Europa staat op driesprong Sporten in natuur voor rekening van provincie Twee edelherten worden afgeschoten Elektronische speeltjes 2 De Sint is nog niet eens in het land, maar in Goes is een groep mensen alweer druk in de weer met kerst. 'Niemand zou dan alleen mogen zijn.' DINER EERSTE KERSTDAG A Commentaar De Europese regeringsleiders nemen een aanloopje naar de verkiezingen in mei 2019. Een voor een spreken zij het Europees Parlement toe. Gisteren was Angela Mer kel aan de beurt. Zij pleit voor een Europees leger dat kan wer ken op aangeven van een Europese veiligheidsraad. Merkels visie, die aansluit op de lijn van Emmanuel Macron, roept hef tige reacties op. Europa staat op een driesprong. Geven we Brussel nog veel meer macht, willen we geen verandering, of hebben we juist liever een Europa dat zich beperkt tot een setje financieel-economische afspraken en misschien wat kli maatdoelen? Merkel krijgt ongevraagd hulp van Donald Trump. Hij be schimpt de zwakte van de Fransen in twee wereldoorlogen. Zo kunnen de verhoudingen op de wereld snel veranderen. Daarom is het wellicht verstandig Europa minder afhankelijk te maken van de Amerikaanse strijdkrachten. Maar een Europees leger zal heel duur zijn. We betalen nu weinig voor de veiligheid onder de paraplu van de VS. De euro's zijn nog niet het groot ste probleem. Een Europees leger en een Europese veilig heidsraad zijn weer een stap naar minder zelfstandige afwe gingen van Nederland. Is dat erg? Vorige week herdachten we de Eerste Wereldoorlog. Aan die strijd deed Nederland niet mee. Met een Europees leger zullen we zo'n keuze voortaan samen met andere landen moeten maken. Wie dit een groot bezwaar vindt, moet dat even onthouden tot de verkiezingen in mei volgend jaar. Euroleger en Euroveiligheidsraad zijn weer een stap naar minder zelfstandigheid van Nederland „Beide partijen constateren dat sporten in de natuur populair is en dat veel Zeeuwen genieten van eve nementen", meldt De Bat, die al lang zocht naar oplossingen. „De provincie vindt het vragen van een vergoeding voor evenementen daar niet bij passen en is daarom tot het ALMANAK besluit gekomen om de kosten gro tendeels voor haar rekening te ne men." Maandag bereikten de pro vincie en Staatsbosbeheer een ak koord. De afspraken gelden alleen voor sportevenementen met een niet-commercieel karakter en zijn Beide partijen constateren dat sporten in de natuur populair is gemaakt voor twee jaar. „Daarna gaan we evalueren." Nieuwe evene menten worden getoetst, meldt de gedeputeerde. Maandag meldde de PZC dat er veel onvrede is bij clubs over het betalen van een bijdrage. De Goese zestiger haat elektro nische gadgets. Hij vertrouwt ze niet. Als je met je telefoon de verwarming bedient, krijg je ooit brand, zegt hij. Maar aan de afstandsbediening voor de gara gedeur viel in zijn nieuwbouw wijk niet te ontkomen. Alle wo ningen daar zijn ermee uitge rust. De eerste keer ging meteen mis. Toen hij in de auto op het knopje drukte, gebeurde er niks. Terwijl hij steeds bozer op alle knoppen beukte, zag hij dat van een ander huis de garagedeur op en neer ging. Pas toen besefte hij dat hij op de oprit van de bu ren stond. Politie zoekt getuigen ongeluk Gerwi Temmink lijsttrekker GroenLinks Staten Bergen op Zoom Gewonden explosie buiten levensgevaar Dat de feestdagen er aankomen, is voor veel mensen reden tot vreugde. Maar lang niet iedereen wordt op 5 december of tijdens de kerstdagen omringd met gezellig heid. Voor ruim twintig vrijwilli gers van de katholieke kerk in Goes is dat reden om dit jaar voor de achtste keer hun eerste kerstdag op te offeren om een diner te kunnen verzorgen voor mensen die anders alleen zouden zijn. Gezelschap zoeken Connie Boudens (57) uit Goes schoof al drie keer aan en is ko mende 25 december opnieuw van de partij. „Ik ben zeker niet een zaam", verzekert ze. „Tijdens dagen als Pasen en Pinksteren zit ik er to taal niet mee dat ik alleen ben. Maar eerste kerstdag is anders, net iets specialer. Dan vind ik het niet leuk om alleen te eten. Ik heb toch al zo'n hekel aan die akelige, donkere da gen." De term 'eenzaamheid' vermij den de organisatoren Willy Mar- tens en Ellen Kramer liever. De twee drijvende krachten achter het kerstdiner spreken liever over 'mensen die gezelschap zoeken'. Veel deelnemers hebben echt wel sociale contacten en vaak ook kin deren. Maar het kroost moet wer ken of woont ver weg en die andere contacten trekken zich met kerst vaak terug met hun eigen gezin of familie. Al met al zijn er veel mensen die eerste kerstdag alleen doorbrengen. Daar zijn Ellen en Willy van over tuigd. Toch merken ze dat het moeilijk is deze mensen over te ha len naar het kerstdiner in de Maria Magdalenakerk te komen. Vorig jaar waren niet alle veertig stoelen in de Magdalenazaal bezet. „Ik begrijp dat, hoor", zegt Ellen. „De drempel is hoog. Wie gaat er graag in z'n eentje naar een diner om daar te Als je ziet hoe fijn mensen het hebben, is stoppen voor ons geen optie gaan eten met onbekenden? Vaak speelt schaamte of verlegenheid een rol." Nieuwe liefde Deelnemer Piet van der Male (66) uit Nieuwerkerk geeft toe dat hij de eerste keer niet fluitend naar de Magdalenakerk ging. „Ik zag er best tegenop", vertelt hij. „Maar dat ge voel viel helemaal van me af op het moment dat ik binnenstapte. Je wordt hier met open armen ont vangen en het is ontiegelijk gezel lig." Piet heeft wél te maken gehad met gevoelens van eenzaamheid. „Dat knaagt aan je, zo kan ik je ver zekeren. En helemaal met Kerstmis. Daarom is het zo fijn wat hier ge beurt." Het mag dan altijd reuzegezellig Twee edelherten die in Zeeuws- Vlaanderen zijn gezien, zullen wor den afgeschoten. Dat heeft de pro vincie besloten uit oogpunt van verkeersveiligheid. Onlangs zijn enkele geverifieerde waarnemingen gedaan van een of twee edelherten in Zeeuws-Vlaan- deren. Heel even werd gedacht dat het om een eland ging, maar dat was niet het geval. De dieren zijn waarschijnlijk ontsnapt vanuit ge vangenschap of illegaal uitgezet. In Zeeland bestaat namelijk momen teel geen natuurlijke, in het wild le vende populatie van edelherten. Het dagelijks provinciebestuur is op grond van de Wet natuurbe scherming bevoegd om opdracht te geven tot het beperken van popula ties van beschermde dieren. Dat kan bijvoorbeeld als de verkeersvei ligheid in het geding is, zoals nu. Bovendien is er volgens Gedepu teerde Staten geen andere oplos sing dan de edelherten afschieten; ze vangen zou veel stress veroorza ken bij de dieren. Jager De provincie huurt een professio nele jager in om de klus te klaren. Dat kost 3000 euro. Belanghebben den kunnen nog bezwaar maken tegen het besluit. woensdag 14 november 2018 n De Zeeuwse sportclubs hoeven de bijdrage aan Staatsbosbe heer voor wedstrijden in het bos niet (langer) zelf te betalen. De provincie neemt de omstreden vergoeding aan Staatsbosbe heer voor haar rekening. Het gaat om een bedrag van 8000 euro op jaarbasis „We hopen dat er nu een einde komt aan de dis cussie", licht gedeputeerde Jo- Annes de Bat het besluit toe. Maurice Steketee Vlissingen -Jo-Annes de Bat Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Een nog onbekende man is er maandagavond na een aanrijding op de Schroeweg in Middelburg vandoor gegaan. Bij de verkeerslichten ter hoogte van de Torenweg botste hij met zijn Mitsu bishi rond 18.45 uur ach terop de auto van een 21- jarige man uit Spijke- nisse. Die stond stil bij de verkeerslichten om linksaf te slaan richting Oost-Souburg. De be stuurders spraken af om op de parkeerplaats van McDonald's gegevens uit te wisselen. De dader leek de automobilist uit Spijkenisse te volgen, maar verdween plotse ling richting Oost-Sou burg. Getuigen kunnen bellen: 0900-8844. MIDDELBURG Gerwi Temmink is op de provinciale ledenverga dering van GroenLinks Zeeland gekozen tot lijst trekker voor de Provinci ale Statenverkiezingen. Op de nummers 2 tot en met 5 staan Maaike Wal raven, Eelko Vooijs, Carel Bruring en Adrie van 't Westeinde. Het pro gramma is opgebouwd rondom de thema's Ener gie en Klimaat, Leefbaar heid, en Natuur en Milieu. Het programma zal bin nenkort op de website verschijnen, evenals de kandidatenlijst. De vier slachtoffers die maandagochtend zwaargewond raakten door de ontploffing van het transformatorhuisje op de Grote Markt in Bergen op Zoom, zijn buiten levensgevaar. Dat melden conrector Désirée Reijpert van scholengemeenschap 't Rijks en woordvoerder Loek de Lange van net beheerder Enexis. De slachtoffers liggen nog in het ziekenhuis in Rot terdam. De mavo 4- scholier heeft ernstige brandwonden, vertelt Reijpert. „Het heeft een enorme impact op ie dereen op school." 'Zoek je Rob Paardekam Goes -Ellen Kramer Luc Oggel Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34