens zijn studie Maatschappelijk Werk wilde Christian alvast routine opbou wen voor de boekenreeks die hij ooit hoopt uit te brengen. „Ik sprak met mezelf af elke dag een kort verhaal te maken. Die plaatste ik op Facebook en Instagram en ik dacht: als ik ooit duizend mensen bereik, is dat heel mooi." Dat is meer dan gelukt; Christian heeft op zijn Instagramaccount 'post- vanduif ruim 10.000 volgers. De keuze voor de naam DUIF is een heel bewuste. Christian zocht een woord dat direct een beeld op roept en vond de oplossing dicht bij huis. Postduiven lopen als een rode draad door zijn leven. „Als kind speelde ik veel op het pleintje achter ons huis en op één van de schuren stond een oude duiventil. De buurman had allemaal prijzen gewonnen met zijn postduiven. Ik vond dat fascinerend en wilde ook duiven. Jarenlang hebben we er vier gehad. Toevallig zijn de laatste twee dit jaar doodgegaan. Nu heb ben we nog een Belgische duifje dat is komen aanvliegen. Een heel bijzonder dier: hij herkent onze auto en zit dan op het garagedak te wachten. En als de achterdeur openstaat, trippelt hij zo de huis kamer binnen." Hoe leuk Christian duiven ook vindt, als mensen hem (online) aanspreken met 'Hee Duif, krijgt hij toch een beetje de kriebels. Zijn platform mag dan DUIF heten, Christian is zo veel meer dan dat. Hij is vastberaden om in de toe komst zijn vleugels uit te slaan. De gedichten krijgen gezelschap van een webshop en ooit komt die boekenreeks er. Nee, Christian is nog lang niet uitgepend. „Wie weet keert de psychologie zich ooit om: dat mensen eerst aan mij denken wanneer ze het woord duifhoren." Op Facebook of YouTube ziet de zanger, theatermaker, liedjesschrij ver en multi-instrumentalist uit Breskens het met regelmaat voorbij komen: klasjes met kinderen die uit volle borst een liedje van hem zin gen. Ook komen juffen en meesters na een optreden weieens naar hem toe, om te vertellen dat ze liedjes van hem gebruiken in de klas. „Dat geeft voldoening", zegt Tijl. Daarom is zijn web site tijldamen.com ver- nieuwd en zijn de liedjes en teksten er te beluiste ren. De nieuwe website is op de groei gemaakt, want niet al zijn muziek staat on line. „Er zijn nog zo'n tweehonderd liedjes die ik niet heb opgenomen." Videoclips De liedjes zijn voorzien van teksten, akkoorden en sommige nummers ook van videoclips. Allemaal gratis, alleen de instrumentale versies kunnen in de webshop worden aan geschaft. „Dat is een bewuste keus. Mijn werk boet in aan beteke nis als het alleen beschikbaar is voor mensen die ervoor betalen." Tijl maakte bij elk liedje een bij passende illustratie en speelde zelf alle begelei dingen in. De muzikant bespeelt verschillende snaarinstrumenten, per cussie, accordeon, hand- pan en mondharmonica. Al tien jaar treedt Tijl Damen op met verschillende inter actieve kindervoorstellingen voor kinderen van twee tot twaalf jaar. Ook kinderen en volwassenen met een verstandelijke beperking horen tot zijn doelgroep. Als kinderen na zijn voorstelling zijn liedjes nog zingen of neuriën terwijl ze weglopen, is Tijls doel be reikt. „Mijn ultieme doel is een plek in het collectieve geheugen van kin deren. Zoals Herman Broekhuizen, die Opa Bakkebaard schreef Die sta tus is het ultieme." KRABBENDIJKE Met een beetje geluk voor de initiatiefnemers is het slotstuk van de vernieuwing van zorgcentrum Ter Weel in Krabbendijke over een jaar in volle gang. Het college van burge meester en wethouders in Rei- merswaal geeft groen licht voor de bouw van 34 nieuwe apparte menten aan de Willem Koster laan. Het plan ligt nu ter inzage. De gemeente, zorggroep Ter Weel en woningcorporatie R&B Wonen praten al jaren over vernieuwing van voormalig bejaardenhuis Ni- eulande en omgeving. Het ge bouw met 86 veel te kleine ka mers wordt afgebroken, R&B bouwt 34 ruime appartementen terug. Ter Weel huurt daar 14 ap partementen van. De nieuwbouw wordt met een multifunctionele ruimte van 250 vierkante meter verbonden aan het bestaande gebouw van Ter Weel in Krabbendijke, dat enige jaren geleden is gerenoveerd. Cliënten van Ter Weel en mensen uit de buurt kunnen straks in deze ruimte terecht voor activiteiten op het gebied van welzijn. Het plan ligt ter inzage tot 5 de cember en wordt donderdag avond 22 november toegelicht in Ter Weel. Definitieve besluitvor ming door de gemeenteraad volgt in juni volgend jaar. DE ZON KAN ALLES BETER Ze verwarmt je en omarmt je, groeit de bloemen die je bemint, kleurt de hemel wanneer zij zich onder de horizon bevindt ze ontwaakt je en vermaakt je, tekent bogen in de fontein, de zon kan alles beter, mijn licht is soms maar schijn 1 woensdag 14 november 2018 A Christian van Zweden schrijft onder het pseudoniem DUIF gedichten op Instagram. fotoernestaverburg Ellen Smaardijk-Jobse Goes - Christian van Zweden Of hij nu in Friesland optreedt of in de Randstad, Tijl Damen hoort regelmatig dat zijn kinderliedjes gebruikt worden. Dat is precies de bedoeling en daarom helpt hij een handje: ruim tweehonderd liedjes en ritmische spreektek sten staan gratis online. Sophie Stockman Breskens ■j----'Til I t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 61