'Ik zat gevangen in mijn slaapkamer' 30 procent minder suiker in frisdrank 5 Ananda uit Kameroen werd slachtoffer van mensenhandel. Een Nigeriaanse lokte haar mee naar Nederland, beloofde een baan als kapster, maar dwong haar tot prostitutie. In gedachten was Ananda al vele ke ren ontsnapt. In werkelijkheid kon de twintiger uit Kameroen geen kant op. Ze zat maandenlang opgesloten in een appartement. „Ik zat gevangen in mijn slaapkamer." Ananda komt in december 2017 naar Nederland, in de hoop op een betere toekomst. Haar thuisland Kameroen verkeert in een crisis. Ze studeerde accountancy, maar om te overleven werkt ze als kapster. In de kapsalon komt Ananda in contact met een Nigeriaanse vrouw. „Ze was mijn beste klant en vroeg me mee te gaan naar het buitenland om in een kapsalon te werken. Daar kon ik meer geld verdienen. Ze beloofde een baan voor me te regelen. Ik hoopte zo mijn ouders te kunnen helpen." Ananda moet haar paspoort inleve ren bij de vrouw. Ze wordt meegeno men naar een appartement in Am sterdam. Ze heeft geen idee waar. „Ik kwam bijna niet op straat. De Nigeri aanse nam me een paar keer mee om te winkelen. Ze kocht jurkjes en schoenen voor me." Na een paar we ken eist de Nigeriaanse dat Ananda haar terugbetaalt. Dat geld heeft ze niet. „Ze zei dat ik dan tegen betaling seks moest hebben met mannen. Toen ik zei dat ik dat niet wilde en ze me beter terug kon sturen, werd ze boos. Ze sloot me op in mijn kamer en dreigde me geen eten meer te ge ven. Ik had geen keus." Ananda wordt gedwongen tot prostitutie, op privéadressen van klanten. Soms meerdere keren per week. Hoe vaak weet ze niet meer „Ik probeer het te verdringen. De man nen waren niet agressief. Het duurde een halfuur of een uur. Hoeveel ze betaalden, weet ik niet." Elke keer als ze terugkomt, moet ze naar de slaapkamer en gaat de deur op slot. „Ik had alleen een stapelbed. Geen televisie of telefoon. Ik kon met niemand contact opnemen. Ik heb veel gehuild." In februari van dit jaar raakt ze zwanger van een klant. „Ik had de Ni geriaanse niets verteld, maar ze kwam erachter toen ze mijn buik zag groeien. Ze werd boos en zei dat ik binnen moest blijven en maar in de woning moest bevallen." In de zomer grijpt Ananda een spaarzame kans om te ontsnappen. Als ze weer het appartement moet schoonmaken, ziet ze dat de sleutel Ze zei dat ik tegen betaling seks moest hebben met mannen in de voordeur zit. Ze slaat op de vlucht en klampt huilend een voor bijganger aan. Die brengt haar in vei ligheid. Sindsdien verblijft ze in een op vanghuis voor slachtoffers van men senhandel. Anderhalve maand gele den is ze bevallen van een zoon. Ze doet bij de politie aangifte, maar heeft geen informatie over de Nigeri aanse of het verblijfadres. De zaak is geseponeerd wegens gebrek aan be wijs. Terugkeer naar Kameroen dreigt, zonder dat de dader wordt vervolgd. „Ik weet niet hoe de toe komst eruitziet. Ik zit hier alleen met mijn baby, dat is zwaar. Hoe moet ik later mijn zoon vertellen in welke si tuatie hij is geboren? Ik wil gewoon thuis zijn. Ik ben bang dat de Nigeri aanse teruggaat naar Kameroen en mijn familie wat zal aandoen." De producenten hebben dit afgespro ken met staatssecretaris Blokhuis (Volksgezondheid), in een convenant dat bedoeld is om overgewicht terug te dringen. Haagse bronnen bevestigen de deal. Ze melden dat het hele convenant op een haar na rond is. Blokhuis krijgt niet in alles zijn zin. Het liefst had hij suikervrije frisdran ken en bronwater goedkoper gemaakt, door de zogeheten verbruikersbelas ting voor die producten af te schaffen. Deze maatregel moest consumen ten ertoe verleiden eerder voor een ge zond alternatief te kiezen. Dat plan is nu gesneuveld, omdat het 'technisch te ingewikkeld was om uit te voeren'. Ook luidde de kritiek dat aspartaam zo zou worden gestimuleerd. Blokhuis is bezig met drie 'preven tieakkoorden' om behalve overge wicht ook alcoholgebruik en roken te rug te dringen. Zo is het de bedoeling dat roken op alle plekken waar zich kwetsbare mensen bevinden, wordt uitgebannen, zoals speeltuinen, zorg instellingen en scholen. Ook rook ruimtes op het werk moeten weg. Alle drie de convenanten laten lan ger op zich wachten dan gedacht, on- Minister Blokhuis wil ook alcohol en tabak terugdringen der andere doordat er binnen de coa litie wat onenigheid was over de in grepen. Zo was regeringspartij VVD vooralsnog bang dat er te veel betutte lende maatregelen zouden worden af gesproken. De verwachting is nu dat voor het einde van de maand de drie convenanten worden gepresenteerd. Het preventieakkoord overgewicht heeft als doel om het aantal Nederlan ders dat lijdt aan ziekten die voortko men uit ernstig overgewicht, zoals diabetes en hart-, vaat- en leverziek ten, met 40 procent te verminderen. 'Justitie neemt tevaakdna af 'Cadeaukaart langer geldig' Meting op plek Stint-drama Verbetering Opgepakte mensen handelaars voor rechter woensdag 14 november 2018 GO Tonny van der Mee Amsterdam -Ananda, slachtoffer Frisdrankproducenten gaan flink minder suiker in hun drankjes stop pen. In de jaren tot 2025 gaat het om een afname van 30 procent. Edwin van der Aa Hans van Soest Den Haag DEN HAAG Het Openbaar Ministerie neemt sommige veroordeelden onnodig een dna-monster af. Daardoor is de privacy in het geding, stelt procureur-generaal Jos Silvis van de Hoge Raad. Justitie neemt dna af van iedereen die is veroor deeld voor een delict waarop minimaal vier jaar cel staat. Met die profielen kan het OM nagaan of een veroordeelde eerder in de fout ging en oude zaken mogelijk alsnog oplossen. Silvis wil preciezere regels bij welke misdrijven dna mag worden afgenomen. DEN HAAG Cadeaukaarten van bijvoorbeeld winkels moeten verplicht een gel digheidsduur krijgen van minimaal twee jaar. Een meerderheid in de Tweede Kamer steunt een voorstel daartoe van CDA-Kamerlid Joba van den Berg. Vol gens haar is de korte gel digheid van cadeaukaarten 'een grote ergernis' voor veel consumenten. Veel kaarten worden niet op tijd verzilverd, waardoor 'vele miljoenen euro's per jaar' weglekken. Enkele jaren geleden werd een keur merk ingesteld, maar dat heeft te weinig uitgehaald. OSS Naar aanleiding van het dodelijke ongeval met een stint in Oss, waarbij vier kinderen om het leven kwamen en een vijfde kind en een kinderopvangmede- werkster zwaargewond raakten, worden metingen verricht bij twee spoorweg overgangen. De metingen richten zich op elektromag netische straling van de overweginstallatie, de bo venleiding en de treinen en de eventuele invloed op een Stint. Vandaag is er een proefmeting, vanaf morgen wordt er vijf of zes dagen gemeten bij de over gang waar het drama ge beurde. Meer gebruikers klaagden over storingen met een stint in de buurt van overwegen. Bij het artikel 'Rode Kruis: Eerste hulp moet beter' (10 november) is per abuis een foto van vrijwilligers van de EHBO vereniging Rotter dam gebruikt. Zij hadden niets te maken met het in cident waarover in het arti kel wordt geschreven. Dat vond plaats tijdens de Dam tot Damloop in Amsterdam. BAARN De politie ar resteert op 28 augus tus 2017 drie mannen in Baarn. De mannen hebben twee vrouwen onder dwang als pros tituee laten werken, stelt justitie. Ze zouden de vrouwen hebben bedreigd met een taser. Ook maakten ze seksvideo's van de vrouwen, die ze dreig den op te sturen naar hun familie in Marokko. De vrouwen leefden al die tijd in doodsangst. „Ik voelde me net een koe", vertelde een van hen eind oktober aan de rechter in Utrecht. De vrouwen eisen een schadevergoeding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5