Waterschap haalt zelfopgelegde normen vrijwel nooit Anthony van Assche Theo van Vliet leerde Japan kennen via de vechtsport De regisseurs Jesse de Vries, Pien Vroonland en Maarten Swaan (vlnr) van FilmstarZ 2018 gingen gisteravond over de rode loper bij CineCity in Vlissingen. Ze maakten de afgelopen maanden bij Stichting Filmalot hun eerste korte film. Het resultaat ging gisteren in première en werd beoordeeld door een jury. Die vond de film 'En ik van jou' van Maarten Swaan het beste en bekroonde deze met de Gouden Zeester. De Europese Unie legt op dat wate ren uiterlijk in 2027 een goed leef gebied zijn zijn voor de planten en dieren die er thuishoren. Als er vol doende algen, waterplanten, vissen en kleine dieren in leven, is dat een belangrijke aanwijzing dat de na tuurkwaliteit in orde is. Waterschap Scheldestromen haalt die eis nog bijna nergens in Zeeland, blijkt uit een eigen ana lyse. Alleen het Kanaal door Wal cheren voldoet op dit moment. In de meeste andere gebieden scoort het waterschap 'slecht'. Dat heeft diverse oorzaken. Door bemesting en kwel komen te veel voedingsstoffen in het water. Als er te veel stikstof in zit, kunnen plan ten en dieren niet gedijen. In veel gebieden haalt het waterschap de stikstofnorm (maximaal 3,3 milli gram per liter) niet. Verder lozen enkele zuiveringen water dat nog te veel verontreini gingen bevat. Ook zijn er zorgen over de mogelijke effecten van di verse giftige stoffen in het water, zoals medicijnresten en bestrij dingsmiddelen. Een ander probleem is dat te wei nig licht de bodem van de sloten bereikt. Waterplanten hebben daardoor moeite zich te ontwikke len. Het waterschap worstelt met de vraag hoe het de komende jaren de situatie kan verbeteren. Een groot knelpunt is dat er nog steeds te wei nig kennis is over brakke wateren. Daardoor is ook niet duidelijk wat de beste aanpak is. Deltares doet nu wel onderzoek. Scheldestromen probeert de resultaten direct toe te passen. Verder overlegt het waterschap met ZLTO over wat de landbouw kan doen om het water minder te belasten. Verder worden natuur vriendelijke oevers (die de biologi sche kwaliteit nog nauwelijks heb- Het lijkt nu of het allemaal slecht is, maar dat is zeker niet het geval ben verbeterd) voortaan vooral aan gelegd om meer licht op de water bodem te krijgen. „Het lijkt nu of het allemaal slecht is, maar dat is zeker niet het geval", zei Luc Mangnus, dagelijks bestuurder van het waterschap, af gelopen week. „We hebben de laat ste jaren erg veel bereikt. De terug dringing van emissies is gigantisch geweest. Maar de ecologie komt he laas niet overal op orde, ondanks de maatregelen die we hebben getrof fen." De gehanteerde stikstofnorm is niet heilig, aldus Mangnus. „Die legt 'Brussel' niet op. Men eist al leen dat we een goede ecologische situatie bereiken. Wij hebben daar zelf normen naast gelegd, om ons zelf te kunnen toetsen. We consta teren nu dat we die in bepaalde ge bieden nooit zullen halen." Betaalbaar Het waterschap wil doen wat het kan, maar niet tegen elke prijs. „Het moet wel haalbaar en betaalbaar zijn. We gaan ons geld niet in het water gooien. Daarom willen we een nadere analyse om te weten hoe we ons geld zo kunnen inzet ten dat het ook tot resultaten kan leiden." Turncarrière in vogelvlucht 13 dinsdag 13 november 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Waterkwaliteit kopzorg Het waterschap heeft grote moeite om de biologische kwali teit van de Zeeuwse wateren op orde te krijgen. Op veel plaatsen worden de stikstofnormen niet gehaald. Het ziet er niet naar uit dat dat de komende jaren wel lukt. Rolf Bosboom Terneuzen -Luc Mangnus, waterschap ZEELAND 10 ZEELAND8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33