LEZERS HELPEN LEZERS 9 Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal achter deze oproepjes? En is het gelukt om het gevraagde te bemachtigen? Vandaag: De 84-jarige Eefke van Belzen die tientallen reacties kreeg op haar vraag stopwol op te sturen. Mevrouw van Belzen is een groot fan van de rubriek Lezers helpen lezers. Ze belt regelma tig naar de redactie om spullen waar ze vanaf wil aan te bieden in de krant. Daar zit vanalles tussen: een Sony cd speler, een zak ge kleurd kaarsvet, een traphekje, een ragebol, een vlonder. Je kunt het zo gek niet bedenken. „Als ik er niets meer mee doe, maak ik er graag iemand anders blij mee", vertelt ze vanuit haar woning in Goes. „Wat iemand er verder mee doet, moet hij of zij zelf weten. Al wordt het doorverkocht op een rommelmarkt, daar heb ik geen enkel probleem mee." Vragen Voor mevrouw Van Belzen is de rubriek er niet alleen voor uitwis seling van spullen, ze stelt ook re gelmatig vragen. Zoals vorig jaar toen ze last had van wespen in haar schuur. „Toen heb ik ge vraagd: Wie kan mij vertellen waarom een wesp gleuven in de deur uitboort? Binnen de kortste keren kreeg ik meerdere telefoon tjes met tips. Alle antwoorden heb ik opgeschreven. Bijvoorbeeld de tip om de geur van rozemarijn of pepermuntolie te verspreiden, daar schijnen die diertjes niet te gen te kunnen." Verreweg de meeste respons kreeg ze op een oproep waarin ze om een speciaal soort wol vroeg. „Waarom ik dat nodig had? Ik liep eens in de plaat selijke kringloopwinkel en zag kaartjes met stopwol liggen. Die wordt ook wel stopgaren genoemd en vroeger gebruikt om gaten in gebreide sokken te dichten. Ik dacht, wat moet ik ermee? Kousen stoppen doen we al lang niet meer. Eenmaal thuis kreeg ik een idee. Misschien kan ik witte wol kopen en dat combineren met diverse kleuren stopwol en daar dassen van breien voor het goede doel? Ik ben een week later terug gegaan naar de kringloopwinkel en heb alle beschikbare kaarten stopwol gekocht." Overweldigend De speciale wolsoort is in de loop der jaren uit winkels verdwenen en mevrouw Van Belzen wilde een grotere voorraad aanleggen. Van daar dat ze deze krant inschakelde voor een oproep. Het resultaat was overweldigend. „Uit heel Zeeland kwamen er reacties. De deurmat lag soms vol met post, allemaal stopwol. Maar er werden ook pak ketjes aan huis gebracht en men sen kwamen het persoonlijk afge ven. Een aantal ben ik zelf met de taxi gaan ophalen. Je mag gerust spreken van een groot succes." En dat succes werd alleen maar groter toen eind oktober de telefoon ging en mevrouw Van Belzen nietsver moedend de hoorn opnam. „Niet schrikken zei de mevrouw aan de lijn, maar ik heb 300 kaartjes stop garen voor u. Mijn voorraad ver dubbelde daarmee, want ik denk dat ik in totaal wel 600 kaarten met wol heb gehad. Sommige zijn wat verouderd of er zitten mottenbe- ten in, maar over het algemeen kan ik ze allemaal goed gebruiken. Ik heb inmiddels 17 dassen gebreid en voorlopig heb ik werk genoeg. En nog een voordeel: ik heb de hele winterperiode wat te doen." woensdag 14 november 2018 Eefke van Belzen met een deel van de oogst aan stopgaren die haar ten deel viel na een oproep in Lezers helpen lezers, fotosmarcelledavidse Wel 600 kaarten stopwol Hans Puik Het oproepje: Wie heeft er nog kaartjes stop- wol? Alle kleuren Mevrouw Van Belzen, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41