Vordering van 130 miljoen voor Thermphos Heeft Julianaschool de slimste leerlingen? Explosie in transformatorhuisje 4 Het onder de grond leggen van de bestaande hoogspanningslijn bij Krabbendijke gaat tussen de 40 en 60 miljoen euro kosten. Zo is gisteren bekend geworden. 380-KV HOOGSPANNINGSLIJN ONDER DE GROND Tijdens een zogeheten verificatie vergadering volgende week woensdag worden de vorderingen door de curatoren definitief er kend of betwist. Tegen een be twisting is beroep mogelijk. Uit de boedel van Thermphos is zo'n 12 tot 14 miljoen euro te verdelen, maar dat bedrag kan nog verande ren. Dat is afhankelijk van een procedure tegen de Kazachstaanse fosforproducent Kazphosphate en de liquidaties van twee dochter bedrijven van Thermhos: Therm phos Deutschland en Thermphos Trading in Zwitserland. Onder de laatste hangt tevens Thermphos Hongkong. Van belang is welk percentage belasting de curatoren in Duits land en Zwitserland moeten beta len als er geld uit de dochterbe drijven naar Nederland wordt ge transporteerd. „Het kan nul maar even goed 35 procent zijn. Wij zijn daarover in gesprek met fiscaal ad viseurs en de belastingdiensten van beide landen", zegt curator Folkert Hiemstra, werkzaam bij Van Boven Advocaten in Middel burg. Hij verwacht dat het boedel bedrag voldoende is om de prefe rente schuldeisers uit te betalen. Dat zijn de belastingdienst, het UWV en het vroegere personeel van Thermphos. Onder de concurrente schuldei sers bevindt zich naast een aantal (deels Zeeuwse) bedrijven ook de voormalige Thermphos-eigenaar Nahum Galmor. Hij claimt een kleine 50 miljoen euro. In 2023 probeerde hij via de rechter de verkoop van Thermphos-dochter- bedrijven in Zwitserland en Duitsland te forceren. De rechter commissaris ging daar toen niet in mee. Hij wilde namelijk de cura toren in staat stellen te onderhan delen met overnamekandidaat Kazphosphate. Uiteindelijk liepen die onderhandelingen stuk, onder meer omdat de Kazachstaanse fosforproducent niet op tijd de vereiste bankgarantie afgaf. De curatoren en Kazphosphate zijn nog steeds in een rechtszaak verwikkeld. Kazphosphate dumpte jarenlang fosfor op de Eu ropese markt. Hoewel de Euro pese Commissie had vastgesteld dat Kazphosphate fosfor onder de marktprijs verkocht, legde Brussel de Kazachen geen strobreed in de weg. Een meerderheid van de lid staten voelde niks voor een anti- Uit de boedel van Thermphos is zo'n 12 tot 14 miljoen euro te verdelen, maar dat bedrag kan nog veranderen dumpingmaatregel. De spotgoedkope fosfor uit Ka- zachstan bracht concurrent Thermphos mede de nekslag toe, kostte 450 mensen hun baan en zadelde Zeeland op met een pe perdure sanering. De curatoren wonnen in 2016 een rechtszaak te gen de praktijken van Kazphos phate. Het moet een nader te be palen schadevergoeding betalen, maar het bedrijf ging in hoger be roep. Volgens Hiemstra is volgend jaar een uitspraak van het hof te verwachten. Verliest Kazphos phate de zaak, dan moet het de schade vergoeden en vloeit er naar verwachting een 'significant' be drag in de boedelpot. 'S-GRAVENPOLDER Heeft de Koningin Julianaschool in 's-Gra- venpolder de slimste leerlingen van Nederland? Woensdag wordt dat duidelijk, want dan staat een team van de school in de grote fi nale van de SlimmerlQuiz (slim merik-quiz), georganiseerd door Mensa Nederland, de Universiteit van Amsterdam en het Amster dams Universiteitsfonds. Aan de finale in Amsterdam doen de winnaars mee van de meer dan twintig regionale fina les, die vorige week plaatsvonden. De SlimmerlQuiz test niet hoe veel je weet of hoe goed je kunt googelen, maar of je slim en crea tief bent en snel en logisch denkt. De SlimmerlQuiz wordt mede georganiseerd door de Neder landse afdeling van Mensa, de in ternationale vereniging voor ie dereen van zestien jaar en ouder met een een zeer hoge, algemene intelligentie. Een team bestaat uit drie leer lingen. Als de Zeeuwse kinderen winnen, mogen zij zich de slimste basisschoolleerlingen van Neder land noemen. Daarnaast winnen zij elk een 'gouden' iPad. De finale - gepresentered door Janouk Kelderman van Het Klok huis - is vanaf 10.30 uur live te vol gen op www.SlimmerIQuiz.nl. De goedkoopste optie volgt grof weg de route van de huidige ka bels, de duurste variant gaat met een grote boog om het dorp en loopt zelfs deels langs de A58. De derde route, die ook ten zuiden van het dorp loopt, zal zo'n 55 mil joen kosten 'Kabeldieke.' Zo noemden inwo ners van Krabbendijke schertsend hun dorp toen bekend werd dat naast de bestaande hoogspan ningslijn nóg een 38okV-lijn zou worden gebouwd. Inwoners van het dorp protesteerden massaal te gen het plan. Ze vonden dat de nieuwe stroomkabels beter onder de grond of in de Westerschelde konden worden gelegd. Toenmalig minister Henk Kamp wees alle ideeën van de hand, maar was niet ongevoelig voor de bezwaren die ook door de ge meente Reimerswaal en de pro vincie Zeeland werden gedeeld. Hij besloot Krabbendijke tege moet te komen: de bestaande hoogspanningslijn zou, als de nieuwe lijn helemaal klaar is, on der de grond worden gelegd. „Het plan riep veel weerstand op, ge lukkig kunnen we de pijn nu een beetje verzachten", zegt wethou der Jaap Sinke. Haalbare tracés Gisteren, ruim twee jaar en heel wat gesprekken en onderzoeken later, werd duidelijk waar die ka bels dan in de grond kunnen en welk prijskaartje daaraan hangt. De projectgroep, waar onder an dere de gemeente Reimerswaal en TenneT in hebben samengewerkt, heeft drie haalbare tracés opge steld: noord, midden en zuid. Het goede nieuws is dat ze allemaal aan de voorwaarden van Kamp voldoen: de tracés zijn niet langer dan zeven kilometer en overstij gen het maximum budget van 70 miljoen niet. In alle varianten is het begin en eindpunt hetzelfde. „Die staan vast, dat zijn twee zogenaamde hoekmasten, waar de lijn nu al een kleine knik maakt", legt projectlei- De magneetveldzone is echt veel minder groot dan bij bovengrondse kabels der Jos van Jole van TenneT uit. Wat de drie tracés ook gemeen hebben is dat de lijn nergens on der de huizen door gaat. Bij som mige routes komen de stroomka bels wel in de buurt van huizen, maar voor straling hoeft niemand te vrezen, zegt Van Jole. „De mag neetveldzone is echt veel minder groot dan bij bovengrondse kabels. Zeker op plaatsen waar we boren gaat de lijn wel tot tien meter diep." BuHoe veel er geboord moet worden, is sterk afhankelijk van welke van de drie routes wordt ge kozen. Bij 'noord' wordt groten deels de bestaande buisleidingen- strook gevolgd en moet alleen ge boord worden bij de Karelpolder- weg en de binnendijk ter hoogte van buurtschap Roelshoek. Voor variant 'midden' moet meer ge boord worden, onder meer om on der bedrijventerrein Zuidweg heen te duiken en de omringende boomgaarden te sparen. Duurst Bij optie 'zuid' wordt twee keer de snelweg A58 overgestoken, daar voor zou dan ook geboord moeten worden. Dit tracé is ruim zes kilo- De vier slachtoffers zijn zwaarge wond vervoerd naar het Erasmus Ziekenhuis in Rotterdam. „Een af schuwelijke situatie", reageert con rector Désirée Reijpert van scho lengemeenschap 't Rijks, waar de getroffen mavo-4-leerling heen fietste. „We maken ons ernstig zor gen en houden nauw contact met de ouders." Toen personeel van Enexis de deur opende, knalde een vuurbal naar buiten Eigenaresse Daphne Lauwen van De Teerkamer aan de Grote Markt in Bergen op Zoom heeft de explo sie in een transformatorhuisje naast haar restaurant zelf zien gebeuren. „We hebben verschrikkelijke din gen gezien, maar zelf een be- schermengeltje op onze schouder gehad." Lauwen kwam met haar man Leslie en hun driejarig dochtertje juist aanlopen via de Hoogstraat toen personeel van Enexis rond 10.10 uur de deur van het trafo huisje opende en een vuurbal naar buiten knalde. Daarbij werden de drie personeelsleden van Enexis getroffen, evenals de langsfietsende Rijks-leerling. „Wellicht omdat er zuurstof bij kwam, ontstond een enorme ex plosie en een steekvlam die tien meter ver tot aan de overkant kwam", aldus Lauwen. „Als we een minuut eerder waren, hadden we ook in het ziekenhuis gelegen. We hebben veel geluk gehad." dinsdag 13 november 2018 GO In het faillissement van de fail liete fosforfabriek Thermphos wordt volgende week woens dag een belangrijke stap gezet. De rechtbank Zeeland-West- Brabant neemt dan een beslis sing over de vorderingen van schuldeisers. De in totaal 600 schuldeisers hebben bij elkaar voor 130 miljoen euro aan vor deringen ingediend. Frank Balkenende Middelburg Een prijskaartje Joeri Wisse Krabbendijke -Jos van Jole, TenneT De explosie in een transforma torhuisje nabij de Grote Markt in Bergen op Zoom, waarbij gister ochtend drie medewerkers van netbeheerder Enexis en een leerling van scholengemeen schap 't Rijks zwaargewond raakten, heeft enorme impact op getuigen en betrokkenen. Ook bij het naastgelegen restau rant De Teerkamer. „We hebben verschrikkelijke dingen gezien." Peter de Brie Bergen op Zoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36