Meerdere doden aangetroffen in bedrijf Enschede Slecht klimaatnieuws: vraag naar olie en energie groeit nog 10 Langs het voetbalveld, in winkelstraten, bij festivals. Opeens is de hippe regenjas overal. Verslaggever Eefje Oomen probeert er zes uit. En stelt vast dat de duurste niet per se de beste is. DRAAGBAARHEID TEST Gisteren werd aanvankelijk gemeld dat het om twee mensen zou gaan, maar volgens ingewijden gaat het om meer slachtoffers. De politie sprak eerst van een schietincident, maar gaf later aan dat de doodsoor zaak van de slachtoffers nog niet bekend is. De doden zijn gevonden in een bedrijfspand. Wat zich precies heeft afgespeeld is nog onduidelijk. Buurtbewoners melden dat ze in de nacht van maandag op dinsdag tussen twee en half drie harde knallen hebben gehoord. Vlak daarop hoorden ze een auto met gillende banden weg scheuren. Omdat ze dachten dat er vuurwerk werd afgestoken, ging niemand kijken. Tuinbedrijf Maar gistermiddag rond half vier liep er ineens een vrouw gillend over straat: „Mijn man is vermoord, mijn man is vermoord!" Volgens een overbuurvrouw ging het om de vrouw van een handelaar in zand en grond die daar zijn zaak heeft: „Het is een soort tuinbedrijf, maar ik weet niet precies wat hij doet." Duidelijk is wel dat de man geen ei genaar van het pand is: hij huurde het. De volwassen kinderen van de bewuste man zouden vlak daarvoor in de straat zijn gesignaleerd. „Die kwamen volgens mij kijken waarom hun vader de telefoon niet opnam." Al heel snel stond de straat vol politieauto's en ambulances. De po litie meldde aanvankelijk in een tweet dat er een schietpartij had plaatsgevonden en dat er twee slachtoffers waren. Later werd dat ingetrokken: er zijn 'meerdere do delijke slachtoffers' en de doods oorzaak moet nog worden onder zocht. Om hoeveel doden het pre- Omdat ze dachten dat er vuurwerk werd afgestoken, ging niemand kijken des gaat, wilde de politie niet zeg gen. Ook werden geen mededelin gen gedaan over het tijdstip waarop de slachtoffers om het leven zijn ge komen en of het nachtelijke knallen iets met de meervoudige moorden te maken had. Het verbaast buurtbewoners niet dat zich een misdrijf in het bewuste pand heeft afgespeeld: „Het was daar niet pluis, dat weet iedereen hier in de buurt. Maar daar be moeien we ons verder niet mee." De stijging kan dubbel zo hoog uit pakken als landen niet doorgaan met geplande energiebesparingen. Dat voorspelt het Internationaal Energieagentschap (IEA) in de World Energy Outlook. De groeiende wereldbevolking en toenemende welvaart zijn de belangrijkste oor zaken. Vooral de petrochemische indu strie en groeiende transportsector zullen komende decennia nog fors meer fossiele brandstoffen gaan verstoken, omdat fabrieken, vlieg tuigen, schepen en vrachtwagens niet makkelijk te elektrificeren zijn. Momenteel wordt te weinig geïn vesteerd in oliewinning om aan die groeiende vraag te voldoen, waar schuwt het IEABij auto's piekt het brandstofverbruik naar verwach ting halverwege de jaren 2020. Enerzijds doordat auto's steeds zui niger worden, anderzijds doordat de elektrische auto oprukt. De vraag naar gas neemt wereld wijd flink toe: tot 2040 met 45 pro cent. Ook de vraag naar kolen, ver reweg de meest vervuilende brand stof, zit sinds vorig jaar weer in de lift door de lage kolenprijs. Kolen centrales zijn verantwoordelijk voor een derde van de wereldwijde C02-emissie. Goed nieuws voor het klimaat is er ook. Het aandeel schone energie groeit hard; vooral de investeringen in zonne-energie overtreffen de verwachtingen. China en India zijn samen goed voor de helft van alle nieuwe zonnepanelen die worden geïnstalleerd. Wind en zon produ ceren wereldwijd nu 6 procent van alle elektriciteit, tegenover 0,2 pro cent in het jaar 2000. In 2035 wordt de helft van de energie op aarde ge produceerd uit hernieuwbare bron nen, voorspelt de denktank op basis van de huidige verduurzamings- plannen. Waterkracht is en blijft de grootste schone energiebron. De groei van groene energie is echter volstrekt onvoldoende om de kli maatdoelen te halen, concludeert de organisatie. tT'. KNUFFELIG woensdag 14 november 2018 GO De politie in Enschede doet on derzoek naar een misdrijf met meerdere dodelijke slachtoffers. Hoeveel doden er zijn, wil de po litie niet zeggen. Stan Waning Angelique Kunst Enschede De omgeving van het pand waarin de doden werden aangetroffen, is door de politie afgezet, foto newsunited/dennis bakker Regenjas wordt mode-item Shell kan voorlopig nog volop draaien, fotoanp Ondanks pogingen klimaatver andering tegen te gaan zal de vraag naar olie de komende twintig jaar nog stijgen. Zelfs als we zuiniger omgaan met ener gie, is in 2040 wereldwijd een kwart meer olie nodig dan nu. Annemieke van Dongen Parijs 44 KV 44 KV S4 KV L L L L L 'Jane', Danefae, softshell, effen en met stippen, 160 tot 180 euro, o.m. bij hipinderegen.nl Keurig knuffelig jasje. Mooi afge werkte mouwen en capuchon. Bestand tegen een stadse bui, maar niet tegen complete wolkbreu ken. Bonus: mooie taille. Minpunt: hoog Jip- en Janneke-ge- halte. Vermijd, ik her haal vermijd, de combinatie met rode regenlaarzen. ----- -3 t w*r k-$K,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10