Voorpublicatie van de nieuwe autobiografie van Michelle Obama Jongeren vinden digitaal inbreken spannend In een oplage van drie miljoen exemplaren in 31 landen verschijnt vandaag het boek Mijn Verhaal van Michelle Obama. Ruim 60 miljoen dollar kreeg ze er al voor. Of ze ooit president wil worden? Nee, politiek haat ze. Hoewel het gros van de jongeren hacken met criminaliteit associ eert, vinden ze het ook spannend en wekt het 'digitaal inbreken' hun nieuwsgierigheid op. Vooral jon gens zien het als een leuke bezig heid, meisjes zien het vaker als iets oneerlijks. Met de opmars van alle digitale diensten groeit ook de behoefte aan mensen die de onlineveilig- heid kunnen waarborgen. Juist in die cybersecurity is er een groei end personeelstekort. Daarom deed Veiliginternetten.nl een re presentatief onderzoek onder ruim duizend 12- tot 18-jarigen naar hun 'hackervaring'. Want hoe kan het zo lastig zijn mensen te vinden voor cybersecurity, terwijl jongeren uren achter de computer doorbrengen? 80 procent van de tieners denkt dat hacken een criminele activiteit is. „Ze zien hacken als inbreken, als iets wat niet mag. Als deze jonge ren merken dat ze ergens illegaal binnenkomen, schrikken ze zich een hoedje en duiken ze weg. Daardoor gaat talent verloren", verklaart Marjolijn Bonthuis, ad junct-directeur van ECP Platform voor de Informatiesamenleving en een van de initiatiefnemers van Veilig-internetten.nl. Hacken is niet altijd illegaal. Be drijven kunnen hackers toestem ming geven hun website te kraken. „Dan kunnen bedrijven hun be veiliging verbeteren en hebben ze er wat aan", legt Bonthuis uit. Je kunt inzien dat hun hack knap is en ze betrekken bij de beveiliging Dat jongens meer hacken dan meisjes is volgens Bonthuis niet heel verrassend. Zij spelen ook va ker games. Het hackavontuur be gint veelal onschuldig met het kra ken van zo'n computerspel. Als dat lukt, worden ze nieuwsgierig. Ze hacken een app van school met roosters en cijfers, of leggen de website van de school plat. Ook al is dat illegaal, volgens Bonthuis kunnen scholen op ver schillende manieren reageren. „Ja, je kunt ze schorsen. Maar je kunt ook inzien dat het knap is wat ze hebben gedaan en ze betrekken bij de beveiliging van je digitale pro ducten." Neemt niet weg dat in 2016 zestig jonge hackers voor de rechter verschenen, zes keer meer dan tien jaar ervoor.P13 Glashandel MELIESTE Nieuwsmedia OBAMA Tienduizenden tieners hacken een mobieltje Bijna 200.000 jongeren tussen 12 en 18 jaar hebben wel eens een mobiele telefoon gekraakt. Zo'n 70.000 tieners zijn een computer binnengedrongen. Toch vinden ze hacken illegaal. Ellen van Gaaien Rotterdam —Marjolijn Bonthuis, Veiliginternetten.nl Hardglazen deuren HR++ isolatieglas Douchecabines Glas-in-lood Spiegels Bezoek onze schitterende showroom www.meliesteglas.nl komende dagen meer zon pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1