IL— <D 16 it-onderhandelaar Michel Barnier neemt Hij is tegelijk 'dodelijk saai' en 'volksvijand nummer 1'. Michel Barnier onderhandelt namens de Europese Unie met de Britten over de brexit. Het is de belangrijkste en meest ingewikkelde klus uit zijn loopbaan. Tot nu toe. Kort Volkswagen wil 50 miljoen elektrische auto's bouwen Volkswagen is van plan om minstens 50 miljoen elektrisch aangedreven voertuigen te produceren. Dat heeft topman Herbert Diess verklaard in het blad Automobilwoche. Zowel de inkoopprocessen voor accu's als de productielijnen voor elektrische auto's wor den volgens Diess klaargestoomd om de miljoenen e-auto's te kunnen produceren. De eerste volledig elektrische Volkswagens moeten in 2019 van de band rollen. Acties bij Douwe Egberts Vakbonden FNV en CNV hebben een ulti matum neergelegd bij Douwe Egberts. Als het koffie- en theebedrijf niet voor morgen middag 12.00 uur ingaat op de eisen voor een hoger loon, dan volgen acties. Stakingen zijn niet uitgesloten. Er lag een bod voor een loonsverhoging van 2,6 procent, maar de bonden eisen 3,5 procent. „De aandeelhou ders van Jacobs Douwe Egberts kregen vorig 175 miljoen uitgekeerd. Toch is een loons verhoging van 3,5 procent te veel. Belache lijk. Daarom stellen we het bedrijf een ulti matum", aldus FNV-bestuurder Suijker. Blokker in gesprek met potentiële overnamepartijen Blokker, het familiebedrijf dat gisteren aan kondigde ook de eigen filialen in de uitver koop te doen, voert onder leiding van presi dent-commissaris Witteveen gesprekken met verschillende potentiële kopers. Vol gens Het Finandeele Dagblad zouden twee Nederlandse private equity-ondernemin- gen gepolst zijn: Parcom en Waterland. De beide bedrijven willen niet reageren. 'China stelt economie open' China zal zijn economie verder openstellen als tegengeluid voor het toenemende pro tectionisme wereldwijd. Dit heeft de Chi nese premier Li Keqiang andermaal beloofd. Deze keer in een interview met de Singapo rese krant The Straits Times. Hij verwees overigens niet rechtstreeks naar China's handelsoorlog met de Verenigde Staten. Flitsen TomTom Shell Accell Ctac robeer hem niet op te jagen, het lukt toch niet. Het mo ment van de brexit (23.00 uur op 29 maart 2019, om precies te zijn) nadert in sneltreinvaart, maar als er één iemand geen haast heeft, dan is het Michel Barnier. Sinds juli 2016 moet hij namens 27 EU-landen zorgen dat het vertrek van die ene andere lidstaat op een ordentelijke manier verloopt. En hij is altijd heel erg duidelijk geweest: „Die deadline hebben de Britten aan zichzelf te danken." Met andere woorden: jullie willen weg, dus Mijn baan heeft niets met straffen te maken. Je zult mij nooit horen spreken over wraak kom maar op. Die houding maakt hem niet per se geliefd bij de fanatieke brexiteers aan de andere kant van de Noordzee. In de Britse media is hij al gebombardeerd tot 'volksvij and nummer 1' en de 'gevaarlijkste man van Europa'. Het suggereert dat hij op oorlogspad is, maar Barnier wil daar zelf niets van weten. „Mijn baan heeft niets te maken met straf fen", zei hij eens. „Je zult mij nooit horen spreken over wraak." En: „Ik doe mijn werk zonder emotie, op een rationele manier, steeds met de nadruk op feiten en cijfers." Ook: „Ik lever geen commentaar, ik oordeel niet. Dat is niet mijn rol." De gedistingeerde, grijze Michel Barnier (67) is lid van de centrumrechtse Republikei nen, de partij van oud-president Sarkozy. Hij is een wat atypische Fransman, maar wel een echte Europeaan. Hij werd geboren in La Tronche, een stadje in de Savoie, midden in de Franse Alpen. Belangrijkste deugden: hard werken en terughoudendheid, zoals het hoort bij mensen uit de bergen, de montag- nards. Aan zijn lijf geen polonaise. Hij was een koorknaap en een padvinder, en als poli ticus gaat hij zorgvuldig en methodisch te werk (feiten en cijfers!). Bij voorkeur niet met slaande deuren, maar in alle stilte. ijs! ■y li t rr|r_ EERSTE ELEKTRISCHE VW IN 2019 BONDEN EISEN 3,5 PROCENT MEER LOON WELLICHT INTERESSE PIVATE EQUITY sEïi REACTIE OP PROTECTIONISME Een dozijn landen, waaronder China en de VS, vreest slechter af te zijn op het mo ment dat de Britten de Europese Unie verla ten. Ze eisen van Brussel een compensatie regeling om er zeker van te zijn dat ze er niet minder van worden als de brexit een feit is. SoftBank brengt zijn divisie voor mobiele telefonie naar de beurs. Het onderdeel van de techreus wordt per 19 december geno teerd aan de beurs van Tokio. Het bedrijf denkt met de beursgang 2400 miljard yen, zo'n 18,6 miljard euro, op te halen. O m De navigatie dienstverlener zou diverse overnamebie dingen hebben gekregen. dinsdag 13 november 2018 GO Het gas- en olie concern be hoorde tot een bescheiden groepje stijgers indeAEX. De fietsprodu- cent zou ver schillende ver sies van jaarre keningen in om loop hebben ge bracht. Het iet-bedrijf begon de beurs- week in mineur. O A D D KIKKERS ELKAAR HOUDT Mark van Assen Brussel —Michel Barnier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16