Wibi Soerjadi Voor je rust naar de sauna? In je nakie in de file voor de douche valt niet mee 15 De stijgende populariteit van wellnesscentra kent een keerzijde. Bezoekers klagen vaker over drukte, hoge prijzen en mindere hygiëne. „Te druk is voor niemand leuk." KLACHTEN DRUKTE Vooral de laatste maanden staan be oordelingssites als Zoover en Trip Advisor er vol mee: klachten over sauna's. Enkele voorbeelden: 'Bij aankomst stonden er lange rijen. Bij de sauna's was amper plek en het stonk' of'Ons viel op dat het overal rumoerig is. Je komt toch ook voor je rust. Het leek af en toe wel een kippenhok.' Het aantal saunabezoekers groeit zo rap, dat sommige wellnesscentra moeite hebben kwaliteit te blijven bieden, merkt ook onderzoeker Lennert Rietveld van adviesbureau Van Spronsen Partners. Het aantal saunabezoekers in Nederland is sinds 2oro flink toegenomen, zegt hij. „In 20t6 bezochten circa 1,8 mil joen Nederlanders een saunabedrijf. Dit is een groei van 42 procent ten opzichte van 2oro. Uit ons onder zoek blijkt dat de saunamarkt jaar lijks met bijna 4 procent groeit", al dus Rietveld. Hij ziet ook de keerzijde van de medaille. „Je ziet veel verschil. De kleinere en vaak zelfstandige sauna's scoren over het algemeen goed. Dat geldt ook voor bedrijven die een keuze hebben gemaakt voor het wat hogere segment en heel strikt zijn bij het naleven van het maximum aantal bezoekers. Er zijn ook resorts die vooral sturen op zo veel mogelijk bezoekers. Dat moet je heel efficiënt regelen, want anders bestaat de kans dat je slachtoffer wordt van je eigen succes." Uit honderden beoordelingen op onder meer Zoover, Facebook en Trip Advisor blijkt dat vooral de acht Nederlandse wellnesscentra die on der moederbedrijf IWR (Internatio nal Wellness Resorts) vallen, veel kritiek krijgen. Bezoekers klagen over de drukte, gebrek aan service en hoge horecaprijzen. Het gaat on der meer om resorts als Elysium in Bleiswijk, Spa Weesp en Veluwse Bron in Ernst. De organisatie telt meer dan 1100 medewerkers en met meer dan een miljoen bezoekers op jaarbasis is IWR marktleider in de Nederlandse wellnesswereld. Personeel IWR-woordvoerder Roos Lande- weerd: „We nemen de kritiek ter harte. We merken dat onze well nesscentra populair zijn en dat we goed moeten sturen op het aantal bezoekers. Want te druk is voor nie mand leuk. Sinds kort hebben we een nieuwe digitale techniek om onze gasten beter te spreiden." Ze Ons viel opdat het overal rumoerig is. Het leek af en toe wel een kippenhok geeft toe dat het vinden van vol doende personeel met name bij gro tere resorts als Elysium lastig is. „We hebben daar echt veel mensen nodig om het iedereen naar de zin te ma ken. We kennen de klachten, maar we krijgen gelukkig ook nog steeds veel positieve reacties." Ook bij Thermen Bussloo in Voorst merken ze dat een dagje wellness enorm populair is. Deze accommodatie valt net als Thermen Soesterberg onder het Quality Well ness Resort, een familiebedrijf. Deze sauna's krijgen nauwelijks slechte reviews. Woordvoerder Frank Veldwachter benadrukt dat het binnen de perken houden van het aantal gasten topprioriteit heeft. „Wij moeten helaas regelmatig nee verkopen. We merken dat door eco nomische voorspoed en toename van stress, Nederlanders vaker bij wellnesscentra aankloppen. Het aantal aanvragen stijgt, maar we la ten echt maar een beperkt aantal mensen per dag toe. Juist om te voorkomen dat het te druk wordt." De brancheorganisatie voor sau na's, VNSWB, wil niet reageren op de huidige stand in saunaland. Het bestuur verwijst naar de bedrijven zelf. Wat doen we deze keer? Massage met hete stenen, de nieuwste opgieting of een uitgebreide scrub? Elk jaar verlaten we soezerig wellnesscentrum Elysium in Bleiswijk, in onze ogen een van de mooiste well nesscentra van Nederland. Tijdens ons recente be zoek viel er helaas weinig te relaxen. De lange rij voor de kassa's voorspelde weinig goeds. We weten dat het druk kan zijn, ze ker in het weekend, maar dit sloeg alles. In je nakie in de file staan voor de douche, voor het bubbel bad, en voor de meeste sauna's valt niet mee. Als klap op de vuurpijl moest nota bene mijn ontspan ningsmassage tot twee keer worden verzet. 'Foutje in de planning', kreeg ik bij de receptie te horen. Maar toen ik daar stond te wachten, bleek ik niet de enige die aan het stressen was om een ge boekte massage alsnog ge regeld te krijgen. Buiten was er inmiddels sprake van een parkeerchaos, de kledingkluisjes waren al lemaal in gebruik, met nog meer gemopper tot gevolg. Ons dagje ontspanning dreigde uit te lopen op een saunasurvival. Gelukkig bracht de massage het re laxte gevoel wat terug, maar voorlopig bedenken we wel iets anders om zennnn te worden. Kerstgala het nieuwjaarsconcert Bestel nu tickets op pzc.nl/wibi dinsdag 13 november 2018 Sanne Schelfaut Bleiswijk - Reactie op beoordelingssite Het is een van de hoogte punten van het jaar. Onze baddag. Mijn vriendin en ik hebben vooraf veel ple zier bij het samenstellen van ons wellnessdagje. Sanne Schelfaut Vier het einde van 2018 en het begin van 2019 met Wibi's 26e Kerstgala en het exclusieve nieuwjaarsconcert in Het Concertgebouw Amsterdam. Al een kwart eeuw geeft hij ieder jaar een pianorecital in de Grote Zaal. Een unicum: geen andere artiest heeft zoveel jaren aaneen solorecitals gegeven in deze legendarische zaal. Wibi Soerjadi bereikt met zijn indringende en beeldende pianospel een groot publiek. Kerstconcert: donderdag 27 december 2018, 20.15 uur Nieuwjaarsconcert: woensdag 2 januari 2019, 20,15 uur Bestel nu rang 1+ of rang 1 kaarten en ontvang €10,- korting Rang 1 van €59,- voor €49,-* Rang 1+ van €69,- voor €59,-* Prijzen zijn inclusief servicekosten en exclusief transactiekosten. In de sauna's wordt het steeds voller. FOTO HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15