Ondanks haar ALS hield ze vol, en haar man ook Haar man had besloten er altijd voor haar te zijn, zolang zij er wilde zijn 21 René Diekstra gebracht is dat hij beseft dat hij als arts geen idee had wat er omging in zijn patiënten. „Anderhalve maand geleden moest ik een biopt laten ne men, een kleine hap uit mijn longen, dat kan worden getest", zegt de ra dioloog. „Dat doen wij standaard bij patiënten. Nu ik het zelf heb onder gaan, denk ik alleen maar: what the juckl Dit wil ik nooit meer mee maken. Ik heb het als bedreigend er varen, zo binnendringend. Het rare is, wij als dokters vinden dat nor maal. Even je vinger ergens insteken, eventjes een hapje nemen. Als pa tiënt moet je dat maar allemaal on dergaan." Zijn kijk op de relatie arts-patiënt is veranderd, zegt hij. „Wij leren al tijd maar zogenaamd empathisch te zijn, maar ons inlevingsvermogen begint en eindigt altijd met: 'ik be grijp het' of'ik vind het vervelend voor u'. We begrijpen er geen snars van. Dat is geen verwijt, dat is een pure observatie. Het zijn lege zinne tjes. Ik vind dat wij als arts best vaker mogen zeggen: 'Ik zie dat u ziek bent, ik vind het verschrikkelijk voor u, maar ik ben het zelf niet, dus ik weet niet precies waar u het over heeft. Ik doe wel mijn stinkende best u te genezen.' Al helpen de nieuwe medicijnen, Prevoo krijgt een nieuwe klap te ver werken. Een maand na zijn diagnose blijkt zijn vader ook kanker te heb ben. Hij is in januari van dit jaar ge storven. Prevoo ziet hoe een leek als zijn vader door de behandelings molen gaat. Hoe hij zijn lot volledig in handen legt van de dokters. „Je weet niet dat jij alweer de tiende patiënt bent die dag. Dat de dokter 'Ik heb zelf maar tegen mijn zieke vader gezegd: pap, deze behandeling gaat jou niet redden' tijdsdruk voelt, want hij loopt een half uur achter. Dus de aandacht die je krijgt, is niet de aandacht waarop je recht hebt. Of nodig hebt." Artsen zijn ook niet altijd even goed in slechtnieuwsgesprekken. „Mijn vader heeft tot een maand voor zijn dood gedacht dat hij zou kunnen genezen", zegt Prevoo. „Want hij werd toch nog steeds behandeld? Toen heb ik het zelf maar gezegd: 'pap, deze behandeling gaat jou niet meer redden'. Dokters zeggen dat niet snel. Die roepen: misschien helpt het nieuwe kankermedicijn. Zolang je hoop geeft, hoefje niet te zeggen: u gaat dood." Weerstand Te lang doorgaan met behandelen staat afscheidnemen in de weg, denkt hij. „Ik heb het overlijden van mijn vader vooral als professional meegemaakt, niet als zoon." Zijn vaders ziekte speelt in het boek een grote rol. „Ik heb de laatste vier keer dat ik het las verschrikkelijk gehuild. En dat gaat altijd over hem." Prevoos zoon Yno wil nu ook dok ter worden - misschien wel radio loog. „Toen ik ziek werd, zei hij opeens: ik ga medicijnen studeren." Zijn vader is er niet onverdeeld en thousiast over. „Als ik het opnieuw zou doen, zou ik geen dokter worden. Er zijn leukere beroepen die niet 50 uur per week met ellende te maken hebben. Ik heb stress altijd be schouwd als een tweede natuur, maar ik denk nu dat die misschien wel heel slecht voor me is geweest. Dat het toch mijn immuunsysteem heeft aangetast, of mijn weerstand." Afgelopen woensdag woonde ik de begrafenis bij van een vriendin. Met ontroering luisterde ik naar toespra ken van familieleden waaruit keer op keer duidelijk werd hoe heldhaftig zij de laatste jaren van haar leven had geleefd en hoe trouw haar man haar in de diepste ellende terzijde had gestaan. Bij haar was op een gege ven moment de diagnose ALS gesteld, met een tijdsperspectief van twee tot maximaal vijfjaar. Die heeft ze op een verpletterende manier ver slagen door pas na twaalf jaar het gevecht met de ziekte op te geven. En wat voor een gevecht. Volkomen afhanke lijk te raken van anderen omdat je lichaam het volledig laat afweten, terwijl je brein uitstekend functioneren, hoe vreselijk wil je het hebben? Niettemin had ze zich als doel gesteld het leven tot de laatste druppel uit te persen en alles aan te grijpen wat daarbij kon helpen, mensen en machines. Steeds weer zag ze redenen om het leven nog tijd en ruimte te geven. De geboorte van een kleinkind, een fondswervingsactie voor ALS-onderzoek, nog een keer je verjaardag vie ren met vrienden. En dat kon ze, omdat haar man het besluit had genomen er altijd voor haar te zijn, zolang zij er wilde zijn. Overdag nam hij haar overal mee naartoe, waarheen ze ook wilde. En opende hun huis voor iedereen die zij graag wilde zien. Elke nacht onderbrak hij herhaaldelijk zijn slaap om haar te helpen en te voorkomen dat ze zou stikken door pro blemen met haar ademhaling. Twaalf jaar lang leverden twee mensen een re latieprestatie van olympisch formaat. Daarvoor wordt geen medaille uitgereikt, maar niettemin zijn de mensen die dit kunnen, helden in de meest ware zin van het woord. Ons woord held komt van oude woorden die ofwel betekenen 'hij die hoedt', zoals een kudde, of'zij die vol houdt'. En dat is precies wat hij met haar en zij met zichzelf heeft kunnen doen, mede dankzij hem. Zolang volhouden tot er geen houden meer aan is. Ik buig in diepe bewondering het hoofd. En hoop, maar durf vooralsnog niet te beweren dat ik het hen na zou doen. Diekstra bewondert een overleden vriendin die haar vernietigende ziekte twaalf jaar kon pareren. dinsdag 13 november 2018 GO Echte dokters huilen ook van Karin Overmars en Warner Prevoo, Ambo Anthos, €20. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21