u 8 JAPANS AMBACHT RESTAUREREN In de voormalige Hervormde pastorie van Ovezande is 'Eerbare Fazant' neergestreken. Op z'n Japans: O Kiji. Liefhebbers van Japan kunnen er kennismaken met onder meer kintsugu en sogetsu ikebana. Theo van Vliet (1951, Den Haag) bewoont de voormalige hervormde pastorie in Ovezande, samen met zijn vrouw Minke Schiettekatte. Het afgelo pen jaar is het pand grondig ver bouwd en geschikt gemaakt voor cursussen en exposities. Donder dag vindt de eerste publieke acti viteit van O Kiji plaats: een work shop kintsugi. Van Vliet be kwaamt zich al jaren in die kunst vorm. „Ik restaureer gebroken aar dewerk en porselein. Niet onzicht baar, maar juist geaccentueerd met goud of met zwarte of rode lak. Al les en iedereen loopt breuken en littekens op, die hoeven niet ver borgen te worden. Ze maken deel uit van het object of de persoon en hebben hun eigen schoonheid." Van Vliet leerde Japan kennen via de vechtsport. Als puber begon hij met judo; daarna volgden ai kido, kendo, kyudo (Japans boog schieten) en katori (zwaardvech- ten). De Hagenaar, die tot zijn pensioneren werkzaam was als hoofd Analyse Computers bij het Instituut Biologie in Leiden, mag zich meervoudig Nederlands kampioen kyudo noemen en be haalde zelfs eenmaal een vijfde plaats bij de wereldkampioen schappen. Niet dat hij zich daarop ooit zou beroemen: als het om be scheidenheid gaat, zou Van Vliet goed voor Japanner door kunnen gaan. „In Japan zou niemand van zichzelf zeggen dat hij ergens meester in is. Het idee is: degenen die je kwaliteiten zien, merken het wel op. Voor de anderen is het niet van belang. Japanners zijn zeer be scheiden." De vechtsport bracht Van Vliet tussen 1981 en 2000 vele malen naar het Land van de Rijzende Zon. „Daar heb ik de traditionele cultuur leren kennen en waarde ren. De grondhouding is daar: oefening baart kunst. als kintsugi is daar een logisch ge volg van." Van Vliet legde door de jaren heen een indrukwekkende verza meling aan van Japanse prenten, meubels, antieke voorwerpen en wapens. Zoals een compleet har nas uit circa 1580, met een zwaard slag in de schouder - stille getuige dat het werkelijk op het slagveld geweest is met zijn drager, een hooggeplaatst persoon. In O Kiji is ook een aantal museale objecten uit Indonesië te zien, zoals een collectie zwaarden van koppen snellers, die daadwerkelijk 'bloed geproefd hebben'. Naast kintsugi zullen er in O Kiji ook cursussen Japans bloem schikken komen (sogetsu ike bana). Rianne Machielse (twintig jaar ervaring in ikebana) mag zich officieel Sogetsu-lerares noemen. De 'sensei' is bereid gevonden vanaf 8 december les te geven in Ovezande. Kintsugi en sogetsu ikebana zijn nog maar het begin. Van Vliet: „Er zijn meer aspecten van de Japanse cultuur die ik hier zou kunnen delen. Ik ben al bena derd met het idee om iets met ki mono's te doen, en met Japanse robots. Er is veel mogelijk, zolang het maar draait om het doorgeven van traditionele kennis. okijistudio.com Het is niet ongebruikelijk dat een leerling tien jaar met een meester meekijkt voor hij zelfstandig din gen mag maken of doen. Daarna gaat het proces verder, want als je iets lang genoeg doet, wordt het vanzelf wel goed, is het uitgangs punt. Japanners zijn toegewijd aan wat ze doen. Acht uur per dag trainen is heel ge- In Japan zegt niemand dat hij ergens meester in is. Ze zijn zeer bescheiden woon." Hij heeft naar eigen zeg gen een haat-liefdeverhouding met het land. „Alles gaat er vol gens strikte richtlijnen. Ze zijn ex treem formeel, rigide en afstande lijk. Daar onder zit wel degelijk emotie, alleen tonen ze die niet snel. Wat ik erg mooi vind, is hun respect voor het ambacht en hun gevoel voor esthetiek. De functie van voorwerpen staat centraal, de vorm volgt. Er is ook respect voor het object - voor zijn geschiedenis, voor de maker, voor het materiaal. Koeste ren, eren en door geven zit in de volksaard. Een kunstuiting 'Een litteken is juist iets om te laten zien' dinsdag 13 november 2018 GO Een Boddhisvata- beeldje in een schrijn. Ondine van der Vleuten Ovezande A Theo van Vliet restaureert een porseleinen bord. Het ambacht heet in het Japans kintsugu. fotosjohan van der heijden ■4 Maskers en helmen van Ja panse krijgsheren. Het Japanse woord voor masker is mempo, voor helm is dat kabuto. -Theo van Vliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40