GELD De boel opstoken onder de dekens Hoe regel je een hypotheek in het 20 Test Elektrische dekens De lage hypotheekrentestand, lage spaarrentes en de grillige aandelenbeurs maken de aanschaf van een tweede huis aantrekkelijk, vooral in de herfst. Lichte verwarming voor lange latten Samen een warme nacht voor weinig geld Zo zitje er warmpjes bij ondi, een belangenorga nisatie voor Nederlan ders met een tweede huis, meet welke landen populair zijn. „De laat ste vier jaar is dat met afstand Spanje. Sinds vorig jaar staat Portugal op de tweede plaats", zegt directeur Rob Smulders. Frankrijk en Italië blijven ook gewaardeerd. En Oostenrijk. „Van de Nederlanders die daar een tweede huis kopen, doet 90 procent dat als belegging." De regels voor het kopen van een huis verschillen per land. Een overzicht. Spanje najaar zijn veel huizen niet verhuurd, dus zijn ze makkelijk te bezichtigen. Ook is het goed een huis te zien als de zon niét schijnt", zegt Patrick Kruger, eigenaar van een hypotheek adviesbureau in Valencia. Woningen kunnen in het najaar goedkoper zijn, maar ook in Spanje stegen dit jaar de huizenprijzen, gemiddeld met 5,9 procent. TWEEDE HUIS IN VALENCIA 'In Spanje neem je schulden automatisch over, als je een huis koopt' Kruger adviseert veel informatie in te winnen voor je een woning koopt. „Het is bijvoorbeeld belangrijk om te laten controleren of een woning le gaal is gebouwd en niet zomaar door een boer op zijn land is neergezet. Ook neem je schulden automatisch over bij het kopen van een woning, dus is het raadzaam uit te sluiten dat die er zijn." In Spanje is het beroep van make laar niet beschermd, behalve in Cata- lonië en Andalusië. Kruger adviseert altijd een advocaat in de arm te ne men. „De notaris heeft niet de taak de inhoud van het contract te ken nen, hij is daar ook niet verantwoor delijk voor. Bespaar dus niet op des kundigheid. Pas bij het inschakelen van een advocaat op dat er geen be langenverstrengeling is; een make laar of projectontwikkelaar schuift vaak een eigen advocaat naar voren." De overdrachtsbelasting, in Neder land standaard 2 procent, ligt tussen 6 en 11 procent. Op nieuwbouw be taal je geen overdrachtsbelasting, maar btw (IV A): ro procent. Portugal Net als in Spanje is hier de rol van de notaris gering, het beroep is in Portugal geprivatiseerd. De notaris ziet erop toe dat alle verschuldigde belastingen worden betaald. Ook zorgt hij ervoor dat de koper de koop som daadwerkelijk betaalt. Het on dertekenen van de koopakte gebeurt onder zijn toezicht en de notaris keurt het contract niet goed als niet vooraf de overdrachtsbelasting en zegelbelasting zijn voldaan. Daarom is ook in Portugal het inschakelen van een advocaat noodzakelijk. De overdrachtsbelasting ligt tussen o en 8 procent. Het bedrag is afhan kelijk van de prijs van de woning en van de vraag of het huis permanent of niet-permanent wordt bewoond. Italië woensdag 14 november 2018 GO André van Duin zong in 1982 al over het plezier van 'zeven weken onder een elektrieke deken'. En zo is het. Leg een elektrische deken op je ma tras en na een kwartier tot halfuur stap je in een heerlijk verwarmd bed. Aan stroom kost het je 6,60 euro, volgens de Vastelastenbond. Bijna alle geteste dekens zijn snel op temperatuur, zo blijkt uit de test van BesteProduct.nl. De verschillen zijn gering en zitten vooral in het formaat en de stof: katoen, fleece of polyester. Het testpanel dook zeventien keer het bed in en selecteerde een favoriet voor een eenpersoonsbed, twee persoonsbed en een omslag deken voor op de bank. Enelca 80018 (eenpersoons) Prijs: €100 Deze polyester deken lijkt ontwor pen voor lange Hollanders. Met 90 bij 200 centimeter is het de grootste eenpersoons onderdeken uit deze test. Met elastieken maak je 'm vast aan het matras. Het is veruit de dunste deken uit de test. Voor- deel daarvan is dat je de deken haast niet voelt. Wil je echter flink stoken dan lijkt de Enelca niet de juiste keuze. De 80018 zorgt slechts voor een lichte verwarming. Het test panel vond deze warmte vol doende, maar de meeste (dik kere) dekens halen een tandje warmer. TopCom BW4752 (tweepersoons) Prijs: €40 Vervaardigd van po lyester en meet 140 x 160 centimeter. Wil je partner meer of minder warmte? Je kunt je eigen zone apart instellen, al kan dat slechts in twee tempe- ratuurstanden. Beide helften bedien je met een eigen appa raat. In de onderste 20 centi meter van de deken bevinden zich helaas geen warmtedraden. Zo hou je 140 centimeter aan opper vlak over. De TopCom heeft geen bevestigingselastieken, waar door de deken kan schuiven. Voor 40 euro hoor je het panel echter niet klagen. De deken doet wat-ie belooft en ligt comfortabel genoeg voor een warme nacht. Medisana HB675 (overdeken) Prijs: €63 Wil je er al warmpjes bij zitten vóór je je bed induikt, dan is er deze knuffeldeken van Medi sana. Ideaal voor bij een avondje netflixen. De Medisana HB675 is de beste knuffelde ken uit de test. Met 200 bij 150 centimeter ook meteen het grootste exemplaar, ruimte genoeg voor twee. Warmt snel op en heeft vier tem- I peratuurstan- den. De stof, fleece en polyester, voelt zacht en comfortabel aan. Het snoer is met 2 meiter niet erg lang, dus kies wel een plek vlak bij een stopcontact. Wijntje erbij? Hij kan in de was machine en val je in slaap, dan is er de oververhittingsbeveili- ging. Nu is de tijd voor dat tweede huis JULIA CORNELISSEN Denk je aan een tweede woning in Spanje, kom dan nu in actie. „In het - PATRICK KRUGER Michael van der Horst (54) uit Amsterdam, eigenaar van een interieurbedrijf: „Mijn vrouw en ik hebben na vier jaar zoeken een vakantiehuis gekocht in Valencia. We wil den een huis dicht bij stad en strand en met een tuin. Het is erg lastig om vanuit Neder land een leuk huis op de kop te tikken, omdat huizen die in Spanje op de markt komen, vaak eerst in dat land worden aangeboden voordat ze op de Europese markt belanden. Dan zit er niets anders op dan alle Spaanse sites afstruinen. Veel huizen vallen meteen af. Zie je iets leuks, dan moet je er snel bij zijn. Na de eerste bezichtiging van het huis in Valencia zijn we met een aankoopmakelaar in zee gegaan en hebben we contact gezocht met hypo theekadviseur Patrick Kruger. We hebben het huis laten keuren en taxeren en een hy potheek in Spanje afgesloten. De kennis van de hypotheek adviseur was onmisbaar, al leen al voor de communicatie met de bank, notaris en advo caat." Het betalingssysteem is in Italië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20