5 w wmËÉgmsxm* 'Al flinke stappen gezet' Veel politieteams in het land kampen met onderbezetting. Agenten over de werkdruk in hun regio: „Er hoeft maar iets te gebeuren en er vallen gaten in het rooster." rfl fl Agenten werken te lang, rusten te weinig of draaien te veel nacht diensten. Ruim 200.000 keer overtreedt de politie dit jaar de Arbeidstijdenwet (ATW). Ruim een derde daarvan wordt veroor zaakt door piketdiensten. Een kwart ontstaat door te weinig da gelijkse rust. Wat betekenen die cijfers in de praktijk? Drie politie medewerkers uit verschillende vakgebieden en regio's vertellen over de gevolgen van onderbezet ting in hun team. Fred Driessen is operationeel expert en teamleider van een flexteam in Amsterdam. Daar naast is hij regiobestuurder bij politievakbond ANPV. „De ATW-overtredingen ont staan door de waan van de dag. Ie mand die bijvoorbeeld een week ME-piketdienst heeft, komt soms om 04.00 uur 's nachts thuis en wordt een kwartier later weer op geroepen. Dan sta je gewoon weer tien uur te werken. De krapte in de teams zorgt ervoor dat telkens op het minimum wordt gepland. Dan hoeft er maar iets te gebeu ren, of er vallen gaten in het roos ter. Collega's worden dan doorge schoven, waardoor ergens anders weer een gat ontstaat." „Ik krijg vaker de vraag of ik extra wil werken. Je wilt je collega's niet in de steek laten door zo'n dienst niet over te nemen, maar je kunt ook niet onbeperkt over werken. Laatst zou ik vier week enden achterelkaar dienst heb ben. Toen ik zag dat ik ook nog een vijfde weekend moest wer ken, heb ik aangegeven dat dit niet kon. Omdat ik 112-meldingen rijd, ben ik aanwezig bij zelfdodingen, vechtpartijen en zware ongeluk ken. Ik ben 24, maar heb al heel wat meer gezien dan de meeste van mijn leeftijdgenoten. Dit moet je ook kunnen ventile ren, op je werk maar ook bij je thuisfront. Je draagt een uniform, maar blijft ook een mens. Col lega's en de leiding vangen ons goed op, maar het is ook nodig om rust te nemen. Dan kun je alle indrukken weer loslaten. Wat het werk zwaar maakt? Het is een combinatie van meerdere factoren. De indrukken na een heftige melding, de hoeveelheid van zulke meldingen en ook de overuren dragen eraan bij. Politie werk is geen standaard kantoor baan, maar om dit werk dertig of veertig jaar vol te kunnen houden, moet het in balans blijven." Joost (niet zijn echte naam) werkt bij de Dienst Bewaken en Beveiligen in Den Haag, de af deling die de beveiliging doet voor politici en ambassades. „Sinds de vorming van de natio nale politie mochten geen nieuwe mensen worden aange nomen en ging de uitstroom door. Zo is een groot tekort ont staan. We zijn met 223 werkne mers. Dat zouden er 50 meer moeten zijn. Overal worden invallers van daan gehaald om de gaten te vul len. Uit wijkbureaus en van de ar restantenafdeling, die ook al on derbezet is. Er springen ook men sen bij die hun opleiding nog niet hebben afgerond. Die zouden nog niet eens mogen werken. De tekorten merk je vooral in de nacht- en avonddiensten. Om dat veel oudere collega's zijn vrij gesteld van nachtdiensten, draaien de jongere ervoor op. Wat ook gebeurt: ze moeten tussen door éven een nachtdienst doen om een gat te vullen. Zo ga je op en af van dag naar nacht. Lang niet iedereen kan daar tegen. Het ziekteverzuim is hier regelmatig boven de tien procent. De tekorten duren nu al vijf a zes jaar. Dat doet wat met de mo raal. Mensen zijn oververmoeid en zetten hun hakken in het zand. We krijgen regelmatig het ver zoek nog een extra nachtdienst te nemen. Veel collega's zeggen nu: bekijk het maar. De onderbezet ting leidt ook tot onveilige situa ties. Er horen 's nachts vier auto's te kunnen rijden, maar soms heb ben we er maar één bemand. Is dat verantwoord? Nee, dat is niet verantwoord." „We zien dat de druk op de agenten toeneemt door wat van hen wordt gevraagd", stelt de korpsleiding. „Daarom is dit ook een belangrijk thema in ge sprekken met vakbonden en Ondernemingsraad. Om die re den hebben we met hen afspra ken gemaakt om de werkdruk te verminderen. Daarbij moeten we wel opmerken dat niet alle overwerk, of meerdere keren een nachtdienst draaien direct een ATW-overtreding is. Poli tieagenten moeten in noodsitu aties kunnen optreden en die ruimte biedt de wet ons ook." „Als je ziet waar we vandaan komen, hebben we al flinke stappen gezet. In vergelijking met vier jaar geleden zien we een vermindering van bijna 100.000 overtredingen. Voor dit jaar verwachten we weer een daling van negen procent. Het blijft een flinke uitdaging in een organisatie waar ruim 65.000 mensen werken en circa 1000 roosters iedere vier weken in el kaar moeten worden gedraaid. maandag 12 november 2018 'Bij het vijfde weekend werken, heb ik gezegd dat dit niet kon' GO De enorme bosbranden in de Ameri kaanse staat Californië hebben inmiddels aan zeker 25 mensen het leven gekost. Tientallen mensen worden vermist. Alleen al in het stadje Paradise, zo'n 145 kilome ter ten noorden van Sacramento, vielen 23 doden. Duizenden huizen en bedrijven gingen er in vlammen op. Elders vielen twee doden, foto'sgettyimages,afp.epa Kijk op de site bij /video Familie rijdt met auto door een muur van vlammen. Koen Voskuil Utrecht Yentl Mesicek is hoofdagent en rijdt naar 112-meldingen in Gel derland. Daarnaast verricht ze recherchewerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5