Finalisten vredesprijs bekend |m 10 Pim Bunk (54) is de wanhoop nabij. De Naaldwijker moet, om aanspraak te maken op een bijstandsuitkering, zijn geliefde Disneyverzameling wegdoen. „Zo ga je toch niet met inwoners om?" Oorsmeer toont: walvis gestrest Elke dag ZONDAG DISNEYFAN UITKERING isneyfiguren en stripboeken, overal waar je kijkt. In de slaapkamer in zijn huis in Naaldwijk is geen leeg hoekje meer over. Aan het plafond hangen vliegtuigjes en vliegers met Donald Duck erop. Honderden Mickey Mouse- figuurtjes staren je aan. En na tuurlijk stapels stripboeken. Het zijn de classics waar Bunk van houdt: Mickey Mouse, Donald Duck, Pluto. Alles wat in het Ne derlands is uitgekomen over die figuren staat zo ongeveer bij hem thuis. „Het begon met stripboeken, maar daarna ben ik er figuurtjes van gaan verzamelen. En als ik er gens voor ga, wil ik ook alles heb ben." Maar nu dreigt hij alles kwijt te raken. Bunk ligt sinds mei in een scheiding. „Mijn vrouw was kostwinner. Ik breng maandelijks wat binnen door mijn handel in stripboeken, maar dat is niet genoeg om van rond te komen. Ongeveer 300 euro. Wer ken kan ik niet door psychische en lichamelijke problemen. Maar ze willen me geen uitkering ge ven tot ik mijn verzameling weg doe. En dat zal ik nooit doen. Dit is mijn levenswerk van 30 jaar." Een jaar geleden zag de wereld er nog rooskleuriger uit voor Bunk. Hij had grootse plannen met zijn Disneyspullen. Het cen trum van Naaldwijk kreeg een opknapbeurt en volgens Bunk miste er nog één ding: een West- lands Disneymuseum. „Ik wil dit delen met de buitenwereld. Ieder een die deze kamer binnenloopt, wordt weer een beetje kind. Je ziet de glinstering in hun ogen." Keerzijde Hij deed zijn verhaal op de lokale omroep, in de krant en verscheen ook in landelijke media. „Ik was natuurlijk trots als een pauw. Maar inmiddels zit ik juist door die media-aandacht in de proble men. De gemeenteambtenaar wist daardoor wat ik thuis had staan en weigerde daarop mijn bijstandsuitkering. 'Je bent een bekende Westlander. Jij krijgt geen geld', kreeg ik te horen. Mijn verzameling zou te veel geld waard zijn. Zo ga je toch niet met je inwoners om? Ik begrijp niet dat de gemeente me niet wil hel pen." Een woordvoerder laat namens de gemeente weten dat ze niet in gaat op individuele gevallen. De gemeente Westland hanteert de landelijke eisen bij het beoorde len van uitkeringsgerechtigden. Zo geldt voor een alleenstaande dat het zogenoemde 'vrij te laten vermogen' niet meer mag zijn Als ik nu heel mijn verzameling te koop aanbied, dan daalt automatisch de prijs -Pim Bunk (54) dan 6020 euro. „Als de waarde van een verzameling daar boven uit komt, is er sprake van vermogen dat eerst te gelde gemaakt moet worden om de kosten van levens onderhoud te dekken. De bijstand is hierin immers een laatste vang net." Volgens Bunk is het niet zo dat als hij de verzameling verkoopt de gouden dukaten naar buiten stro men als hij zijn deur opendoet, zoals bij Dagobert Duck. „Natuur lijk, als je dit moet gaan verzeke ren spreek je van heel veel geld. Ik heb 50.000 stripboeken in mijn opslag liggen. Verkoop ze voor 3 euro per stuk en je hebt een mooi bedrag. Maar als ik heel mijn ver zameling te koop aanbied, ruiken andere verzamelaars dat er iets aan de hand is bij me. Dan gaat automatisch de prijs omlaag." Protest Hoe de waarde van Bunk's verza meling is getaxeerd, kan ge meente Westland niet zeggen. Volgens de Naaldwijker is er nooit iemand bij hem thuis ge weest om de spullen te bekijken. „Ze zeiden wel tegen me dat ik een taxateur kon laten komen, maar dat kan ik niet betalen." Het protest dat Bunk aante kende tegen het besluit van de ge meente, werd afgewezen. Bunk zit in zak en as en is zelfs weer gaan roken. „Om met alle stress om te kunnen gaan." Zijn stripboeken, waar hij al die jaren zo graag in las, bieden hem nauwelijks meer vreugde. Jaren lang vluchtte hij in de veilige en vrolijke wereld die Disney heet. Lezen, lezen, lezen. Elk stripboek in zijn verzameling heeft hij uit. Maar inmiddels heeft hij er de energie en tijd niet meer voor. Nieuwe exemplaren blijven onge lezen op zijn nachtkastje liggen. AMSTERDAM Moni uit Bangla desh, de March For Our Lives beweging uit de Verenigde Staten en Leilua uit Samoa din gen dit jaar mee naar de Kindervre desprijs. Ze zetten zich in tegen res pectievelijk kindhuwelijken, wa penbezit en kindermisbruik. De Zuid-Afrikaanse aartsbis schop Desmond Tutu heeft de drie finalisten bekendgemaakt. Dat deed hij namens de Stichting KidsRight, waar hij ambassadeur van is. De prijs, van oorsprong een Nederlands initiatief, wordt elk jaar uitgereikt aan een kind dat zich op een bijzondere wijze inzet voor de rechten van het kind. Tutu, winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede, reikt op 20 november de prijs uit in Kaapstad, in Zuid-Afrika. Een van de bekendste winnaars van de prijs was Malala Yousafzai uit Pakistan, het meisje dat op 16- jarige leeftijd door de Taliban in haar hoofd werd geschoten omdat ze zich inzette voor de toegang van meisjes tot onderwijs. LONDEN Walvissen hadden tijdens de Tweede Wereld oorlog heel veel last van stress. Dat komt waarschijn lijk door zeeslagen en het ontploffen van bommen en mijnen onder water. Ameri kaanse en Britse wetenschap pers schrijven dat in het blad Nature Communications. De onderzoekers bestudeer den oorsmeer van gewone vinvissen, buitruggen en blauwe vinvissen. In dat oors meer is terug te vinden welke hormonen de dieren in hun leven hebben aangemaakt en aan wat voor vervuiling ze zijn blootgesteld. Tijdens de Tweede Wereldoorlog bleken de walvissen veel cortisol, een stresshormoon, te heb ben aangemaakt. Musterring SHOW OPEN 13.00-18.00 i dinsdag 13 november 2018 Pim Bunk met zijn verzameling Disneyspullen. „Mijn levenswerk." Ik ben geen Dagobert Duck' Rianne de Zeeuw-Heus Naaldwijk Kijk op de site bij /video voor de honderden Disney- items van Pim Bunk. GO Hoekbank 2993. Vele leerkleuren HAMONTERWEG 143 ACHEL BELGIE www.winzo.be Tel. 0032-11640559

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10