Voorpublicatie uit de biografie van Formule 1-coureur Raikkönen 27 Formule 1-coureur Kimi Raikkönen (39) doorbreekt het stilzwijgen met een geautoriseerde biografie. Een voorproefje uit zijn boek: over zestien dagen dronken zijn. RAIKKÖNEN VOORPUBLICATIE Dit is het verhaal van een periode die ver in het verleden lijkt te liggen, ook al zijn er sindsdien maar een paar jaar verstreken. Nu leeft Kimi niet meer zo, maar dat deed hij ooit wel. Als dit een film was, zou die als volgt worden geïntroduceerd. Hoofd personen: Kimi Raikkönen (Formule r-coureur) en Kimmo 'Piki' Pikkarai- nen (ijshockeyspeler). Bijrollen: een Bahreinse prins, Finse vrienden. De plot: verwarrend. Soort film: onher kenbaar. Camerawerk: losse pols. Productie: koninkrijk Bahrein en zelffinanciering, oftewel 'Achterzak bv'. Speelt zich afin Italië, Bahrein, Zwitserland en Finland. Het begint allemaal in Milaan, waar Piki Pikkarainen zijn laatste wedstrijd speelt voor de Milano Ros- soblu. Hij stuurt een sms'je naar Kimi in Zwitserland en stelt voor om langs te komen, omdat het wedstrijd seizoen is afgelopen. Kimi vindt het prima. De GP van Bahrein staat voor de deur, maar voor die tijd kan hij het rustig aan doen. Aan het begin van de week spelen Kimi en Piki badmin ton, gaan ze naar de sauna, maken ze pizza. Er is nog geen enkel voorteken van wat komen gaat. Piki zegt dat hij verder reist naar Finland; het seizoen is voorbij en het zou leuk zijn oude bekenden te zien. Kimi stelt voor dat Piki met hem meegaat naar Bahrein. Piki aarzelt, maar stemt dan in met het plan. Er is immers later nog tijd genoeg om naar Finland te gaan. Gérard Lopez, de ei genaar van de Lotus-renstal, haalt de jongemannen op en samen vliegen ze naar Bahrein. Op de dag van de race rijdt Kimi fan tastisch; hij wordt tweede. Zijn teamgenoot Romain Grosjean wordt derde. Een geweldig resultaat voor Lotus, reden voor een feestje. De ba sis voor hun dronkenschap wordt in het hotel gelegd. Ze zitten, toosten, schenken nog eens in. David Coult- hard loopt langs en vraagt of Kimi en Piki naar het feest van de prins van Bahrein gaan. Kimi aarzelt, maar David meent dat het de moeite waard is om erheen te gaan, en dus gaan ze op weg. De prins van Bahrein heeft voor een indrukwekkende feestzaal en dito versnaperingen gezorgd. Zwemba den, heerlijk eten, verfrissende alco hol. Piki raakt aan de praat met een hem onbekende man. Hij vraagt wat de man voor werk doet en waar hij vandaan komt. De man spreidt zijn armen uit en zegt: hier kom ik van daan, dit is mijn paleis. De prins heeft zijn officiële outfit verruild voor een spijkerbroek en een t-shirt. Het is al vijf uur 's ochtends, en de vlucht naar Doha vertrekt om acht uur. De prins neemt onthutst kennis van het nieuws en is van mening dat er geen enkele reden is een mooi feest halsoverkop te verlaten. Hij zegt dat hij ervoor zal zorgen dat zijn eigen vliegtuig om twee uur die middag klaarstaat op het vliegveld. 'Daarmee vliegen jullie naar Zwitser land, zodat jullie nu hier kunnen blij ven om te feesten'. Kimi en Piki vin den dat een prima oplossing. De machine zet de heren afin Zü- rich, waar ze gemoedelijk verder gaan met borrelen en kletsen. Eén dag, een tweede dag en een derde. Mooie, warme, op elkaar lijkende da gen, die op dezelfde manier overgaan in de nacht. Op een van die dagen bekijken ze een videoclip van Diego Maradona, die zich aan het opwar men is. Oogstrelende beelden. Hoe slaagt iemand erin de bal onderdeel te maken van zijn lichaam? Er ont kiemt een idee. De mannen zoeken een bal en besluiten Maradona te imiteren. Als je dronken bent, kun je iedereen imiteren. Aanvaller Piki probeert de bal over keeper Kimi te tippen. Die grijpt de bal en valt op zijn zij. Auw. Zijn enkel is verdraaid, begint op te zwellen. Het begint on waarschijnlijk te lijken dat hij over een paar dagen de testritten voor Lotus kan rijden. Maar hij kan de renstal ook niet de ware oorzaak van het letsel opbiechten. Krukken Kimi belt naar Formule t-arts Aki Hintsa, die hem aanraadt naar zijn privékliniek te komen. Steunend op krukken en in het bezit van bloed- verdunners en pijnstillers komt hij later thuis. Zijn enkel is pikzwart, maar zijn gemoed verlicht: hij hoeft de testritten voor Lotus niet te doen en dus kunnen ze verdergaan met zuipen, ondanks deze lichte lichame lijke belemmering. Kimi herinnert zich dat er ergens in huis een bagage wagentje moet zijn zoals door picco lo's in hotels wordt gebruikt. Piki duwt Kimi overal heen op het goud kleurige wagentje. De zwelling van de enkel wordt minder, de dronkenschap niet. Ze komen op het idee een bezoekje te brengen aan Finland, dat koude en verafgelegen land waar dierbare mensen wonen. En o ja, het is bijna de Dag van de Arbeid, een lentefeest. Dus laten we gaan. Ze arriveren in Helsinki en gaan rechtstreeks naar de Karaoke Bar, waar ze vol vreugde door hun vrien den worden begroet. Ze nemen een paar borrels op het voorjaar en de vriendschap. Nemen er nog een paar meer, en op een dag stellen ze vast dat het lange weekend inmiddels in de nacht is overgegaan. De dagen schommelen, de nachten kruipen. De verhalen worden tot vervelens toe herhaald, de ideeën drogen op. Verandering van omge ving, dat hebben ze nodig en ze ko men op het idee naar de goede oude 'Kannunkulma' te gaan, een kroeg in het centrum van Espoo. Daar treedt Jukka Poika op. Het is 3 mei, dag nummer 12, zegt iemand. Kimi en Piki schrikken op. Ze hebben nu twaalf dagen aaneen gedronken. Beter niet over nadenken, gewoon de blik op de toekomst richten. Barcelona De maandag breekt aan, ze kalmeren, constateren dat het nu genoeg is geweest. Zestien dagen. Het is vol bracht. Kimi stelt vast dat het over morgen woensdag is. Donderdag begint de GP van Barcelona, hij moet dus op woensdag naar Barcelona ver trekken. Over twee dagen. Alcohol verdwijnt binnen twee dagen uit je lichaam, ja toch? Drie weken lang niet rijden, dat maakt niets uit, toch? Op woensdag brengen de vrienden Kimi naar het vliegveld. De fles maakt plaats voor het stuur, het stuur voelt als vanouds in zijn handen. Het circuit is vertrouwd, snelheid zijn tweede natuur. Kimi wordt derde. 'Wat zal ik zeggen, een fijne Moe derdag gewenst voor alle moeders', zegt Kimi tijdens de persconferentie. De zwelling van deenkei wordt minder, de dronken schap niet woensdag 14 november 2018 GO KARI HOTAKAINEN De fles voelt als vanouds voor Kimi, net als het stuur 2012: Kimi Raik könen neemt een flinke slok op het podium in Bahrein, na zijn tweede plek in de GP. Rechts: winnaar Sebastian Vettel. FOTO GETTY IMAGES Titel: Kimi Raikkönen Auteur: Kari Hotakainen Uitgever: Volt Aantal pagina's: 272 Prijs: 20,00 ISBN: 9789021415161

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27