Bliek stopt met bakkerij in Veere Haventje De Haringvreter dicht voor werkzaamheden 7 VLISSINGEN SPEELTUIN Na twintig jaar wordt Speeltuin Lammerenburg in Vlissingendeze winter grondig vernieuwd. Het terrein achter de Ger- brandystraat in Vlissin gen heropent in maart met nieuwe speeltoe stellen en aankleding. De kinder favorieten blijven en er komen nieuwe bij. „Er was een klimtoestel aan ver vanging toe. En eigenlijk moest dit ook nog, en wilden we dat ook nog... Zo ontstond in de afgelopen twee jaar het vernieuwingsplan. Het is eigenlijk een uit de hand ge lopen vervanging", lacht speel tuinvoorzitter Sjaak Smit. Niet voor zijn tijd, de laatste renovatie was in 1999, maar heel erg nodig was die ook weer niet. „Veel speel toestellen zijn vroeger bij De Schelde gebouwd. Die kunnen wel honderd jaar mee." Professionals De afgelopen weken is het terrein gestript van speeltoestellen en bankjes. Het ligt nu kaal klaar voor de ontvangst en plaatsing van de nieuwe speeltoestellen, begin de cember. Dat is werk voor professi onals, maar in januari gaan vrij willigers van de speeltuin aan de slag met het leggen van kunstgras, de plaatsing van bankjes, het scheppen van valdempend zand en wat er verder moet gebeuren. Extra helpers zijn heel welkom. Maar zelfs uit de gelederen van een speeltuinvereniging met 250 leden komt tot nu toe weinig sjoege op de oproepen om bij te springen. „Ja, een duim omhoog kan je krijgen. Maar wapperen doen die handjes niet", weet Smit. speeltuinbe- stuur vroeg de leden wat er zeker moest blijven. De trampolines en de grote klimtoren stonden bo venaan, met als goede tweede de kabelbaan. De 'hollandse schijf waar je op kunt draaien en de fa milieschommel mochten ook niet weg. Grote wens was een vogel nestschommel en schommels voor kinderen die niet zo goed kunnen zitten. „Betere toegankelijkheid voor kinderen met een beperking was ook een wens", zegt Smit. „Daar hebben we veel aandacht aan besteed." In het speelplan dat het gelijknamige ontwerpbureau SpeelPlan maakte, zijn de paden breed en ook een glijbaan is breed genoeg om met twee tegelijk naar beneden te kunnen. De familie schommel heeft een zitje met leu ning. Boerderijdorp Het speeltuingebouw is straks ook te bereiken zonder dat de speel tuinpoort zelf open moet, wat ge bruik in de avonden beter moge lijk maakt. Op de plek van het ter ras komen nieuwe schommels. De grote klimtoren blijft, evenals de trampolines en het draaitoestel Tornado. Ook de kabelbaan, nog Betere toegankelijkheid voor kinderen met een beperking was ook een wens een grote favoriet, is met nieuwe onderdelen straks weer beschik baar. Daar naast verschijnt een nieuwe apenkooi-klimconstructie met toren. Op de kunstgrasheuvel komen allerlei evenwichtsuitda- gingen van boomstammen. In de kleuterhoek wordt het centrale klim- en glijdtoestel vervangen door een boerderijdorp. In maart kunnen de kinderen weer terecht in de speeltuin. „We hopen dat het nieuw ingezaaide gras dan genoeg gegroeid is", zegt Smit. De speeltuin heeft, naast de gezinnen die lid zijn, jaarlijks vijf duizend 'losse' bezoekertjes. Ook komen er schoolklassen voor een dagje uit en mogen de leden van de Souburgse en binnenstadse speeltuinen De Souburgt en De Oude Stad er spelen voor de halve prijs. Volgens Peter Bliek is het niet meer rendabel de winkel annex lunch room open te houden nu het toeris tenseizoen voorbij is. Hij wijst erop dat hij buiten het toeristenseizoen al geruime tijd werkte met aange paste openingstijden om zo min mogelijk verlies te lijden. „Maar we zijn geen sociale instelling. Bedrijfs economisch was het niet langer ver antwoord de winkel open te houden als de lunchroom gesloten was." Hij laat echter ook weten dat er mis schien mogelijkheden zijn toch weer een winkel te openen in Veere. „Ik heb iemand die het wel aandurft hem te exploiteren." Maar de bakker laat wel direct weten dat dat alleen In Veere liggen onze sporen. Daar startte het bedrijf kan op een andere plek in het stadje, los van de lunchroom. „Wij hebben daar meer onroerend goed. Een van onze panden moet dan geschikt worden gemaakt als bakkerswin kel." Bliek wil binnenkort in gesprek met de gemeente om te kijken of het is toegestaan op die andere plaats weer brood te verkopen. Hij hoopt dat die toestemming komt. Ook om dat zijn grootvader in Veere begon met het bakken van brood. „Daar liggen onze sporen. Daar startte het bedrijf." Inmiddels heeft Bliek ook filialen in Arnemuiden, Domburg, Middelburg, Oost-Souburg, Tholen, Vlissingen en Zoutelande. De bakker benadrukt dat hij hoopt dat de inwoners van Veere, als er weer brood wordt verkocht, naar die winkel komen. „Want het moet wel rendabel zijn om daar een win kel te exploiteren. We zouden die winkel nooit hebben gesloten als ie dereen in Veere bij ons kocht." Bliek blijft de lunchroom exploi teren tijdens het toeristenseizoen. KAMPERLAND De haventjes van recreatiegebieden De Schotsman en De Ruiterplaat bij Kamperland krijgen nieuwe damwanden, net als het haven tje van eiland De Haringvreter in het Veerse Meer. Water schap Scheldestromen begint deze week met de vervanging. Het werk bij De Haringvreter is het ingrijpendst. Daar wordt de houten damwand, waarte gen schepen kunnen aanleg gen, vervangen door een kunststof exemplaar. Ook wor den twee steigers vernieuwd en krijgt het haventje een bag- gerbeurt. Tijdens het werk, dat tot eind januari duurt, is de ha ven dicht. Boten worden ver wezen naar de steiger aan de westkant van het eiland. Ook de houten damwanden in het Veerse Meer bij De Schots man en naastgelegen Ruiter plaat worden vervangen. Die dienen daar om de oever te be schermen tegen golfslag. Ook zwemmers zijn daardoor be schut. Het werk duurt hier tot eind dit jaar. De haventjes, die ook door watersporters wor den gebruikt, blijven open. De werken worden uitgevoerd door aannemer De Jonge Wa terbouw uit 's-Heer Abtskerke. dinsdag 13 november 2018 WA Lammerenburg in een nieuwe jas Tokkelbaan Trampolines Skelterparcours Claudia Sondervan Vlissingen De speeituin gaat grondig op de schop, inzet: piattegrond van de nieuwe situatie, foto sjaaksmit, illustratiesvlammerenburg -Sjaak Smit, voorzitter De laatste reguliere winkel van Veere is dicht. Bliek Meesterbak kers sloot een week geleden de deuren, zodat inwoners nu ook voor hun brood het stadje uit moeten. Emile Calon Veere - Peter Bliek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39