Test voor Rob Jetten: redt hij D66-kroonjuweel? Moeder hield kind twee jaar lang verstopt in kelder en kofferbak 12 Burgemeestersbenoeming in Eerste Kamer Criminelen 'te vroeg gepakt' Kras.nl/singlereizen De rechtbank in Amsterdam heeft in de helikopterzaak lagere straffen opgelegd dan het OM had geëist. Ze ziet geen bewijs voor een poging tot kaping van een helikopter en een poging tot bevrijding van een gevangene, omdat de verdachten nog niet begonnen waren aan de uitvoe ring, doordat de politie ingreep. Justitie gaat in hoger beroep. Het OM verdacht de groep van negen mannen ervan op 11 oktober vorig jaar de crimineel Benaouf A. uit de gevangenis van Roermond te willen bevrij den. De rechtbank legde drie verdachten straffen van dertig maanden cel op voor het voor bereiden van de kaping. Tegen hen was tot negen jaar geëist. Drie verdachten gaan geheel vrijuit, twee anderen kregen tot een jaar cel voor wapenbezit. Ook de helikopterpiloot is ver oordeeld voor de kapingsvoor bereiding. Na een eis van zes jaar legde de rechtbank hem twee jaar op. De rechtbank noemde het plan wel 'levensge vaarlijk'. De groep had zich voorzien van zware wapens. Om tegenstanders af te schrikken, laten we zien dat we terug kunnen slaan Amnesty trekt prijs in van Aung San Suu Kyi Amnesty International heeft Aung San Suu Kyi, re geringsleider van Myanmar, haar hoogste onderschei ding ontnomen vanwege de wrede vervolging van de Rohingya-minderheid. Vol gens Amnesty heeft ze 'op schaamteloze wijze verraad gepleegd aan de waarden waarvoor ze eens stond'. Suu Kyi kreeg de onder scheiding in 2009 uitgereikt. Vorige maand raakte ze ook het honorair staatsburger schap in Canada kwijt door haar acties. 'Verlaag de premiestijging' Beatrix naar jarige Charles Diplomaten uit voorzorg terug Het zou een koud kunstje moeten zijn. Op 23 januari dit jaar stemden 147 Tweede Kamerleden vóór het uit de Grondwet halen van de bur gemeestersbenoeming. Alleen de SGP-driemansfractie was tegen het voorstel van D66'er Rob Jetten om burgemeesters in de toekomst op een andere manier aan te stel len. Jetten moet er vandaag voor zor gen dat ook de Eerste Kamer ak koord gaat, met minimaal een twee derde meerderheid. Pas dan verdwijnt de burgemeestersbe noeming uit de Grondwet, waar door het voor een volgend kabinet een stuk gemakkelijker wordt om de gekozen burgemeester in te voeren. Iets wat D66 al sinds haar oprichting wil: het is een van de vermaarde kroonjuwelen van de partij. Dat bijna de hele Tweede Kamer voor is, wil niet zeggen dat ook de Senaat instemt. „Deze discussie wordt binnen de fractie gevoerd", zegt CDA-senator Greetje de Vries, die zelf waarnemend burge meester van Zuidhorn is. Binnen haar partij is onenigheid ontstaan. „We weten nog niet wat we stem men", meldde CDA-Eerste Ka merlid Joop Atsma vorige week. Opmerkelijk Dat is opmerkelijk, want in het re geerakkoord spraken VVD, D66, Christenunie én CDA af dat de grondwetsherziening wordt door gezet. Een goedmakertje voor D66, dat onder druk van de coalitiepart ners afscheid moest nemen van het raadgevend referendum. Dat het CDA in de Eerste Kamer nu dwarsligt, zet de verhoudingen in de coalitie op scherp. Binnen D66 klinkt de verwachting dat de CDA'ers vooral voor de bühne te rughoudend zijn en dat zij uitein delijk wel zullen instemmen. Toch voelen de christendemocraten zich de laatste tijd steeds meer in hun standpunt gesteund, onder meer door een brandbrief van 31 burgemeesters die waarschuwen voor de gekozen burgemeester. Hoe het nu gaat, met een beslissende stem voor de raad, werkt uitstekend Burgemeesters Ahmed Aboutaleb van Rotterdam, Paul Depla van Breda en Hubert Bruis van Nijme gen vinden dat niet goed is nage dacht over het schrappen van de burgemeestersbenoeming. Vol gens Depla is een benoemde bur gemeester beter, omdat die boven de partijen staat. „Dat wordt moei lijker wanneer de keuze voor een burgemeester een partijpolitiek belang wordt", zegt hij. „Dan ont staat het risico dat j e er vooral bent voor de mensen die op je hebben gestemd." Toch is lang niet zeker dat er straks een direct gekozen burge meester komt. De wetswijziging van Jetten maakt ook een getrapte verkiezing mogelijk, waarbij de ge meenteraad de burgemeester kiest. Ook kan er een stemming in meerdere rondes komen. Over de precieze invulling zal nog lang worden gediscussieerd. Nu is het zo dat een vertrou wenscommissie uit de gemeente raad sollicitatiegesprekken voert met kandidaten die door de com missaris van de Koning zijn gese lecteerd. De keuze van die com missie gaat als advies naar de mi nister van Binnenlandse Zaken, die daar in de praktijk altijd mee instemt. „Het systeem zoals we dat nu kennen, functioneert naar ieders tevredenheid", vindt D66-burge- meester Onno van Veldhuizen van Enschede, een van de 31 criticas ters. „Het is de vraag voor welk probleem dit een oplossing is." Ook D66-coryfee Jan Terlouw is niet enthousiast. „Er is te weinig over nagedacht", zegt Terlouw. „De wijze waarop het nu gaat, met een beslissende stem voor de ge meenteraad, werkt uitstekend." Toch is Jetten er alles aan gelegen om zijn voorstel door de Senaat te loodsen. Het is zijn eerste grote test als fractievoorzitter van D66. Zijn nachtmerrie: een tweede 'Nacht van Van Thijn'. In 2005 stemde PvdA-senator Ed van Thij n tegen dezelfde grondwetswijzi ging die de gekozen burgemeester mogelijk maakt. Een dag later trad D66-minister Thom de Graaf van Bestuurlijke Vernieuwing af. De zaak kwam in 2013 aan het licht. Het kind werd ontdekt door een medewerker van een garage in de Dordogne. „Het kind was wit als gips en had rollende ogen", gaf de man aan. Het meisje - Séréna - was toen bijna 2 jaar oud, maar kon zelf haar hoofdje niet eens recht houden. Ze was omringd door uit werpselen, uitgeput, ondervoed en onderontwikkeld. Het meisje lag in een mand in de kofferbak van de auto. De eige naars van de wagen werden opge pakt. Het ging om een Portugese vrouw, Rosa Maria Da Cruz, en haar man, die als metselaar werkte. Het stel woonde in Brignac-la- Plaine. Beide ouders werden in hechte nis genomen, maar de man ont kende dat hij van het bestaan van het meisje op de hoogte was. De zwangerschap, de bevalling; hij wist er niets van. Omdat hij niet met de auto reed, kwam hij nooit in de garage van hun woning. Hij wist niet dat er een kindje in de kofferbak lag. „Er is geen enkel be wijs dat de man ergens van wist", klonk het in het onderzoek. Rosa Maria Da Cruz is nu 50 jaar en riskeert twintig jaar cel. Ze wordt verdacht van het herhaalde lijk plegen van geweld tegen een minderjarige met blijvende schade als gevolg. Séréna is zwaar autis tisch. Het meisje leeft in een gast gezin. Ze loopt, ze rent en ze fietst graag in de natuur. Maar praten doet ze niet. Ze maakt wel gelui den. voordeel p.p dinsdag 13 november 2018 PC ROERMOND Minister Ank Bijleveld zegt dat Defensie robuuster gaat optreden tegen cyber- aanvallen. Daders worden vaker aan de schandpaal genageld. AMSTERDAM ZORG De Consumenten bond blijft pleiten voor een lagere pre miestijging van de zorgverzekeringen. Volgens de Consu mentenbond hebben de verzekeraars met 2,4 miljard euro aan reserves 'nog veel vet op de botten', meer dan wettelijk is verplicht. Zorgverze keraars Nederland is 'verbijsterd' door de mededeling, omdat de reserves hard nodig zijn als buffer. LONDEN Prinses Beatrix gaat morgen naar Londen voor het verjaardags feest van de Britse troonopvolger prins Charles. Die wordt 70 en krijgt van zijn moeder koningin Eli- zabeth een galadiner aangeboden. ISLAMABAD Den Haag heeft om veiligheidsredenen 'een groot aantal' personeelsleden van de ambassade in de Pakistaanse hoofd stad Islamabad terug naar Nederland ge haald. Volgens minis ter Stef Blok zijn in de kwestie-Asia Bibi, een christelijke vrouw die werd vrij gesproken van gods lastering, doodsbe dreigingen geuit aan het adres van de di plomaten. D66-fractievoorzitter Rob Jet ten moet vandaag in de Eerste Kamer de gekozen burgemees ter een stapje dichterbij bren gen. Maar er is verzet, ook uit de eigen geledingen. Jettens nachtmerrie: een tweede 'Nacht van Van Thijn'. Peter Winterman Den Haag -Jan Terlouw, D66-coryfee Een Franse vrouw staat terecht omdat zij haar kind twee jaar lang verborgen hield voor haar man, drie kinderen en de bui tenwereld. Na de geboorte hield de vrouw het meisje ge vangen in de kelder en de kof ferbak van haar auto. Kees Graafland Brignac-la-Plaine D66-fractievoorzitter Rob Jetten. fotoanp of bel 088-0885 886 Zie kras.nl/actievoorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12