De memoires van MICHELLE OBAMA Trump zal ze nooit vergeven, schrijft Michelle Obama in haar openhartige autobiografie, met haar afwezige man had ze wel engelengeduld. 7 raSW 1975 if§ki 1964 Eerst maar even dit: Michelle Obama (54) gaat niét de politiek in, hoe graag linkse Amerikanen dat ook willen. Zeis er duidelijk over in haar boek, dat leest als een klassiek kijkje in het leven van een First Lady, niet als verkiezingspro gramma in vermomming. Sterker: Michelle Obama haat politiek. Alle 'viezigheid' die erbij komt kijken is niets voor haar, schrijft ze in Mijn verhaal, dat vandaag ver schijnt in een oplage van maar liefst drie miljoen exemplaren en in 31 talen, waaronder Nederlands. Ze legt daarin haar ingewik kelde verhouding met politiek uit en schrijft over intieme aangele genheden als haar eerste zoen en relatietherapie, zij het in voorzich tige, gepolijste stijl die ook ruimte laat voor de privacy waar ze altijd aan gehecht is geweest. Haar twee dochters zijn ter we reld gekomen dankzij ivf, leren we, na een miskraam die van haar een wrak maakte. „Als ik een dos sier aan zou willen gaan leggen over dingen die niemand je vertelt totdat je er middenin zit, zou ik beginnen met miskramen. Een miskraam is eenzaam, pijnlijk en ontmoedigend tot bijna op celni veau", beschrijft ze. Injectienaald Al die tijd was ze vaak alleen, om dat echtgenoot Barack druk was met zijn werk als senator in de lo kale senaat van Illinois. Daar be gint haar afkeer van politiek - als ze omwille van een ivf-behande- ling moederziel alleen in de bad kamer een injectienaald in haar dij moet prikken. Van politiek blijft ze in haar boek niet helemaal weg. Ze slaat terug na aanvallen van Donald 'V Trump op haar man. Trump pro mootte jarenlang de uit de lucht gegrepen complottheorie dat Obama geen president kon zijn omdat hij niet in Hawaii, maar in Kenia, het land van zijn vader, zou zijn geboren. „Dat alles was na tuurlijk belachelijk en verachte lijk, de achterliggende onverdraag zaamheid en vreemdelingenhaat waren nauwelijks bedekt. Maar het was ook gevaarlijk, daadwer kelijk bedoeld om halvegaren en malloten op te stoken", schrijft de voormalig presidentsvrouw. „Wat als een labiel iemand een geweer laadde en naar Washing ton reed? Donald Trump, met zijn luide en roekeloze insinuaties, zette de veiligheid van mijn gezin op het spel. En dat vergeef ik hem nooit." Het kwaadst was ze overi gens nadat ze een tape hoorde die in de campagne opdook: Trump die pocht dat hij vrouwen bij hun kruis kan grijpen. „Mijn lichaam trilde van woede toen ik het ge luidsfragment had gehoord." Het lag helemaal niet voor de hand dat Michelle Obama uitein delijk in een speech tijdens een campagnebijeenkomst van Hillary Clinton als een moeder des vader lands Trump terechtwees. In Mijn verhaal schetst ze het contrast tussen haar leven als First Lady en haar ouderlijk huis: een te krap appartementje aan de steeds verder in verval rakende South Side van Chicago. Vader Fraser Ro- binson werkte voor het drinkwa terbedrijf, moeder Marian was huisvrouw en van tante Robbie kreeg 'Miche' muziekles op een pi ano met kapotte toetsen. Socioloog en jurist Michelle Obama verweeft haar persoonlijke ervaringen als meisje dat 'te wit' praatte, volgens andere kinderen, met sociologische beschouwingen over ongelijkheid en racisme in steden als Chicago, waar de indu strie zwarte arbeiders uit het ra cistische Zuiden aantrok, witte bewoners 'wegvluchtten' naar voorsteden, de industrie ver dween en zwarte buurten richting de afgrond werden geduwd. Ze maakt de gevolgen van dis criminatie voelbaar als ze schetst hoe haar opa en haar ooms cynisch en wantrouwig waren geworden door alle kansen die ze aan hun neus voorbij hadden zien gaan. Ze slaagt erin voor de meerderheid invoelbaar te maken hoe het is om tot een minderheid te behoren, als ze beschrijft hoe ze als zwart meisje naar Harvard ging, toen het domein van witte jongens. De Robinsons waren van het type niet-lullen-maar-poetsen. Er waren veel zaken oneerlijk in hun wereld, maar Michelle en broer Craig werden niet geacht daar lang bij stil te staan. Schouders eronder en doorgaan, gold op hun verdie pinkje aan Euclid Avenue, waar moeder de boterhammen smeerde en vader zijn MS gelaten onder ging. Over de vriendjes van zijn dochter was hij sceptisch - ze gaf hun zelden de kans lang te blijven. Uitgeput Tot een jongen met een rare naam, die bij de eerste ontmoeting al te laat kwam, haar leven op z'n kop zette. Het resultaat is een succes verhaal, over een heel gewoon meisje, achterachterkleindochter van een slaaf, dat First Lady van de VS werd. Het is ook een verhaal over veel twijfels en grote opoffe ringen. Ze zet haar ambities over boord voor die van haar man, raakt emotioneel uitgeput in verkie zingscampagnes waarin ze wordt neergezet als - zo ervaart ze - 'een te grote, te sterke, klaar-om-te- ontmannen Godzilla van een poli tiek wijf. In het Witte Huis deed het 'pijn' de controle over haar ei gen leven op te geven. Het boek levert in een gezamen lijke deal met haar man wel een voorschot van naar schatting ruim 60 miljoen dollar op. Ter promotie trekt Michelle Obama langs grote stadions in de VS. De duurste tickets voor een vip-avond kosten 3000 dollar (2650 euro). dinsdag 13 november 2018 GO Succesverhaal vol twijfel en opoffering Karlijn van Houwelingen Washington Barack Obama zingt zijn vrouw Mi chelle toe op haar verjaardag in 2013. FOTO PETE SOUZA »P8 Voorpublicatie uit Mijn verhaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7