7 IRNA BERGMANS EIGENARESSE LEUX MODE Alleen al van de gang naar haar winkel Leux Mode geniet ze enorm. En dan moet de werkdag nog beginnen. Irna Bergmans houdt van mode die nét iets anders is. „Elk kledingstuk is wel voor iemand bestemd." Ik werk op Schouwen- Duiveland ijk deze". Irna Bergmans trekt achterin haar winkel Leux Mode in Zierikzee een opvallend zwart jurkje van het rek. „De Komo-jurk. Gemaakt van vuilnis zakken. Ik vind het fantastisch. Hoe mooi zou het zijn als iemand hiervan haar trouwjurk maakt?" Even verderop hangt een leger jas met roze bontkraag. Bergmans houdt van kleding met een twist. „Leux Mode wil voorop lopen met kleding. Het modevak bete kent continu vernieuwen. Dat is het mooie aan mijn beroep", ver telt de onderneemster. Haar win keltje aan de Poststraat is tot ver buiten Nederland bekend. Voor beeld: twee Duitsers komen el kaar tegen in een slagerij. Op drie uur rijden van Schouwen-Duive land. 'Ik ga naar Zierikzee', zegt de één. Zegt de ander: 'Daar ken ik nog een leuk modewinkeltje'. Ook Belgen en Fransen weten de winkel te vinden. Het moest raar lopen, wilde de Zierikzeese niet in de detailhan del terechtkomen. Haar oma had een fourniturenzaak. Haar vader en ooms gingen met koffers vol HWniUUml liijin brillen de boer op en dat groeide uit tot het bedrijf Bergmans Op tiek, dat tegenwoordig niet meer bestaat. Haar ouders hadden ook snoepwinkel Jamin, eerst op de Dam, later op de Appelmarkt. Daar leerde de geboren Zierik zeese de kneepjes van het onder nemerschap. Toch begon ze niet meteen in die branche. Eerst was Bergmans receptioniste bij de voormalige Opel-dealer in Noord- gouwe, daarna had ze de dage lijkse leiding in Hotel Mondra- gon. „Een leuke periode met een Een kwalitatief goed kledingstuk heb je tegenwoordig niet meer voor één tientje continue vakantiegevoel." Via de winkel van haar nicht, verderop in de Poststraat, raakte ze in de mode verzeild. „Daar hielp ik een paar dagen in de week." Toen de eigenaar diverse winkels ging afstoten, startte Bergmans haar eigen zaak op. Sinds juli 2010 verkoopt ze vanuit haar voormalige woonhuis aan de Poststraat kleding. „Als je voor je zelf begint, wil je ook een leuke bedrijfsnaam. Op Hyves had ik de nickname Tintin, omdat ik altijd een kuifje had. Na twee jaar kreeg ik een aangetekende brief uit Brussel van de makers van de strip Kuifje. Er zat patent op die naam. Ondernemertje pesten." Na lang wikken en wegen kwam er een nieuwe naam uit de koker. „Leux Tientjesmode, om dat klanten als ze binnenkwamen vroegen: 'Heb je nog wat leuks?!' De X als knipoog naar de Ro meinse tien", legt de onderneem ster uit. 'Tientje's' is in de loop der jaren verandert in gewoon mode. „De term dekt niet meer de pro ducten die ik verkoop. Een kwali tatief goed kledingstuk heb je te genwoordig niet meer voor één tientje." Wildvreemden De inkoop doet Bergmans in de Randsteden en Duitsland, maar ze keert daarna graag terug naar Zeeland. „Zierikzee heeft anders dan vele andere winkelsteden nog eigen winkeltjes. Niet enkel fran- chiseketens. De diversiteit aan mensen vind ik fijn. Vaste buiten landse klanten komen aan het be gin van het seizoen langs voor een gezellig praatje en bakje koffie. Ei landbewoners weten mij ook te vinden. Met wildvreemden bouw ik een band op. Ik hoef niet weg uit Zierikzee. Je hebt hier alles." dinsdag 13 november 2018 In de wekelijkse rubriek, Ik werk op Schouwen-Duiveland, vertelt iemand over zijn werk op het ei land. In deze achtste aflevering: Irna Bergmans. Gerrit van Loon Zierikzee Leux Mode zit in het voormalige woonhuis van Bergmans aan de Poststraat in Zierikzee. - Irna Bergmans A Irna Bergmans: „Het mode vak betekent continu vernieu wen. Dat is het mooie aan mijn beroep." foto's dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50