Sinterklaasjournaal trapt af met blije roetveegpieten OM verwijt marinemedewerkers dienstvoorschrift te hebben genegeerd 3 Driejaar streden de ouders van Mandy Groenewoud (23), die omkwam bij een duikoefening op Curagao, voor vervolging. Het OM houdt drie duikers verantwoordelijk. Raymond Boere Mogelijk komt daar nog een vierde Den Haag militair van 51 bij die nu nog als ver dachte wordt gehoord. Volgens het Een groep marineduikers oefende op dienstvoorschrift had de duikoefening 23 november 2015 in de Caracasbaai op in dit geval afgebroken moeten wor- Curacao. Ze werden daar getraind in den op het moment dat de spraakcom- het onklaar maken van mijnen. Het municatie uitviel. Ook verwijt het OM plan was om met een speciale hefbal- de verdachten dat zij, na dit uitvallen, Ion een oefenmijn te verplaatsen, onvoldoende contact hebben gehou- maar daarbij ging het onder water vre- den met de duiker, selijkmis. Mandy Groenewoud maakte een Misgegaan duik naar 40 meter, waarbij ze meldde Uit een intern onderzoek van de Com- dat er water in haar masker liep. Even missie van Onderzoek van defensie verbleven lange tijd in het buitenland. Het besluit om drie militairen te vervolgen is bijzonder omdat er voor het eerst militairen persoonlijk ver antwoordelijk worden gehouden voor gemaakte fouten. Volgens het OM wordt elke zaak op zichzelf beoordeeld. Maar advocaat Ruperti sluit niet uit dat er nu meer militairen vervolgd gaan worden, bij voorbeeld na het Mali-ongeval. Op dit moment wordt daar ook strafrechte lijk onderzoek gedaan nadat de nabe staanden zelf aangifte hebben gedaan. „Ook daar kun je zeggen dat er dienst voorschriften zijn genegeerd, bijvoor beeld omdat er munitie aan militairen is meegegeven die in Nederland niet was gekeurd." later viel de spraakcommunicatie uit. Daarom werd overgegaan op de com municatie via de seinlijn, maar aan het einde van de duiktijd reageerde de duikster niet meer op de signalen via deze lijn. De matroos raakte buiten bewust zijn en kon niet meer op eigen kracht boven water komen. Een reservedui ker moest er aan te pas komen om Groenewoud op te halen. Ze werd nog gereanimeerd, maar de hulp mocht niet meer baten. Het Openbaar Ministerie (OM) deed bijna drie jaar onderzoek naar het duikongeval, maar komt nu tot de conclusie dat drie militairen, twee mannen van 51 en 44 jaar en een vrouw van 49, vervolgd gaan worden. bleek afgelopen juni al dat er van alles was misgegaan. Het ontbrak volgens de commissie aan een gedegen voor bereiding. De oefening bestond uit losse activiteiten zonder structuur en opbouw. Ook heerste er onterecht het gevoel van beheersing van de materie en van de risico's. Terwijl militairen die betrokken waren bij duikoefenin- gen in werkelijkheid verzuimden vol doende nauwkeurig de risico's te identificeren en maatregelen te ne men om risico's op ongelukken zo klein mogelijk te houden. De ouders van Groenewoud noe men de strafvervolging 'niet meer dan logisch', laten ze via hun advocaat Michael Ruperti weten. „Ze strijden al drie jaar voor gerechtigheid omdat ze De ouders begrijpen dat de collega's niet met opzet hebben gehandeld al heel lang wisten dat er fouten zijn gemaakt. Ze begrijpen dat de collega's niet met opzet hebben gehandeld, maar zien dit wel als een logische en rechtvaardige stap", zegt hij. Frustratie Frustratie is er bij de nabestaanden over de lange tijd die dit onderzoek in beslag heeft genomen: bijna drie jaar. Het OM erkent dat het lang heeft ge duurd. Volgens OM-woordvoerster Tineke Zwart komt dat doordat het een ingewikkeld, technisch onderzoek was en er veel tijd is gestoken in het begrijpen van procedures bij deze spe cifieke, militaire duikoefening. Ook het plannen van verhoren nam veel tijd in beslag. Sommige verdachten Vol spanning werd gisteren uitge keken naar de eerste aflevering van het Sinterklaasjournaal bij de NTR. Daarin hebben direct de roetveeg pieten hun opwachting gemaakt. Zowel de hoofdpiet, als de nieuwe pieten hebben vegen op hun ge zicht. De pieten werden vorige maand door de makers van het kin derprogramma aangekondigd. Presentatrice Dieuwertje Blok legde het eerste contact met de stoomboot, die koers moet zetten naar Zaanstad maar nog helemaal niet vertrokken is omdat de Sint nog niet aan boord is. Op de boot is hoofdpiet ondertussen druk met het geven van instructies aan de nieuwe enthousiaste pieten. „Er zijn voor nieuwe pieten duidelijke regels. De eerste: echte pieten ma ken iedereen blij met cadeautjes. Pieten zijn altijd heel aardig voor ie dereen, en vooral voor Dieuwertje! Als derde: pieten doen altijd wat de hoofdpiet zegt. Is dat duidelijk?" Het Sinterklaasjournaal is sinds de opgelaaide discussie rond zwarte piet omstreden. De NTR liet on langs weten dat er dit jaar alleen roetveegpieten te zien zijn, maar uit een latere toelichting bleek dat die pieten ook zo vaak door de schoorsteen zijn gegaan dat ze he lemaal zwart zijn. „De handschoe nen en maillots van de pieten zijn niet zwart, maar afgestemd op de kleurstelling van het pietenpak. Het haarwerk is niet uniform maar di vers, het varieert van lang, krullend, steil tot kort. De pieten dragen ook geen gouden oorringen", ver klaarde de NTR vorige maand. Gisterochtend voerden tegenstan ders van zwartepiet actie tegen het Sinterklaasjournaal. Ze blok keerden een uur lang een loopbrug op het Media Park in Hilversum als protest tegen de NTR. De demon stranten stellen dat de makers van het Sinterklaasjournaal de kleur van zwartepiet niet snel genoeg verandert. Vandaag dient een kort geding, van een andere groep actie voerders, tegen de landelijke in tochtvan Sinterklaas, komende za terdag in Zaanstad. Burgemeester Jos Wienen van Haarlem moet sowieso de intocht van Sinterklaas in zijn eigen stad aan zich voorbij laten gaan. Hij zal er zondag niet bij zijn omdat hij zelf zwaar beveiligd wordt vanwege be dreigingen. dinsdag 13 november 2018 Militairen vervolgd voor fatale duik Mandy Het graf van de omgekomen matroos Mandy Groenewoud. FOTO ROBIN UTRECHT -Michael Ruperti, advocaat Dieuwertje Blok presenteert het 'nieuwe' Sinterklaasjournaal. Roetveegpieten in het Sinter klaasjournaal, een demonstratie op het Media Park en een be dreigde burgemeester die de Sint niet kan verwelkomen. Er is afgetrapt voor een stormachtige aanloop naar 5 december. Suzanne Borgdorff Hilversum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3