'Gemengd shorttrackonderdeel ligt ons' 25 Directeur Hans Nijland kondigt vertrek aan bij FC Groningen Heemskerk bij Lotto-Jumbo Ronald Mulder moet passen Van der Poel en Worst leiders Hans Nijland had in 1996 net zijn uit geverij voor een goed bedrag ver kocht, toen hij als energieke en be vlogen dertiger als commercieel ma nager begon bij FC Groningen. Een vast salaris hoefde Nijland niet. Lie ver kreeg hij provisie. „Tien of vijf tien procent van alles wat ik ver kocht, zoiets was het", weet Nijland nog. „Verkocht ik niets? Dan hoefde de club mij ook niets te betalen. Nou, dat vond Groningen natuurlijk ge weldig." Binnen de kortste keren stond de directie van Groningen bij Nijland op de stoep. Of hun afspraak niet kon worden herzien. Niemand wist pre cies hoe hij het voor elkaar kreeg, maar in recordtempo had Nijland voor ruim zes ton aan stoelen en re clameborden verkocht. En drie maanden later? Toen was Nijland zélf directeur. Flonkerden even daarvoor nog de tranen in zijn ogen, toen hij in de bomvolle sponsorruimte van FC Groningen zijn afscheid aankondigde - nu heeft Nijland de lachers op zijn hand. Ach, was Groningen dit sei zoen maar net zo in vorm als Hans Nijland gisteren. Ongetwijfeld had de 'Trots van het Noorden' dan niet bij de onderste- maar de bovenste drie clubs gestaan. Want zie hem daar zitten op po dium, over zijn brilglazen de zaal in kijkend. Moeiteloos wisselt Nijland anekdotes, gelardeerd met humor en zelfspot, af met een betoog over het hoe en waarom van zijn vertrek. Een lach en een traan, soms met een Delegeren kan ik niet zo goed. Ik wil er kort op zitten. Ik doe het op mijn manier. Maar die is niet altijd goed stemverheffing, dan weer op fluister toon. Bij elke zin is de intonatie nage noeg perfect, want bovenal is Nijland een begenadigd spreker. „Ik ben aan het einde van dit seizoen 23 jaar di recteur van Groningen geweest", zegt Nijland. „Ik heb in die periode prachtige dingen beleefd. Nog steeds verveelt dit werk geen moment. Maar tegelijkertijd slurpt het energie. Je bent dag en nacht met die club bezig. Het is mooi geweest." In vogelvlucht vertelt Nijland over de afgelopen twee decennia. Over het Oosterpark ('de tijden in ons oude stadion worden weieens verheerlijkt, maar volgens mij hebben we daar geen vijf bekers gewonnen'), de Eu ropese wedstrijden, de verhuizing naar de Euroborg ('het absolute hoogtepunt'), de spectaculaire trans fers van Luis Suarez en Ritsu Doan ('ik heb ongelooflijke vliegangst, maar voor je club heb je alles over') en natuurlijk over de bekeroverwin ning in 2015. Hij werd door schade en schande wijs, als een man van de praktijk in de klassieke zin van het woord. Boe- renslim, sluw en keihard aan de on derhandelingstafel. „Ik ben een ou derwetse ondernemer", zegt Nijland. „Delegeren kan ik niet zo goed. Ik wil er kort op zitten, overal dichtbij be trokken worden. Ik doe het op mijn manier. Maar die is zeker niet altijd goed." Keer op keer zei Nijland de afgelo pen maanden hoe strijdbaar hij was, vastbesloten om Groningen door de sportief zo moeizame periode te loodsen. Maar wie tussen de regels door goed luisterde, kan onmogelijk verrast zijn over zijn vertrek. „Wat ik achterlaat?", vraagt Nijland. „Een fa milie- en een volks-club, met heel veel potentie en een omgeving die trots is FC Groningen. Maar als je iets zó ongelooflijk lang hebt gedaan, dan is het goed dat iemand met andere ideeën en kwaliteiten het stokje overneemt." Het lastigste aan het nieuwste, ge mengde, shorttrackonderdeel is de timing, zegt Jorien ter Mors (foto). De sinds dit seizoen fulltime lange- baanschaatsster die vorig jaar nog olympisch shorttrackbrons won bij de achtervolging met de vrouwen, weet het als geen ander: „Als je met mannen op topsnelheid rijdt, moet je niet te langzaam in de baan ko men bij de aflossing, want anders knallen zij er volle bak op. Het is fï- netunen. Maar dat Nederland het nu goed doet is zeker geen verras sing." Programma Sinds dit seizoen staat de ge mengde achtervolging op het inter nationale programma. Met twee vrouwen en twee mannen per land, 2000 meter in totaal - de 'normale' aflossing bij de vrouwen is 3000 meter, de mannen rijden 5000 me ter - en in 2022 in Peking zal het voor het eerst op het olympische programma staan. Zondagavond in Salt Lake City stonden voor Nederland Suzanne Schulting, Lara van Ruijven, Daan Breeuwsma en Sjinkie Knegt in de baan. Bij shorttrackbondscoach Jeroen Otter is de aflossing al jaren een belangrijk onderdeel van zijn trainingen. „Of we nou lange of korte afstanden afleggen, al les gaat vanuit die duw, mannen en vrouwen door elkaar, simpelweg omdat we in Nederland niet genoeg vrouwen van ni veau hebben om het alleen met vrouwen te doen", zegt Ter Mors. In andere landen is dat niet altijd zo, weet ze. Zo wordt in Zuid-Korea vaak uit stilstand getraind, in Ca nada zijn de mannen en vrouwen onderverdeeld in twee selecties. Ter Mors, herstellende van een knieoperatie die twee weken gele den plaatsvond, heeft geen spijt dat ze sinds dit jaar gestopt is met shorttrackschaatsen nu er een nieuw onder deel is toegevoegd. „Het lijkt een leuk onder deel, het biedt perspec tief voor landen die voorheen niet vier rijders van hoog niveau konden vinden van hetzelfde geslacht, maar hier wel een team kunnen op stellen. Het zou mooi zijn als short track zo een nog bredere sport wordt." dinsdag 13 november 2018 WIELRENNEN Bewegings wetenschapper Tim Heemskerk (42) treedt toe tot de technische staf van wielerploeg Team LottoNL- Jumbo. Heemskerk is ama teurwielrenner geweest en nam als mountainbiker deel aan het WK. Later werd hij bij de KNWU bondscoach van de mountainbikers. Momenteel is hij coach bij USA Cycling. Daar stopt hij eind januari mee. S~i SCHAATSEN Ronald Mul der (foto) mist komend weekeinde de eerste we reldbekerwedstrijden in het Japanse Obihiro. De Euro pees kampioen op de 500 meter kampt met een long ontsteking. Of hij een week later wel start bij de tweede wereldbeker, be slist hij later. Zijn teamge noot Dai Dai Ntab lijkt de eerste vervanger. VELDRIJDEN Bondscoach Gerben de Knegt heeft met Europees kampioenen Ma- thieu van der Poel en An- nemarie Worst als kopman en kopvrouw de selecties voor de wereldbeker veld rijden in het Tsjechische Tabor van aanstaande zon dag bekendgemaakt. Mari- anne Vos ontbreekt in de selectie. Ze heeft rust ge nomen. Groningen Hans Nijland vindt het goed als iemand het stokje overneemt. „Ik ben een ouder wetse ondernemer." FOTO ANP -Hans Nijland (58) Met twee keer zilver bij de eer ste twee wereldbekerwedstrij den van het seizoen lijkt de ge mengde achtervolging een suc cesvol onderdeel voor de Neder landse shorttrackers. Maar Ne derland heeft dan ook een voor sprong, zegt voormalig short trackster Jorien ter Mors. Lisette van der Geest Rotterdam Suzanne Schulting leidt de dans tijdens de 2000 meter mixed relay in Salt Lake City. FOTO GETTY IMAGES 'Tij d voor iemand met andere ideeën' Hij maakte van FC Groningen een subtopper in de eredivisie. Maar naast directeur, bleef Hans Nijland (58) vooral supporter. Daarom viel het afscheid, dat hij gisteren aan kondigde, hem zwaar. Sander de Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25