Homostellen krijgen volgend jaar ivf-hulp 2, 5, DE BESTE BLACK FRIDAY ELEKTRDNICA-DEALS VIND JE DP TWEAKERS 088-013 6661 O 15 Italië ruimt puin met de winter voor de deur In de Dolomieten zijn ruim veertien miljoen bomen omgewaaid. Volgens experts zal het zeker een eeuw duren voordat het gebied is hersteld. Benno Bernardi (42) leunt over de reling vanaf het uitkijkpunt Belvedere en wijst naar de weg die omhoog slingert. „Ik heb die weg mijn hele leven nog nooit gezien. Die liep dwars door het bos en was vanaf hier niet zicht baar. En nu liggen al die bomen als luciferhoutjes op de helling." Hij schudt zijn hoofd. „Wij ken nen geen stormen. Zelfs de oud sten uit het dorp hebben hier nog nooit een boom omver zien waaien." Italië wordt deze herfst geteis terd door zware stormen en hevige stortbuien. In totaal vielen er de afgelopen maand dertig doden door het noodweer. De schade wordt geschat op 500 mil joen euro. Tussen de Italianen in het berg dorp Rocca Pietore (driehonderd inwoners) woont een Belgisch koppel: Charlotte de Vree en Hans Joosen. Ze zijn afgelopen lente hun Italiaanse droom ach- ternagegaan en naar Italië ver huisd om een bed and breakfast te beginnen. De Vree haalt diep adem. „Het was apocalyptisch. Het waaide die nacht zo ontzet tend hard, ik had nog nooit zoiets gehoord. Het bulderde om ons huis. Toen ik de volgende morgen naar buiten ging, zagen we de ravage." Joosen: „Sommige bo men waren meters ver het dorp in geslingerd. Bizar." Bernardi maakt zich vooral zorgen om de winter die voor de deur staat. „Niet niet alles is te repareren. Die bomen zijn weg." Het gebied is een skigebied, de eerste sneeuw valt doorgaans begin november. „We moeten gaan zien wat er dan gebeurt. Die veertien miljoen bomen hadden een functie. Ze hielden de sneeuw vast. Nu zijn de hellingen vlak geworden." De rivier in de vallei, tijdens de storm buiten haar oevers getre den, heeft tientallen huizen bedolven onder een metershoge laag van modder en puin. On danks het druilerige weer staat een tiental vrijwilligers de straten schoon te spuiten. Ze hebben de afgelopen weken elke dag van zonsopgang tot zonsondergang gewerkt. Een vrouw komt langs om koffie te schenken. „Ik woon hier niet meer, maar ben hier Die bomen hadden een functie. Ze hielden de sneeuw vast opgegroeid. Toen ik geen contact kreeg met mijn familie, wist ik dat het mis was." Toen de wegen werden vrijgegeven, sprong ze in de auto om te komen helpen. Volgens Bernardi (loodgieter van beroep, maar deze dagen een van de coördinatoren van de werkzaamheden) kenmerkt dat de bewoners van het gebied. „Wij lossen de zaken zelf op. We wonen hier afgelegen, dus we kunnen veel zelf: klussen, hout hakken - noem maar op. De meeste mensen hier hebben zelf een kleine bulldozer staan." Toen de reddingswerkers, de burgerbescherming en de brand weer de dorpjes na een krappe week bereikten, waren ze ver baasd dat de bewoners zelf de grootste puinhoop al hadden opgeruimd. Weggewaaide daken zijn direct vervangen. De bomen zijn een voor een van de weg ge trokken. Op het plein waren een mensa en verzamelpunt ge bouwd, waar de bewoners aten en het werk werd verdeeld. Joosen: „Het zijn echte aanpak- kers hier. Niet wachten tot ze je komen helpen, maar zelf de han den uit de mouwen steken." Ook al hadden ze zelf geen schade, De Vree en Joosen heb ben dagenlang tot hun middel in de modder gestaan. De Vree: „Je gaat hier niet achteroverleunen, omdat je zelf toevallig geen schade hebt." Vaak is de draagmoeder genetisch de moeder, maar soms wordt de eicel van een wensmoeder ge bruikt. Dat traject wordt nu alleen door het VUmc aangeboden, onder strikte voorwaarden. Veel wensouders die een eiceldonor nodig hebben, zoeken hun heil daarom nu in het buitenland. Daar gelden minder strikte regels. Via het VUmc zijn in de afgelopen tien jaar zestig wensouders een traject ingegaan. Daaruit zijn 35 baby's geboren. Wettelijk gezien niets. De wijzi ging is puur van medische aard. De beroepsvereniging van gynae cologen publiceerde deze zomer nieuwe handvatten. Ook homo stellen komen nu in aanmerking voor ivf-draagmoederschap. Twee klinieken, Nij Geertgen in Elsen- dorp en MC Kinderwens in Lei derdorp, gaan in 2019 draagmoe derschap met ivf aanbieden. Sommige artsen zetten vraag tekens bij de ethische kant van de zaak. Is het wel in het belang van de baby om op deze manier te worden verwekt? Krijgt het kind daar later geen identiteitsproble men mee? En is zulke 'wensge- neeskunde' wel ethisch? Roel Schats, hoofd van het ivf-centrum van VUmc, vindt het een dilem ma. „De cruciale vraag is of we de strikte medische indicatie willen loslaten, want die is er niet bij een homostel." Overigens start ook VUmc volgend jaar met een speci aal project voor homoparen. „De kinderenwens in een man-man- relatie is net zo oprecht als in een man-vrouwrelatie." Medisch directeur Marieke Schoonenberg van Nij Geertgen spreekt van een spannende stap die al drie jaar wordt voorbereid. Er moet zorgvuldig worden geke ken naar de psychische en juridi sche aspecten. Zo is het de vraag of de wensouders, de draagmoeder en het kind wettelijk beschermd zijn als er tijdens of na de behan deling iets misgaat. En als er een eiceldonor in het spel is: wat zijn haar rechten? Hoe zit het als de draagmoeder het kind toch niet wil afstaan? Voor de Nederlandse wet is zij, zelfs als het genetisch niet haar eigen kind is, de moeder omdat zij het kind baart. Ook als ze het kind wel wil afstaan, volgt een langdurige adoptieprocedure. Dat proces zou eenvoudiger kun nen, vinden deskundigen. De klinieken die het draagmoe dertraject gaan aanbieden, nemen een voorschot op verwachte regel geving. Twee jaar geleden advi seerde een commissie het kabinet al ervoor te zorgen dat vanaf de ge boorte het kind zekerheid heeft over de ouders, nationaliteit, naam en gezag. Ook de draagmoeder en de wensouders krijgen zo duide lijkheid over hun positie en hun verantwoordelijkheden. Dat ad vies ligt nog op de plank, omdat er nader onderzoek gedaan moest worden. Begin volgend jaar wor den de resultaten verwacht. GEEN INTERNET? GEEN PROBLEEM! Bel de Black Friday hulplijn: tweakers woensdag 14 november 2018 GO Pas na een week konden reddingswerkers Rocca Pietore bereiken, fotosevelinerethmeier De natuur in de Dolomieten huilt Eveline Rethmeier Rocca Pietore —Benno Bernardi, inwoner - v B&B-eigenaren Charlotte de Vree en Hans Joosen hadden zelf geen schade. Kijk op de site bij /video Beelden van de verwoestingen in Italië. Homoparen die met een draag moeder via ivf hun kinderwens willen vervullen, kunnen vanaf volgend jaar terecht in twee Nederlandse klinieken. Vijf vragen over de nieuwe mogelijk heden. Marlies van Leeuwen Amsterdam IHoe zit het ook alweer met draagmoederschap en ivf? Wat is er nu veranderd? 3 Goed nieuws voor wens ouders, maar is iedereen hier blij mee? 4Waarom zijn de twee klinieken er niet al eerder mee begonnen? Hoe nu verder?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15