<D O O Kabinet bij besprekingen voor nieuw stelsel 18 O De onderhandelingen over een nieuw pensioenstelsel zitten in een cruciale fase. Ook premier Rutte schuift nu aan bij de gesprekken, samen met minister Wouter Koolmees (Sociale Zaken). Er zijn nog een paar fikse hobbels te nemen. Kort Pon wil belang in Accell uitbreiden tot 20 procent Het bestuur van (elektrische) fietsenbedrijf Accell zegt te gaan praten met de grote con current Pon, eigenaar van onder meer Ga zelle en de importeur van Volkswagen. Pon bracht gisteren een bod uit op een deel van de aandelen van de Friezen. Accell wilde nog niet inhoudelijk reageren op de bieding, maar wijst Pon niet op voorhand de deur. Pon bood 19 euro per aandeel om een belang uit te breiden tot maximaal 20 procent. Pon heeft al ruim 5 procent van Accell in handen. Begin vorig jaar deed Pon nog een poging om heel Accell in te lijven. Accell heeft zich daar toen fel tegen verweerd. Ministers VS en China bellen elkaar over handelsoorlog De Amerikaanse minister van Financiën Steven Mnuchin heeft vorige week gebeld met de Chinese vicepremier Liu He over het handelsconflict tussen de Verenigde Staten en China. Liu wordt op korte termijn ver wacht in Washington om verder te praten. Donald Trump en zijn Chinese collega Xi Jinping hadden twee weken geleden al tele fonisch overleg over de handelsoorlog. De twee leiders hebben later deze maand een ontmoeting op de G20-top in Argentinië. De Amerikaanse president zou dan een han delsovereenkomst willen tekenen met Xi. Metaalwerknemers leggen voor 48 uur werk neer Werknemers van verschillende metaalbe drijven in het zuiden van het land leggen morgen voor 48 uur het werk neer. Het gaat volgens FNV Metaal om zo'n tweeduizend medewerkers uit Brabant en Noord-Lim burg, van diverse VDL-bedrijven, DAF, ASML, MGG, Staalservice Weert, Chrome- loy en Ahrend. In de metaalsector vinden al maanden protestacties plaats. Vakbond FNV zet in op een jaarlijkse loonstijging van 3,5 procent. Ook willen werknemers een einde aan de volgens hen doorgeslagen flexibilise ring in de branche. De cao metalektro geldt voor ongeveer 150.000 werknemers in Nederland. Flitsen Accell ASML ASR Takeaway .com Afgelopen week was het weer zo ver. Voor de zoveelste keer ging het gerucht dat een nieuw pensioen akkoord aanstaande was. Zo sterk was het gerucht dat minister-presi dent Mark Rutte zich genoodzaakt zag te reageren, afgelopen vrijdag. En nee, Rutte verwachtte geen ak koord deze dagen. Toch komt het verhaal niet uit de lucht vallen. Ingewijden in de al ja ren slepende onderhandelingen over een nieuw pensioenstelsel melden dat er wel degelijk flinke stappen worden gezet. In de zomer lekte er zelfs een concept-akkoord uit, maar dat sneuvelde toch ergens in de onderhandelingen. Er liggen drie problemen, en zijn er nog twee spelers over aan de on derhandelingstafel: de vakbonden aan de ene kant en D66-minister Koolmees aan de andere. De werk gevers lijken geen actieve rol te hebben bij de onderhandelingen. Bij de gesprekken spelen ideolo gische verschillen een rol. Kool mees is de liberaal, aanhanger van individuele keuzevrijheid. De vak bonden zien meer in solidariteit en collectiviteit. Maar uiteindelijk gaan de onderhandelingen natuur lijk voornamelijk om geld. Rekenrente Het grootste probleem dat getac keld moet worden, is de zoge noemde rekenrente. Als een fonds een pensioen garandeert, moet die W Koolmees moet op meerdere borden tegelijk schaken: met de bonden én de linkse oppositie garantie ook worden waargemaakt. Dat betekent dat beloofde bedrag over pakweg twintig of dertig jaar uitgekeerd moet kunnen worden. Toezichthouder De Nederlandsche Bank bekijkt dan welk risicovrij rendement gehaald kan worden op die termijn. Hoe lager dat rendement, hoe meer geld het pensioenfonds achter de hand moet houden om het pen sioen te kunnen uitbetalen. En dat rendement, de rekenrente, is erg laag. Dat is de reden waarom pensi oenfondsen zoveel geld moet reser veren. Dit heeft weer tot gevolg dat ze de huidige pensioenen niet kun nen verhogen, ondanks het feit dat er meer geld in kas is dan ooit. Het maakt nogal verschil of een euro in gelegde pensioenpremie straks twee of drie euro aan pensioen op levert. In een nieuw akkoord wordt de pensioenuitkering minder zeker. En minder garantie betekent voor de bonden, daarin gesteund door de pensioenfondsen en diverse des kundigen, ook een minder strenge rekenrente. Lees: een hogere reken rente. Koolmees is hier vooralsnog mordicus tegen. Omdat de bonden bereid zijn van het gegarandeerde pensioen af te stappen, willen ze daar wat voor te rug. Met een hogere rekenrente kunnen de pensioenen sneller ver hoogd worden, een belangrijk punt NA POGING OVERNAME FIETSBEDRIJF TRUMP WIL ZAKENDOEN TIJDENS G20 INZET: 3,5 PROCENT LOONSVERHOGING Ahold Delhaize mikt voor 2021 op een omzet uit onlineverkopen van 7 miljard euro. Dat zou een verdubbeling betekenen van het huidige niveau. Dat heeft het supermarktcon cern gisteren laten weten voorafgaand aan een investeerdersdag in New York. De Italiaanse regering houdt vast aan zijn omstreden begroting en het door de EU ge hekelde tekort van 2,4 procent op het bbp. „We passen de begroting niet enkel en alleen aan omdat Brussel ons wat brieven stuurt", zei vicepremier Matteo Salvini. O woensdag 14 november 2018 GO Handelshuis Pon mikt op een flink groter belang in de fietsfabriek. De chipmachine maker was bij de hoofdfondsen de grootste stijger. M De verzekeraar sloot de rij in de AEX. De maaltijd- bestelsite kreeg een advies verlaging door Bank of America Merrill Lynch te verwerken. O c Akkoord pensioenen aanstaande Peet Vogels Laurens Kok Den Haag T»H w T-ör-M-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18