II II 9 Maar daar heeft hij nog geen fi nanciering voor kunnen vinden. Dat verhaal vertelt hij daarom nu als 'nazorg' na zijn filmvertonin gen. „En we hebben een educatie project voor kinderen." Realiteit Monbiot, vroeger zelf filmmaker bij de BBC, liep ook steevast tegen een muur als hij voorstelde een documentaire te maken over 'de milieurealiteit'. Maar juist nestor Attenborough, die als belichaming van de Britse omroep wordt ge zien, had zijn macht volgens hem moeten aangrijpen om kijkers wél op die realiteit te wijzen. Overigens wordt Attenboroughs oceanendocumentaire Blue Planet II beschouwd als startpunt van de protestbeweging tegen de plastic soep, die heeft geleid tot een Euro pees verbod op wegwerpplastic. Fundamentele problemen als overconsumptie - waar tv-kijkers zelfs iets aan kunnen doen - gaan natuurfilmers volgens Monbiot echter steevast uit de weg. „Met dank aan David Attenborough we ten veel mensen nu behoorlijk veel over de natuur. Maar zij zijn nog altijd verbijsterend onwetend over wat er met de natuur aan het gebeuren is." Waddennatuur. „Dat leverde mij ook kritiek op. Maar ik geloof op recht dat de boodschap harder binnenkomt als je net negentig minuten ademloos hebt zitten kij ken naar mooie beelden. Met an derhalf uur beelden van dode vis sen, plasticsoep en zeehondjes die worden doodgeknuppeld, trek je geen kijkers." Ook in Wild, de film over de Ve- luwe die sinds februari in de bios copen draait, gaat het puur om de dieren. Mensen en zelfs wandelpa den komen in de film niet voor. Dat was knap lastig, zegt filmma ker Luc Enting. „Het is bijna on mogelijk om de natuur te filmen zonder de menselijke invloed. Ik heb een ideaalbeeld geschetst." Ergens wringt dat wel, erkent hij. „Ik zou graag een objectiever beeld laten zien, maar zie daar maar eens geld voor te krijgen. Een goede natuurfilm maken is duur. Dat kreeg ik alleen voor elkaar door in de huid van dieren te krui pen, net als Attenborough. Als zijn films niet zo'n geweldig succes waren, had ik deze bioscoopfilm nooit kunnen maken." Ook Smit zou graag een film maken die wél vertelt wat klimaat verandering en gas- en zoutwin ning met de Waddenzee doen. Met anderhalf uur beelden van dode vissen en plasticsoep trekje geen kijkers Hij pleegt verraad aan de wereld die hem dierbaar is maandag 12 november 2018 GO Attenborough David Attenborough in Frozen Planet. De ijsbeer is verdoofd voor onderzoek, fotobbc -Ruben Smit, natuurfilmer George Monbiot, zoöloog Een zeehond zit verstrikt in een net. Afval in de oceanen le vert grote problemen op voor dieren, foto chris oosthuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9