13 INTERVIEW HISTORICUS IAN KERSHAW Als iemand Europa de maat kan nemen, is het lan Kershaw. De historicus stortte zich op honderd jaar Europese geschiedenis, van 1914 tot 2017. „Het medicijn voor Europa? Orde op zaken stellen." Na vele geroemde publicaties over Adolf Hitier en nazi-Duitsland is sir lan Kershaw toe aan een andere vette historische kluif: Europa. De studie is veeleisend. Hij maakt eerst De afdaling in de hel (van 1914 tot 1949), en stapt vervol gens in Een naoorlogse achtbaan (van 1950 tot 2017, recent verschenen). Met zo veel kennis en ervaring is de vraag meer dan gerechtvaardigd: hoe staat Europa er nu eigenlijk bij? Als hij een dokter was en Europa zijn patiënt, wat zou de diagnose zijn? Heeft het last van een verkoud heid? Een flinke griep? Of kan het meteen door naar de intensive care? „Laat ik het houden op een ernstige, maar geen fatale ziekte", oordeelt 'dokter' Kershaw (75). „Europa maakt nu de ernstigste crisis door sinds de Tweede Wereldoorlog. Ik zie niet meteen hoe Europa zich hieruit kan redden, maar het gaat er niet aan ten onder. Europa is een zo nauw ver vlochten netwerk dat het de grootste moeite zou kosten het te laten omval len. Het vertoont wel erg zwakke plekken, waaronder de eurozone." Het is een diagnose die opge stroopte mouwen verdient. Voor een reis door Europa, vanuit twee com fortabele fauteuils in het Ambassade Hotel in Amsterdam. „Iedereen die bij Europa betrokken is, kent de ernst van de situatie. Het is in crisis door aanzwellend anti-Europees verzet. Het populisme vreet zich een weg door het continent. Niet alleen de 'nieuwe' Oost-Europese lidstaten worden erdoor getroffen, ook de lid staten van het eerste uur. In een van de zesfoundingfathers, Italië, zijn de populisten zelfs aan het bewind", zegt de Brit. Zijn medicijn? „Hervormingen. Stel orde op zaken, leg uit tot hoever de eenwording gaat. Breng verenigd IAN KERSHAW Europa bij de burger. Maak het be lang ervan duidelijk. Behalve de Franse president Emmanuel Macron hoor ik daar niemand over. Van de andere grote Europese motor, Duits land, hoefje met de verzwakte posi tie van Angela Merkel - nu zij aan geeft dat haar politieke carrière er bijna op zit - niet veel meer te ver wachten." „Dat klopt. Het verenigde Europa is op die liberale democratie gegrond vest, op het principe van nooit-meer- oorlog. Daar is het zeer succesvol in geweest. Vrede is gewoon geworden. Maar het slaagt er niet in om zich echt te ontdoen van twee grote crises: de financiële crisis in 2008 en de vluchtelingencrisis in 2016. Crises die worden uitgebuit door het popu lisme om de bijl te zetten in de wor tels van het verenigd Europa. De brexit, het vertrek van Groot-Britta- nië, is een symbool van die onder mijning van de Europese Unie." Dat vraagt om een tegenreactie, al dus Kershaw. „Maar het blijft te stil. De unie en haar leiders laten de aan vallen van populisten en gestaalde nationalisten te veel over zich heen komen. Met slogans als 'We moeten Populisme vreet zich een weg door het continent weer baas worden in eigen huis', zo als gebruikt door de voorstanders van de brexit, maken zij van de EU een karikatuur: een log, duur, bureau cratisch, zelfingenomen machtscen trum dat zich alle nationale soeverei niteit toe-eigent. Maar dan doe je haar ernstig tekort. Pareer dat met een goed overzicht van wat de unie heeft gepresteerd. Schets het anti- Europese alternatief: natiestaten die elkaar om de oren slaan. Dan wordt de EU alsnog snel aantrekkelijk." Voor uw eigen land, Groot-Brittan- nië, komt dat te laat. Voor het eerst in de geschiedenis verlaat een lid staat de EU. Uw oordeel is snoei hard: 'De grootste zelfpijniging in de naoorlogse geschiedenis.' „Brexit splijt het land. Bij dinertjes, feestjes, straks met Kerstmis, kun je het onderwerp beter mijden, want de emoties kunnen hoog oplopen. Men sen zijn het uitwisselen van argu menten voorbij. Wij verkeren in het stadium van zwart-wit. Ook als de brexit achter de rug is, zijn de proble men niet opgelost. Deze verdeeld heid blijft nog jaren opspelen. Al die nieuwe handelsverdragen die Groot- Brittannië bijvoorbeeld door het ver trek moet afsluiten, zijn er niet van de ene op de andere dag." Volgens Kershaw is het verzet te gen de unie ook niet onoverkomelijk. „Populistische partijen worden vooral gevoed door protest en als het beter gaat in Europa, is er minder reden om te protesteren. Dan zouden die partijen weieens een stuk kleiner kunnen worden en daarmee ook het anti-Europese sentiment. Bovendien zien veel jongeren de voordelen van een open wereld zonder verlies van de nationale identiteit en soevereini teit. Dat je zonder problemen in een ander land kunt werken, gemakkelijk kunt reizen. Zij zien ook de nadelen van populistisch bestuur: ondermij ning van de rechtspraak, van de vrije meningsuiting. De bouw van muren, het sluiten van grenzen. Dat is een heilloze weg, een terugkeer naar vooroorlogse tijden. „Waarschijnlijk wordt het doormod deren zoals nu. De EU is een uniek bouwwerk dat dringend onderhoud behoeft, maar niemand wil daarover fundamentele beslissingen nemen. Tot die tijd blijft het bij deelbeslui- ten, bij halve besluiten om, zoals ver enigd Europa voortdurend heeft ge daan, van crisis naar crisis te leven." „Dat gaat te ver. Het Europa van mor gen zal een levendige, culturele enti teit zijn. Met een variatie aan lidsta ten met een eigen gezicht en een ge meenschappelijke toekomst. Europa zal overleven en zijn plek vinden tussen andere machtsblokken." woensdag 14 november 2018 <30 'Europa is ernstig ziek, maar niet terminaal' Hans van Zon Amsterdam EEN NAOORLOGSE ACHTBAAN EUROPA I95O-2OI7 Eigenlijk is niet Europa in crisis, maar de liberale democratie. - lan Kershaw, Brits historicus Hoe ontwikkelt Europa zich? Wordt Europa ooit het grootste museum ter wereld, met een vergrijsde, in zichzelf gekeerde bevolking?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13