buitenland? - Jf Advocaat blijkt slechte raadgever 21 Waarvan akte Het is een werelddeal, maar de zussen verwerpen het aanbod 4* Sry anders dan in Nederland. „Een koopcontract is alleen geldig als de koper een aanbetaling doet (vanaf 20 procent) op het moment dat hij een contract met de koper aangaat", zegt Ronald de Rooy, eigenaar van een makelaarskantoor gespecialiseerd in Italië. „Die aanbetaling raak je kwijt als de koop toch niet doorgaat. Wel is het een garantie dat een verkoper de woning niet aan een ander ver koopt." Italië kent geen verschil tussen de aankoop- en verkoopmakelaar. Een Italiaanse makelaar werkt voor beide partijen en mag aan beide partijen commissie vragen. Ook bestaat ma- kelaarsexclusiviteit nauwelijks. Zo kan een huis bij meerdere makelaars te koop staan. „Een woning kan zelfs tegen verschillende vraagprijzen op de markt komen." Ook in Italië betaal je bij een nieuwbouwwoning meestal IVA (btw) in plaats van over drachtsbelasting. De overdrachts belasting voor een tweede huis be draagt 10 procent. Frankrijk Wie een tweede huis in Frankrijk koopt, krijgt te maken met veel re gels. Je bent eigenaar van een huis zodra je beschikt over een compromis de vente. Daarmee ben je verplicht het huis te verzekeren tegen onder meer brand en diefstal. Controleer of dit mogelijk is bij je huidige verzeke ringsmaatschappij. De verkoper is wettelijk verplicht een aantal techni sche rapporten aan de koper te geven. Zo krijg je als koper inzicht in de staat van een woning. Dit betekent niet dat een verkoper de gebreken uit de rapporten verhelpt: het is raad zaam hier tijdens de onderhandelin gen afspraken over te maken. De overdrachtsbelasting bedraagt in Frankrijk 5,7 procent van de aan koopprijs en maakt deel uit van de gemiddeld 7,7 procent aan kosten ko per. Ook hier geldt een uitzondering voor nieuwbouwwoningen. Oostenrijk Oostenrijk is populair bij beleg gers, omdat huizenprijzen en waar- deontwikkeling in het land stabiel zijn. Ook zijn er hoge rendementen te behalen op verhuur, omdat er twee keer per jaar een hoogseizoen en een relatief lang voor- en naseizoen is. De wetten en regels omtrent wonen verschillen sterk per regio. Er zijn plaatsen waar je een woning alleen mag verhuren en je er dus niet zelf mag wonen. Ook kan het an dersom: in sommige gevallen mag de koper alleen zelf de woning be trekken. De overdrachtsbelasting bedraagt in Oostenrijk 3,5 procent. De eerste 11.000 euro aan huurinkomsten zijn belastingvrij. jaarom? Die vraag blijft in mijn hoofd hangen als twee zussen na de dood van hun vader het aan trekkelijke financiële aanbod van hun stiefmoeder categorisch wei geren, op advies van hun advocaat. Dat ze zich zelf daarmee tekortdoen, deert kennelijk niet. Hun vader hertrouwt na de scheiding van hun moeder. Van hun stiefmoeder moeten ze niks hebben. Misschien omdat ze maar tien jaar ou der is dan de oudste van de zussen. Of omdat ze een succesvol zakenvrouw is. Mede vanwege haar bedrijf zijn pa en zij ruim een kwart eeuw geleden op huwelijkse voor waarden getrouwd. Pa heeft geen testament op gemaakt, dus zijn de dochters en de weduwe erfgenamen. Het huis waarin ze woonden is van zijn vrouw, zelfheeft hij een ton spaargeld. Toch een leuk erfenisje. Vanwege de in de wet vastgelegde langstleven deregeling hoeft de weduwe dat geld niet uit te keren. De dochters hebben er pas -Ag-VV recht op als zij overlijdt en dat kan, gezien haar jeugdige leeftijd, nog decennia duren. Wel kunnen de dochters een beroep doen op een zogenaamd wilsrecht. Dit wettelijk recht biedt ze kerheid dat ze hun erfenis krijgen. Ooit. De stiefmoeder heeft het vruchtgebruik - de rente - van het spaargeld. Maar met de huidige rente stand schiet dat niet op. Als de stiefmoeder nog dertig jaar leeft, is de waarde van de erfenis bij haar dood door de in flatie zowat gehalveerd. Bovendien zijn de zus sen dan zelf op leeftijd. Zonde om het geld werkeloos op een bank rekening te laten staan, vindt de stiefmoeder, niet voor niets zaken vrouw. Ze wil best een gebaar van goede wil naar de stiefdochters maken en stelt voor hun erfdeel van elk 50.000 euro in vijfjaar cash uit te betalen. Om hen zekerheid te bieden, neemt ze een hypotheek op een van haar panden. Mooier kan niet, zou je denken. Sterker: een werelddeal! De dochters hoeven geen decennia te wachten, maar kunnen binnen vijfjaar al he lemaal van hun erfdeel genieten. Maar de twee weigeren het aanbod. De reden? Ik kom er niet achter, want ze willen niet met mij praten, maar schakelen een advocaat in. Met als direct gevolg dat de stiefmoeder haar aanbod intrekt: graag of niet. De advocaat wil ook niet met mij praten. Waarom? Volgens hem ben ik partijdig. Dat slaat nergens op, maar hij stapt naar de rechter. Dat is een bij voorbaat kansloze missie, waar maar één persoon baat bij heeft: de advocaat zelf. Wat een slechte raadgever! woensdag 14 november 2018 GO ILLUSTRATIE MONIQUE WIJBRANDS Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21