Instelling voor gehandicapten wil herhaling voorkomen Familieleden van verstandelijk ge handicapte cliënten van Zuidwes ter trokken enkele maanden gele den aan de bel over misstanden bij de instelling voor gehandicapten zorg. Eén familie schreef een brief aan de raad van bestuur van Zuid wester, waarin ze de instelling be schuldigt van fysieke en psychische mishandeling van cliënten en van mismanagement. 'Anonieme mel dingen' waren voor de inspectie aanleiding om half augustus een bezoek te brengen aan de locatie aan de Scheldestraat 56F in Goes, waar op dat moment drie cliënten woonden. De kwaliteit van de zorg en de veiligheid van de cliënten in de wo ning waren in het geding, vindt de inspectie. Zuidwester komt de af spraken in de zorgplannen van de cliënten niet na. In de woning heerste geen veilig werkklimaat. Verzorgenden hebben vorig jaar ze ventig meldingen gedaan van (bijna) incidenten, waarvan 42 met agressie en geweld. Op de meldin gen werd door leidinggevenden niet gereageerd. De kans op herha ling was daardoor groot. Families van cliënten zijn ontevreden en hebben geen vertrouwen in Zuid wester, concludeert ook de inspec tie. De inspectie signaleert ook din gen die goed gaan: verzorgenden die aanwezig waren tijdens het be zoek toonden zich erg betrokken bij de cliënten. Het ziekteverzuim op de locatie is extreem gestegen: van 5 procent in februari 2018 naar 25 procent in juli 2018. Daardoor wer den vaak uitzendkrachten ingezet. De vaste medewerkers vinden dat die krachten niet deskundig genoeg zijn om de cliënten te verzorgen. De personeelswisselingen zorgden er bovendien voor dat cliënten on rustig en agressief werden en zich zelf verwondden. Zuidwester besloot half augustus al om de cliënten te verhuizen naar andere locaties van de instelling. Eén cliënt verhuisde naar Drenthe. Aan de Scheldestraat 56F wonen nu Heel jammer dat we de zorg niet goed hebben kunnen organiseren cliënten die andere zorg nodig heb ben. De inspectie heeft er geen ver trouwen in dat Zuidwester soortge lijke problemen op eigen kracht kan voorkomen of tijdig kan signa leren. Daarom moet Zuidwester analyseren hoe de problemen in de Goese woning ontstaan zijn. De in spectie verwacht binnen zes weken een plan met verbetermaatregelen. Ook moet Zuidwester laten weten hoe de klachten van de families van de cliënten zijn afgehandeld. Zuidwester is het eens met de conclusies van de inspectie, zegt Hans Waardenburg, voorzitter van de raad van bestuur. „We vinden het heel jammer dat we de zorg niet goed hebben kunnen organiseren. Dit is niet hoe we de organisatie naar buiten willen brengen." De in stelling wil 'strakker sturen' binnen de teams, zorgen voor zoveel moge lijk vaste gezichten, en beter kijken naar meldingen van incidenten. „We willen herhaling voorkomen." It woensdag 14 november 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO'S MARCELLE DAVIDSE GOES 'Dit boek behoort aan mij, zo lang ik hoop te leven.' Met dit versje wijdt Elizabeth Dirkje van der Weele uit Kats haar poesiealbum in juli 1913 in. Ze had toen niet kunnen bevroe den dat haar album ruim een eeuw later nog onderwerp van gesprek zou zijn. Haar poesiealbum (deftiger gezegd poëziealbum) dook onlangs op in de kringloopwinkel Goed Ge bruikt in Goes. Daar komen ze wel vaker bijzondere dingen tegen, maar de vondst van dit album zette mede werker Hanneke van de Woestijne (foto) uit Biezelinge en haar collega's er toe aan om op onderzoek uit te gaan. Het was Van de Woestijne al eens eerder gelukt om via sociale media een gevonden poesiealbum met de familie te herenigen. Ze wilde ook deze keer wel een poging wagen. Met hulp van diverse reac ties op Facebook lukte dat binnen een dag. Kleindochter Anita Boone uit Delft was blij verrast toen ze van Van de Woestijne een berichtje met foto's van het poesiealbum kreeg. „Ik weet dat het album na het overlijden van mijn oma bij mijn tante terecht is gekomen. Bij het leeghalen van haar huis is het waarschijnlijk zoekge raakt. Ik krijg het album toegestuurd en kijk ernaar uit om straks iets dier baars van mijn oma in handen te hebben." Zorg Zuidwester schoot tekort De zorg in een Goese woning van Stichting Zuidwester schoot ernstig tekort. Dat concludeert de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) na een bezoek aan de woning aan de Schelde- straat 56F. Alle cliënten zijn in middels verhuisd. Cornelleke Blok Goes -Hans Waardenburg, Zuidwester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33