Tijl Damen zet liedjes gratis online Presentatie van plan voor nieuwbouw Ravesteijnplein 7 Na veertien jaar plannen maken is het gelukt. De Al bert Heijn (AH) in Domburg verhuist naar de Traverse en opent morgen de deuren voor de klanten. De oude winkel aan de Singel was veel te klein geworden met 'maar' 160 me ter aan stellingen. De nieuwe is veel ruimer van opzet en heeft met 221 meter bijna de helft meer stelling ruimte om allerlei winkelwaren aan te bieden. „Maar ook veel meer parkeerplaatsen", aldus de eigena ren Gertjan en Evelien de Kok. Bij de oude supermarkt konden hoog uit 35 auto's parkeren. „Terwijl hier ruimte is voor 130." Daar komt ook nog eens bij dat bij de oude de logistiek een groot probleem vormde. „Klanten en bevoorra ding moesten zich door die ene flessenhals wringen om bij de winkel te komen. Nu heeft ieder een volop ruimte." Slagboom Om te voorkomen dat klanten na het winkelen hun auto bij de su permarkt laten staan voor een dagje strand, plaatst De Kok dit voorjaar een slagboom en voert hij ook het hoogste parkeertarief van heel de gemeente Veere in. „De eerste twee uur zijn gratis. Daarna rekenen we drie euro per uur." En hij houdt rekening met mensen die denken goedkoop uit te zijn door eerst twee uur 'gratis' te par keren en dan nog een uurtje be- Op Facebook of YouTube ziet de zanger, theatermaker, liedjesschrij ver en multi-instrumentalist uit Breskens het met regelmaat voorbij komen: klasjes met kinderen die uit volle borst een liedje van hem zin gen. Ook komen juffen en meesters na een optreden weieens naar hem toe, om te vertellen dat ze liedjes van hem gebruiken in de klas. „Dat geeft voldoening", zegt Tijl. Daarom is zijn website tijlda- men.com vernieuwd en zijn de liedjes en teksten er te beluisteren. De nieuwe website is op de groei gemaakt, want niet al I zijn muziek staat online. „Er zijn nog zo'n twee honderd liedjes die ik niet heb opgenomen." Videoclips De liedjes zijn voorzien van teksten, akkoorden en sommige nummers ook van videoclips. Allemaal gratis, alleen de instrumentale versies kunnen in de webshop worden aan geschaft. „Dat is een bewuste keus. Mijn werk boet in aan beteke nis als het alleen beschikbaar is voor mensen die ervoor betalen." Tijl maakte bij elk liedje een bij passende illustratie en speelde zelf alle begeleidingen in. De muzikant bespeelt verschillende snaarinstru menten, percussie, accordeon, handpan en mondharmo nica. Al tien jaar treedt Tijl Damen op met verschil lende interactieve kin dervoorstellingen voor kinderen van twee tot twaalf jaar. Ook kinderen en volwassenen met een ver standelijke beperking horen tot zijn doelgroep. Als kinderen na zijn voorstelling zijn liedjes nog zingen of neuriën terwijl ze weglopen, is Tijls doel be reikt. „Mijn ultieme doel is een plek in het collectieve geheugen van kin deren. Zoals Herman Broekhuizen, die Opa Bakkebaard schreef Die sta tus is het ultieme." VLISSINGEN Bewoners en direct omwonenden kunnen maandag zien hoe de nieuwe woningen van het Vlissingse Ravesteijnplein er uit komen te zien. De verwachting is dat er nog maar weinig weer stand zal zijn. Woonservice L'Escaut en de ge meente Vlissingen presenteren dan het plan voor de nieuwe een gezinswoningen en appartemen ten tijdens een informatieavond. Die bijeenkomst wordt vanaf 19.00 uur gehouden in wijkgebouw De Combinatie. Toen twee jaar terug voor het eerst over nieuwbouw- plannen werd gesproken, waren veel bewoners, vooral die van het binnenplein, tegen. Ze waren bang nergens anders dezelfde 'ge moedelijke sfeer' te vinden als aan en om het plein. Nadat de eerste tientallen bewoners vertrokken en de huizen verloederden, willen veel bewoners echter graag naar een nieuw huis, binnen of buiten Vlissingen. Al rond de helft van de bewo ners is verhuisd. Manager Vast goed Fikri Bouzambou van L'Es caut verwacht dat de bewoners van alle 183 te slopen woningen in de loop van volgend jaar zijn ver trokken. De eerste niet meer aan de eisen voldoende huizen gaan naar verwachting begin volgend jaar al tegen de vlakte. In 2020 kan de bouw van nieuwe woningen beginnen. Dat zullen er aanmer kelijk minder worden dan 183. taald te pakken. „Wie hier drie uur staat, betaalt direct het volle tarief en is dus negen euro kwijt." Er wordt dinsdag nog hard ge werkt in en om de nieuwe super markt. Variërend van het leggen van stoeptegels tot en met het op bouwen van winkelstellingen. Desondanks weten de eigena ren zeker dat het lukt om mor gen om 09.00 uur open te gaan. Nu ze een grotere winkel hebben, benutten ze een deel van de extra ruime voor het aanbieden van meer bood schappen voor eenper soonshuishou dens. Gert jan: „Daar is echt vraag naar." Evelien: „Maar we hebben ook een aantal echt leuke nieuwigheden. Zo kunnen men sen zelf hun hagelslag tappen." Ook hebben ze meer personeel nodig. „We gaan van dertig man in vaste dienst naar veer tig-" De eigenaren zijn ook heel be nieuwd of het zelfscannen van de boodschappen aanslaat. Hij: „Dit is de eerste super markt aan de Wal- cherse kust waar mensen hun bood schappen kun nen scan nen en af rekenen." Hij vraagt zich vooral af of de Duitse klanten dat gaan doen. Vooral de wat oudere Duitse klanten zijn gewend om alles con tant af te rekenen. Zij: „In Duits land is pinnen nog lang niet zo ge woon als hier." Bij de inrichting is daar rekening mee gehouden. Hij: Mensen kunnen zelf hun hagelslag^,.. tappen JPMQfe „We hebben zes traditionele kassa's en zeven zelfscankassa's. Voor een winkel van deze omvang is dat erg veel. Maar we willen er absoluut voor zorgen dat mensen niet te lang in de rij staan." In het assortiment houden de eigenaren er nauwelijks rekening mee dat in het toeristenseizoen veel klanten uit het buitenland ko men. „We hebben geen typische Duitse of Belgische producten. We merken juist dat onze buiten landse klanten het leuk vinden om Nederlandse producten te kopen. Het enige wat we wel hebben, zijn buitenlandse kranten. Dat stellen ze op prijs. Dan kopen ze hier hun ontbijtspullen en nemen tegelijk een krantje mee om te lezen hoe het thuis gaat." woensdag 14 november 2018 WA Nieuwe AH vooral ruimer van opzet Emile Calon Domburg Eigenaren Gertjan en Evelien de Kok van de Albert Heijn in Domburg, foto's ruben oreel Of hij nu in Friesland of de Rand stad optreedt, Tijl Damen (foto) hoort regelmatig dat zijn kinder liedjes gebruikt worden. Dat is precies de bedoeling en daarom helpt hij een handje: ruim twee honderd liedjes en ritmische spreekteksten staan gratis online. Sophie Stockman Breskens A Medewerkers zijn volop bezig met het vullen van de koelvitrines. A Luuc Lokerse vult het schap met pinda's bij. -Evelien de Kok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39