Politie vindt niets bij het graven naar vermiste Willeke Dost Hacken begint vaak met kraken van game 13 'Jongere die dit kan, betrekken bij veiligheid' 99,-* O reiskatern.nl De werkzaamheden op een per ceel aan de Koekanger Dwarsdijk begonnen gistermorgen. Nadat de zoektocht op de eerste plek niets opleverde, werd begonnen met graven op een tweede plek. Hier nam een grondradar eerder ver storingen waar, en sloegen de speurhonden aan. Maar er werden geen menselijke resten gevonden. Ook zijn er volgens Hugo van Kla veren, hoofd dienst regionale re cherche Noord-Nederland, geen aanwijzingen die meer duidelijk heid geven over de verdwijning van Willeke Dost. De zoektocht had plaats onder toeziend oog van Jan Huzen en Ab Bruintjes, die zich al jaren be kommeren om het lot van Wil leke Dost. Zij brachten de twee plekken in de media onder de aandacht, omdat de politie niets deed met een rapport met con crete aanwijzingen over een mo gelijke plek met stoffelijke resten. Drone Huzen en Bruintjes hadden eer der vergevorderde plannen zelf te gaan graven. Uiteindelijk besloot de politie tóch te zoeken op de plek die de twee initiatiefnemers ontdekten, achter het huis waar Willeke als pleegkind woonde. Met een drone werden gisteren vanuit de lucht beelden gemaakt. De politie meldde dat er ook een archeoloog aanwezig was 'om specifieke zaken te beoordelen'. De teleurstelling over het resul taat van de graafwerkzaamheden is groot bij Huzen en Bruintjes. Ze waren er heilig van overtuigd dat gisteren meer duidelijkheid zou komen over de verdwijning. „Ze hebben niet diep genoeg gegra ven", zegt Huzen. „We hadden beter onze eigen graafactie kun nen doorzetten." Meer verwacht Bruintjes is voorzichtig kritisch op het werk van de politie. „Ik had er meer van verwacht. De politie zegt dat er gegraven is op een op pervlakte van 250 vierkante me ter, maar in mijn ogen was het 80 vierkante meter. En ze zijn maar 60 centimeter diep gegaan, terwijl de aanwijzingen die er waren uit gingen van een object op 180 cen timeter onder de grond." De reden dat de politie stopte met graven, was dat de archeoloog constateerde dat tot op de afgegra ven diepte de grond niet ver stoord is geweest. „Deze plek gaat ons geen antwoorden geven in de vermissingszaak", was daarom de conclusie. De politie is er zeker van dat Willeke op de bewuste plek niet wordt gevonden. Bruintjes en Huzer gaan stug door met zoeken. „Het houdt voor ons niet op hier. We moeten doorgaan. Treurig blijven heeft geen zin." Hoewel het gros van de jongeren hacken met criminaliteit associeert, vinden ze het ook spannend en wekt het 'digitaal inbreken' hun nieuwsgierigheid op. Vooral jon gens zien het als een leuke bezig heid, meisjes zien het vaker als iets oneerlijks. Dat jongens meer hacken dan meisjes is niet heel verrassend, vol gens Marjolijn Bonthuis, adjunct directeur van ECP Platform voor de Informatiesamenleving. Jongens spelen vaker games en daar begint het meestal. Bonthuis is ook een van de initiatiefnemers van Veilig- internetten.nl, dat een onderzoek uitvoerde onder ruim duizend 12- tot 18-jarigen. Daaruit blijkt dat 5 procent weieens een computer heeft gehackt. De mobiele telefoon was voor 14,2 procent een doelwit. Het hackavontuur begint bij jonge ren veelal onschuldig met het kra ken van een computerspel, bijvoor beeld omdat ze een level niet halen en de instellingen willen aanpas sen. Als ze doorhebben dat ze dat kunnen, worden ze nieuwsgierig. Ze hacken bijvoorbeeld Magister - een app van school met roosters en cijfers - of leggen de website van de school plat. Ook al is dat illegaal, volgens Bonthuis kunnen scholen op ver schillende manieren reageren. „Ja, je kunt ze schorsen. Maar je kunt ook inzien dat het knap is wat ze hebben gedaan en ze betrekken bij de beveiliging van je digitale pro ducten. Als deze jongeren merken dat ze ergens illegaal binnenko men, schrikken ze zich een hoedje Ja, ik ben weieens binnengedrongen 14,2% in een: 3,4% 5,4% en duiken ze weg. Daardoor gaat ta lent verloren." Terwijl juist die digitale talenten hard nodig zijn om de onlinebevei- liging te verbeteren. Bonthuis: „Een bekende vertelde laatst trots dat hij Magister had gehackt. Ik dacht ge lijk: als de school er maar niet ach terkomt. Maar probeer het zelf maar eens... Het is belangrijk jongeren die dit kunnen te stimuleren, maar ze wel te wijzen op de regels. Hier ligt ook een belangrijke rol voor ou ders, opvoeders en leraren." Strafmaat Jongeren die voor de rechter moe ten komen voor hacks, snappen dat volgens Bonthuis vaak niet. „Die jongeren hebben vaak niet door hoe ernstig of strafbaar het is wat ze doen. Voor het OM is het lastig een strafmaat te bepalen, want het is niet echt diefstal en wat is de inten tie? Maar ook deze tieners moeten snappen wat wel en niet mag." In derdaad kan hacken illegaal zijn, maar soms mag het. Bedrijven kun nen hackers toestemming geven hun website te kraken. Bonthuis: „Dan kunnen bedrijven hun bevei liging verbeteren en hebben ze er wat aan." APARTHOTEL ExcLusieve Lezersreis 3-dagen heerlijk genieten in mooi Twente Vanaf Kom genieten van Twente, ook in de winter! Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc dinsdag 13 november 2018 PC De politie heeft niets gevon den bij het graven naar de ver miste Willeke Dost in het Drentse Koekange. Willeke Dost verdween in 1992. Ze was toen 15 jaar. Het meisje woonde destijds als pleegkind op het perceel waar nu werd gezocht. Sander van Mersbergen Koekange Het graven duurde niet lan ger dan een dag. Kijk op de site bij /video voor dronebeelden van het graven. Tienduizenden jongeren hacken weieens een mobieltje of een computer. Uit nieuwsgierigheid of omdat ze het spannend vin den. Als het lukt, schrikken ze zich meestal te pletter, blijkt uit onderzoek. Ellen van Gaaien Rotterdam Jongeren 12-18 jr School- Computer Mobieltje systeem -r r Een teleurgestelde Jan Huzen bekijkt het resultaat, fotosanp Aparthotel Delden**** Naast de mooie natuur is er in Twente van alles te beleven. De stad Almelo ligt op een steenworp afstand van Delden. Te voet ontdekt u hier de culturele hig- hlights van de stad. De wandeling leidt u langs de Bolletje winkel waar u geniet van een kopje koffie met een bakkers roombol; de specialiteit van het huis. Ook in Delden is het goed toeven. Breng een bezoek aan de ambachtelijke bakker en het prachtige chocolade atelier, gelegen in hartje Delden, waar bijzon dere creaties worden gemaakt met pure passie. Hier ontvangt u een echte Twentse lekkernij. aparthoteldelden.nl/winterintwente Lezersarrangement: Ontdek Twente in het najaar en de winter 2 x Overnachting in een comfort hotelkamer 2 x Uitgebreid ontbijtbuffet 1 x Drie gangen keuze diner 1 x Een lekkernij bij Bakker Meen (1 per kamer) 1 x Stadswandeling met highlights van Almelo 1 x Koffie en bakkers roombol bij het Bolletje museum Gratis gebruik van het indoor zwembad Gratis parkeren Gratis wifi Informatie: De normale prijs van dit arrangement is 139,00. Aanbiedingsprijs 99,- p.p. Prijs geldig tot 31 december 2018 Van 1 januari tot 1 april 2019 is de prijs 104,00 p.p. Arrangement is te boeken tot 1 april 2019 Prijs p.p. o.b.v. een 2-persoonskamer, De normale toeslagen en kortingen zijn van toepassing op alle reserveringen. Meer informatie en boeken Ga voor Twente in winter naar onze website reiskatern.nl/pzc/ahdl803 bel of mail met Aparthotel Delden 074-3777666 of receptie@aparthoteldelden.nl Arrangement geldig tot 1 april 2019 V 2 overnachtingen incl. uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 3-gangen diner gratis lekkernij gratis gebruik van indoor zwembad Het is weer de tijd van het jaar om lange wandelingen te maken en te genieten van het mooie Twente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13