Marjan Berk t 17 Hard rapport over EU-lidmaatschap 4 Wie is Kati Piri? Men projecteert zijn zieligheids- gevoelens oeverloos op de dieren Ik praat met Pauline de Bok, schrijfster en jager. Haar laat ste boek Buit geeft veel in zicht in dat geheimzinnige gebied van de jacht en wat de mens daarbij voelt. En ik wil van haar weten wat ze, als kenner van het leven van de wilde dieren in het bos en op de hei, vindt van de gebeurtenissen rond de Oost- vaardersplassen, waar ik af en toe in de trein naar Zwolle doorheen rijd. Er is op het eerste gezicht weinig te zien van de heftige emoties die daar spelen: veel dode bomen, kale takken en af en toe een paar paarden in een groepje bij elkaar. Pauline: „Door de Oostvaar- dersplassen te zien als wilder nis houd je een misverstand in leven. Wij hebben hier in Neder land geen wildernis. De mens die ingrijpt in het leven van de dieren door ze achter hekken te plaatsen, verstoort daarmee het ecosysteem. Ze kunnen niet weg om hun eigen leefgebied te ma ken. Door ze op te sluiten doe je ze geweld aan. En de houding van verschillende natuurorgani saties is ook wonderlijk. Ze mof felen de problemen zo'n beetje weg!" „Het publiek vindt het zielig dat de dieren honger hebben. Goedwillende mensen gooien hooibalen over de hekken. Het knuffelhormoon speelt bij ze op. Men projecteert zijn zieligheids- gevoelens oeverloos op de dieren. Een aantal mensen schreeuwt luid dat het beleid niet humaan zou zijn. Maar over dat hele idee van de Oostvaardersplassen is niet goed nagedacht. De mens is bezig het ecosysteem kapot te maken. Kijk naar de afnemende hoeveelheid insecten op de aarde... Daaraan zij wij allemaal schuldig. En wat de dieren in de Oostvaardersplassen betreft, ze hebben daar in dat reservaat geen natuurlijke vijanden. Nou ja, de wolf rukt op. Maar die kun je ook moeilijk loslaten op de dieren, die door de hekken niet in staat zijn weg te komen..." „Ze gaan nu een groot aantal overtollige edelherten afschieten. Maar de vrouwtjes zijn al be vrucht. Dan zijn er in het voor jaar weer heel veel jonge dieren. Te veel! Dan begint het pro bleem weer van voren af aan!" Ik denk aan de Weerribben, waar ik al jaren woon en waar mannen van de grond waarop ze jagen precies weten hoeveel reeën er leven. Die in de gaten houden wanneer er te veel van de ene of te weinig van de andere soort rondlopen. Die het natuur lijk evenwicht scherp in de gaten houden. Een oud jachtbeleid, dat nog steeds geldt. Ik heb nog wel eens van een buurman een haas gekregen om klaar te maken. En een reeboutje. Heerlijk vlees, waar geen hormoon aan te pas is gekomen. Alles in evenwicht. Wanneer wij ons afvragen wie de natuurlijke vijand van de die ren is, wie het ecosysteem kapot maakt waarin wij allemaal, mens en dier, met onze kinderen en kleinkinderen, willen leven en blijven leven, dan is dat de mens. Waarmee wij onszelf ook tot onze eigen natuurlijke vijand maken. Waarom Osman Kavala? En Sela- hattin Demirtas? Twee namen in een treurig stemmend rapport over Turkije. We lezen over de meer dan 50.000 mensen die nog steeds vast zitten sinds de mislukte coup van juli 2016, maar zij blijven bijna alle maal anoniem. We lezen over 152.000 ambtenaren, leraren, dok ters, aanklagers en rechters die de afgelopen twee jaar hun baan heb ben verloren. Over de 89.000 men sen die slachtoffer zijn geworden van de noodtoestand en nog niks gehoord hebben van de commissie die hun zaak moet onderzoeken. We lezen nog veel meer, maar het zijn vooral de namen van deze twee mannen die blijven hangen. Kati Piri kent Kavala en Demirtas goed. Ze is al sinds 2014 rapporteur over Erdogan is op het punt gekomen dat hij koste wat kost aan de macht moet blijven Turkije en ging elk jaar bij ze langs om te praten over de staat van hun land. En nu zitten ze vast. „Ze zijn eigenlijk het symbool van wat er op dit moment mis is in Turkije." Selahattin Demirtas is leider van de pro-Koerdische oppositiepartij HDP, en zit al twee jaar achter de tralies. „Let op, hè, een oppositielei der die al twee jaar in de cel zit, zo ernstig is het." Hij deed vanuit de gevangenis zelfs mee aan de laatste presidentsverkiezingen en ein digde toen als derde. „Dit is hoe moeilijk het is om in dit land oppo sitie te bedrijven." Osman Kavala runt een van Tur- kijes bekendste liefdadigheids instellingen, en doet vooral veel werk in het onderontwikkelde oos ten van het land. Ook hij is opge pakt, mogelijk vanwege banden met 'de terreurgroep van Fethullah Gülen' (de aartsvijand van presi dent Recep Tayyip Erdogan), moge lijk vanwege 'het wegsluizen van geld naar bepaalde plekken', moge lijk vanwege iets heel anders, want er ligt nog steeds geen aanklacht. „Niemand snapt er iets van", zegt Piri. Het Turkije van Kavala en Demir tas is officieel al sinds 2005 in ge sprek met de Europese Unie. Mag het land erbij? Wanneer dan? En onder welke voorwaarden? In het begin was de liefde wederzijds, al waren er EU-landen die het maar niks vonden dat de 'christelijke' EU werd uitgebreid met het islamiti sche Turkije. Piri deelt deze scepsis niet ('Het is onze buurman, een mede-Navo-lid'), maar ziet wel een 'stevige neerwaartse trend', zeker sinds de couppoging. Referendum De laatste rode lijn die werd over schreden, was het referendum van vorig jaar, toen de bevolking Erdo gan op diens verzoek het mandaat gaf (zij het krap) om het parlemen tair systeem te vervangen door een presidentieel systeem. „Alle macht is nu in één hand", zegt Piri. „Die van president Erdogan." En als je ervan uitgaat dat alleen een stabiel en democratisch Turkije in het belang is van de Europese Unie, dan moet er iets gebeuren. Dat 'iets' is in de ogen van Piri het formeel opschorten van de toe- tredingsgesprekken. „Dat is niet symbolisch. Dat is behoorlijk defi nitief." Stoppen met praten dus. Totdat er iets verandert. Dat kan weieens heel lang duren, want iemand die zo veel moeite doet om macht te verzamelen, gaat die niet zomaar afgeven. „Erdogan is nu op het punt gekomen dat hij koste wat kost aan de macht moet blijven. Voor zich zelf, voor zijn familie. Dus de trend is zeker niet een positieve, nee." Dat hebben de Turken inmiddels ook in de gaten. Het afgelopen jaar weigerde de regering Piri te ont vangen, terwijl dat eerder nog wel gebeurde. Sterker: Ankara heeft de aanval op haar ingezet. „Ik ben rap porteur namens het hele Europese Parlement, maar ze proberen me nu weg te zetten als individu, Kati Piri, een symbool dat ze kunnen bashen. Erdogan noemde me zelfs bij naam in een speech, waarna in regeringsgezinde kranten en op so ciale media een heel onaangename sfeer is gecreëerd. Het remt me niet in mijn oordeel, maar het is wel het minst leuke deel van mijn op dracht." Ze vindt niet dat Europa de ban den helemaal moet doorsnijden. „Al is het alleen maar om de andere helft van de bevolking. Vergeet niet dat het laatste referendum het maar nét haalde." Daarom staan er ook openingen in het rapport. Het gaat slecht met de Turkse economie, dus waarom niet blijven praten over een uitbrei ding van de douane-unie? Of over vrij reizen voor Turkse burgers? Heel belangrijk met al die familie leden in landen als Nederland en Duitsland. Of over speciale fondsen voor studiebeurzen voor Turkse studenten. „Chantage? Nou nee, eerder gebruikmaken van het moment. De situatie is zeer bedrei gend. We moeten echt ons best blij ven doen." woensdag 14 november 2018 GO Mens r 'De EU is even klaar met Turkije' Europarlementariër Kati Piri (PvdA) kraakt Turkije in een rapport dat vandaag verschijnt. Haar conclusie: de situatie in het land is zo slecht dat van een EU-lidmaatschap geen sprake kan zijn. Haar advies: stop alle gesprekken daarover. Mark van Assen Brussel President Erdogan in juni, bij de algemene verkiezingen, fotoepa Kati Piri, EU-rapporteur Kati Piri is Turkije- rapporteur van het Europees Parlement. Ze praat haar colle ga's jaarlijks bij over dit dossier en doet ook aanbevelingen. Haar rapport wordt vandaag gepresen teerd in Straatsburg. Daarna wordt het besproken in de commissie Buiten landse Zaken, met de mogelijkheid tot wijzigingen. Vervol gens gaat ze onder handelen met de verschillende frac ties, waarna er ge stemd wordt in het parlement. Dit pro ces gaat een paar maanden duren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17