'De komende 30 jaar is Zeeland veilig' fcfc u Ifc 4 TRAINING LUCHTMOBIELE BRIGADE Chinook helikopters, bewapende militairen in de straten en geratel van machinegeweren in de stad. Twee pelotons van de Luchtmobiele Brigade uit Schaarsbergen oefenden gistermiddag in Middelburg. Binnenkort zit zijn werk erop. Kuij ken, acht jaar geleden aangesteld als de eerste Deltacommissaris van Nederland, is bezig aan een af- scheidstournee. Gisteren werd hij ontvangen op het provinciehuis in Middelburg en bezocht hij Nieuw- dorp, waar plannen bestaan voor de eerste klimaatstraat van Zeeland - met energieneutrale huizen en een inrichting waarbij rekening is ge houden met een verandering van het klimaat. Daarover heeft Kuijken door on derzoeksinstituut Deltares een rap port laten opstellen, dat twee maanden geleden werd gepresen teerd. Na 2050 zou de zeespiegel wel eens veel sneller kunnen stij gen dan tot nu toe gedacht. Niet één meter aan het einde van de eeuw, maar in het zwartste scenario drie. Dat kan de Oosterscheldekering niet aan. De zeespiegelstijging na 2050 is met nog veel onzekerheden omkleed Kuijken: „Het laat zien dat de maat regelen die we in het Deltapro gramma hebben genomen tot 2050 passend zijn. De komende 30 jaar geven we 25 miljard euro uit aan het verstevigen van de dijken en daar mee zijn we veilig. De tweede con clusie is dat de zeespiegelstijging na 2050 nog met veel onzekerheden is omkleed. De mate van de opwar ming van de aarde bepaalt hoe snel het water stijgt. Het halen van de doelstellingen is dus heel belangrijk voor de maatregelen om het land te beschermen. Als in Parijs afspraken worden gemaakt om de opwar ming van de aarde tot twee graden te beperken, ga ik er van uit dat die afspraken worden gehaald. Mocht De komende twintig jaar kunnen we ons voorbereiden op de volgende periode dat niet zo zijn, dan hebben we ko mende decennia de tijd om te bepa len welke maatregelen nodig zijn." „We weten natuurlijk eerder of we die 2 graden wel of niet gaan halen. Dat blijven we meten en dan kun nen we bepalen wat verstandig is om te doen. Sinds 2010 werken we aan het Deltaprogramma. Voor de komende 30 jaar zijn maatregelen voorzien voor een grotere veilig heid. De komende 20 jaar kunnen we ons voorbereiden op de periode daarna." „De kering is voor lange tijd ge bouwd. Er is rekening gehouden met 40 centimeter zeespiegelstij ging. Als we dat punt eerder berei ken moeten we eerder maatregelen nemen om de kering te versterken. En voor de kust is nu nog meer dan genoeg zand. Afhankelijk van het scenario dat zich voordoet, zal dui delijk worden hoeveel zand we no dig hebben op de langere termijn. Ook hier geldt dat we alle opties open moeten houden." „De norm voor de dijken die ons beschermen is in de Waterwet op genomen. Als de omstandigheden veranderen, moeten we dus maat regelen nemen. De Deltacommis saris adviseert elke vijf jaar op nieuw wat er moet gebeuren en stelt de koers bij als dat nodig is." De twee pelotons, samen zo'n veertig militairen, worden rond 13.00 uur afgezet door twee Chi nooks, de grote trans porthelikopters met twee stel wie ken. Ze zijn eerder opgestegen in Gilze-Rijen. De ene groep landt op de voorma lige atletiekbaan aan de Nassaulaan, de andere militairen worden met een voertuig afgezet op het veld van rug- Het is een unicum om daadwerkelijk in het civiele terrein te kunnen oefenen byclub Oemoemenoe op sportpark De Sprong. Eerste luitenant Laurens legt uit waarom er af en toe in een stad wordt geoefend: „Het is een unicum om daadwerkelijk in het civiele domein te kunnen oefenen. Het benadert heel erg een uitzendscenario, waar je met civiele infrastructuur te maken krijgt." Ofwel, als je in een stad moet optreden, moet je ook in een stad oe fenen. De eerste groep neemt de oude sporthal naast de atletiekbaan in. Dat gebeurt erg omzichtig en lange tijd buiten het gezichtsveld van het pu bliek. Als daarna het naastgelegen ge bouwtje moet worden veroverd ont staat een vuurgevecht, waarmee het geduld van de toeschouwers wordt beloond. Vanaf sportpark De Sprong trekt het tweede peloton richting het cen trum van de stad. Dat levert be vreemdende tafereeltjes op. Lopende over de Langevieleweg wordt geen zijstraat gepasseerd zonder er een ge weer in te richten. In de Baarsjes straat verblikt of verbloost een ou dere dame, met rollator en hondje, niet van al dat 'krijgsgeweld'. „Ik ben niet zo bang uitgevallen", lacht ze. Het peloton moet een persoon ge vangen nemen die zich heeft ver schanst in de oude kweekschool aan de Herengracht. Hier knettert het eerste geweervuur waarna, tot hilari teit van de toeschouwers, een veeg- wagentje van de gemeente onver stoorbaar voorbij komt gereden. De actie speelt zich ook hier vooral binnen af. Tot de militairen, die bui- •4</i. woensdag 14 november 2018 De zeespiegel stijgt, mogelijk een stuk sneller dan altijd ge dacht, maar Zeeland hoeft zich niet ongerust te maken over natte voeten. „We hebben nog tijd genoeg om maatregelen te nemen, maar het is wel urgent", verzekert Deltacommissaris Wim Kuijken. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen -Wim Kuijken Wat zijn de consequenties van het rapport van Deltares? -Wim Kuijken Maar als we wachten tot 2050 zijn we te laat. Zoals de Oosterscheldekering vervangen en voldoende zand vinden om de kust op te spui ten? Dus we hoeven ons geen zorgen te maken? Militairen oefenen Wim Kuijken. fotomarcelledavidse Theo Giele en Martijn de Koning Middelburg -Eerste luitenant Laurens Bevreemdend tafe reeltje in de binnen stad van Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36