3 Fraude-expert snapt best dat directie blind miljoenen betaalt aan fraudeurs HERDENKING EINDE EERSTE WERELDOORLOG et leest als een jon gensboek, het vonnis van de rechtbank in Amsterdam, bij wie het ontslag werd aan gevochten. Meijer en Slutter ontvangen op 8 maart een e-mail van een frau deursbende, die zich voordoet als de bestuurder van het Franse hoofdkantoor van Pathé. Er moet snel 826.521 euro overgemaakt wor den voor een geheime overname van een bedrijf in Dubai. Het geld zou na de deal worden teruggestort. Meijer en Slutter hebben hun twij fels over de gang van zaken, maar luisteren naar 'de baas', die bena drukt dat de communicatie alleen via zijn persoonlijke e-mail mag verlopen. Ze maken het geld over nadat ze een bevestiging van de overname krijgen, met handteke ningen en al. Die worden nog wel gecontroleerd. Factuur Krap een week later volgt een vol gende factuur, dit keer gaat het om dik 2,5 miljoen euro. Meijer ver zoekt om telefonisch contact, want er is onvoldoende geld om de aan komende rekeningen te voldoen, maar dat kan niet. Het bedrag wordt overgemaakt. Ook de twee daarop volgende rekeningen worden be taald. Voor de betaling moet geld worden geleend uit de 'cash-pool' van het hoofdkantoor in Frankrijk. Dat lukt. Op 22 maart laat de fraudeurs bende weten dat er nog een aanvul lend budget nodig is van tussen de vijf en negen miljoen euro voor communication and development. Opnieuw wordt er geld gevraagd bij het hoofdkantoor, opnieuw met succes. De fraudeurs zien dit keer ruim 5,8 miljoen euro bijgeschre ven worden. Een paar dagen later, een nieuwe mail. Er moeten nog een keer mil joenen worden overgemaakt. Een verzoek bij de cash-pool volgt, en er wordt overgemaakt. In totaal wordt er 19.244.304 euro overgemaakt aan de fraudeurs. Het geld is niet teruggevonden. Bij het Franse hoofdkantoor rin kelen de alarmbellen. Immers, waar is al dat geld eigenlijk voor nodig? Ze nemen contact op met het Am- sterdamse kantoor, waarna de fraude aan het licht komt. Meijer en Slutter worden geschorst en in april ontslagen. Hoe kun je hier intrappen? Ceo- fraude is een hele geraffineerde vorm van oplichting, vertelt Mar- tijn van de Beek, directeur van be drijfsrecherche Hoffmann. „Je wordt als het ware in een soort ge heime operatie van het bedrijf ge trokken, waarbij je baas zegt dat je snel een groot bedrag moet over boeken." Zeker bij organisaties met een grote machtsafstand - zoals bij een hoofdkantoor in Frankrijk of Duits land - vindt er dan weinig tegen spraak plaats. „Dan doe je gewoon wat de baas vraagt, punt." Huiswerk Ceo-fraudeurs doen hun huiswerk. Ze gebruiken vaak een domein naam die vrijwel identiek is aan de officiële domeinnaam van het be drijf, waardoor het lijkt alsof het om een interne mail gaat. Vrijwel iden tiek, dus niet helemaal, maar dat maakt vaak niet uit. „Als je een do meinnaam hebt met een 'm' erin, en je registreert een domeinnaam met 'rm' erin, dan lijkt dat optisch vrijwel hetzelfde. Probeer het maar, dat zie je bijna niet", legt Van de Beek uit. En dat is nog maar de simpele va riant. „Ze kunnen ook letterlijk in je systeem zitten via hacking en zo het e-mailadres van je baas overne men." Volgens Van de Beek moeten be drijven goed nadenken over hun procedures om veilig te blijven, zo als een extra check wanneer het gaat om grote transacties. „Deze vorm van fraude gaat niet uit zich zelf weg, want het is heel lucratief. Je kunt echt de jackpot winnen, en nog relatief eenvoudig ook. Het is een serieus risico, waar je als bedrijf over na zult moeten denken." Financieel directeur Slutter spande een zaak aan tegen zijn ont slag en won. De aantijgingen dat hij verschillende waarschuwingssig nalen had genegeerd, vond de rech ter te sterk aangezet. Het ontslag werd teruggedraaid maar het ar- beidscontact loopt wel af per 1 de cember. Het vertrouwen tussen beide partijen is weg. Tot die tijd ontvangt Slutter met terugwer kende kracht salaris. maandag 12 november 2018 Britse veteranen zijn in Londen op weg naar de herdenking bij het oor logsmonument in Whitehall. In meer dere landen is herdacht dat het giste ren honderd jaar geleden was dat de Eerste Wereldoorlog eindigde. In Frankrijk werd de hoofdceremonie bij gewoond door wereldleiders, onder wie de Amerikaanse president Trump en de Russische leider Poetin, die el kaar bij de Are de Triomphe in Parijs de hand schudden. Namens Nederland was premier Mark Rutte naar Parijs af gereisd. Hij werd verwelkomd door de Franse president. De Duitse bondskanselier Merkel en de Franse president Macron herdachten zaterdag de miljoenen slachtoffers. Ze deden dat in Compiègne, de plaats waar in 1918 de wapenstilstand werd gesloten. Het was voor het eerst dat leiders van beide landen op deze bela den plek een plechtigheid bijwoonden. FOTO'SAFP, REUTERS EN GETTY IMAGES Pathé trapt in gewiekste truc Een simpele mail met een drin gend verzoek om geld voor een geheime overname kostte Pathé-topvrouw Dertje Meijer en financieel directeur Edwin Slut- ter de kop. Ze maakten voor ruim 19 miljoen euro over aan ceo-fraudeurs, die zich voorde den als de top van het Franse moederbedrijf. Naïef? „Ceo- fraudeurs werken zo geraffi neerd, ik snap wel dat je daar in trapt." Maarten van Ast Amsterdam m De directie van bioscoopcon cern Pathé maakte bijna twintig miljoen euro over aan fraudeurs, die zich uitgaven voor de top van het Franse moederbedrijf in Pa rijs. H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3