Even wea North Sea Port krijgt schade niet vergoed Drie mensen onwel door lekkende koelkast Politie schrikt van drugs in het verkeer 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Ik keer de honderd dingen die liggen te wachten, de rug toe. Ik neem de middag vrij en haal mijn jongste dochter op. We gaan er even tussenuit. Was en bood schappen zullen moeten wachten. Of zoals mijn moeder altijd placht te zeggen: „Zolang het niet achter me aan komt, kan ik gewoon de deur dicht trekken." Ik heb nog even een blik in de achteruitkijk spiegel geworpen en slechts het sil houet van een wuivende meneer B. was zichtbaar. We gaan op weg naar dé licht stad. Na enige omzwervingen be reiken we ons doel. We gaan op zoek naar een restaurant. Een van de vele in deze stad. Alle talen van de wereld horen we als we door de volgepakte straten lopen. Het is de stad van de vooruitgang, de hoop en het licht. Aan de vooravond van de honderdjarige herdenking van één van de zwartste periodes in onze geschiedenis lopen we hier. Langs kunstzinnig verlichte straten en prachtige kledingzaken. Ik kijk mijn ogen uit. Dit tot grote ergernis van mijn dochter. Ze weet dat ik in zulke omstandigheden te veel oog voor het geheel en te weinig oog voor details als losliggende stenen en stoepranden heb Na een heerlijk Japans maal be sluiten we naar de bioscoop te gaan. We kiezen voor een sentimental journey voor moeders: Bohemian Rhapsody. Een lange zit dus nog snel even een toiletbezoek in de moderne bioscoop. Daar kom ik in de wondere wereld van de mo derne kranen. Het is echt te lang geleden dat ik de klei verliet. Ik kijk naar een kraan met een soort dwarsbalk op het eind. Wat ik ook doe, er stroomt slechts een flinke stoot hete lucht uit de kraan. Geen water. Even denk ik: „Zou dat nu al desinfecterend kunnen zijn?" Alles kan immers hier. Maar nadat ik de gebruiksaanwijzing lees, kan ook deze provinciaal water uit het futu ristisch apparaat toveren. De film was geweldig. We gaan naar huis en lopen langs een prachtig ver lichte kerk waarop mensen dansen. Het was een lekker weekendje met mijn dochter in Eindhoven. Het lichtfestival Glow duurt nog tot en met 17 november. De moeite waard. Het is de stad van de vooruitgang, de hoop en het licht DESTELLING Vandaag: Ik wil best betalen voor sporten in de natuur Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Hulpverleners beter verzorgd Zeeuwse violist speelt voor wereldleiders VLISSINGEN Dronken schipper van olietanker aangehouden De kwestie draait om het oostelijke deel van het Rammekensschor, ge legen tussen Ritthem en Vlissin- gen-Oost. Aanvankelijk viel dit bui ten de aanwijzing van de Wester- schelde als Natura 2000-gebied. Vo gelbescherming Nederland vond dat ook dit deel de status van be schermde natuur zou moeten krij gen. De Raad van State stelde in 2011 de organisatie in het gelijk. Het havenbedrijf (toen nog Zee land Seaports) heeft zich, samen met onder meer de provincie Zee land en de gemeente Vlissingen, steeds verzet tegen de uitbreiding van het natuurgebied. Het vindt dat die status de ontwikkeling van de haven belemmert. Volgens North Sea Port kan nu een van zijn terreinen niet meer worden ontwikkeld en worden twee andere onbereikbaar voor schepen. Het havenbedrijf heeft daarom een schadevergoeding van 19,1 miljoen euro bij het Rijk geëist. Dat is vorig jaar afgewezen, waarna North Sea Port naar de rech ter is gestapt. Ook die heeft nu het havenbedrijf in het ongelijk gesteld. De reden is dat sinds 1 januari 2017 de Wet natuurbescherming van kracht is. Die staat vergoeding van schade door de aanwijzing van Na tura 2000-gebieden niet toe. Verzet tegen de uitbreiding van het natuurgebied bij Ritthem Ook kan er nog geen sprake zijn van 'nadeelcompensatie', aldus de rechtbank. De aanwijzing tot na tuurgebied op zich dwarsboomt niet op voorhand elke ontwikkeling in het gebied. Bovendien was vóór het besluit ook niet elke ontwikkeling mogelijk. North Sea Port kan nog in hoger beroep gaan bij de Raad van State. Bij zorgcentrum 't Gasthuis aan het Noordpoortplein in Middelburg is gisterochtend groot alarm geslagen. Drie mensen raakten rond acht uur onwel, nadat in een kamer een koelkast was geopend. Volgens de Veiligheidsregio Zee land is er 'zeer waarschijnlijk' een lekkage van ammoniak in de koel kast geweest. De vloeistof heeft zich opgehoopt en de damp van de ammoniak kwam 's ochtends bij het openen van de koelkast vrij. Onder meer een traumahelikop ter, diverse ambulances en de brandweer werden opgeroepen voor de hulpverlening. Rond 09.20 uur werd de situatie veilig ver klaard. De drie slachtoffers moesten voor controle naar het ziekenhuis. Hun toestand leek mee te vallen. Er was in elk geval geen sprake van le vensbedreigende situaties. In het zorgcentrum constateerde de brandweer geen concentraties ammoniak meer. Voor de zeker heid is de kamer schoongemaakt en geventileerd. De koelkast is verwij derd. Zorgorganisatie SVRZ, waar onder 't Gasthuis valt, heeft de re laties van de betrokkenen geïnfor meerd. De politie is geschrokken van het aantal mensen dat onder invloed van drugs achter het stuur kruipt. Het politieteam Oosterschelde- bekken (werkzaam op Schouwen- Duiveland en Noord- en Zuid-Be veland) betrapte tussen donder dagochtend en zaterdagavond tij dens reguliere controles in totaal negen mensen. Een aantal van hen had daarnaast alcohol op. Bij alle bestuurders is op het po litiebureau een bloedtest afgeno men door een arts. De uitslag ervan laat enkele weken op zich wachten. In elk geval hebben alle bestuur ders een rijverbod van 24 uur ge kregen. Verder werden in dezelfde peri ode vier mensen betrapt op het rij den onder invloed van alcohol. Drie van hen hadden zoveel gedronken, dat ze hun rijbewijs moesten inle veren. Sinds dit jaar heeft de politie be tere mogelijkheden om te controle ren op drugsgebruik in het verkeer. In sommige gevallen zijn tot 48 uur na het laatste gebruik nog sporen terug te vinden in het speeksel. Vol gens de politie lijkt nog lang niet ie dereen de risico's van het rijden on der invloed te beseffen. STEEDS MEER BN-ERS HEBBEN KOOKBOEK ALLES KOOKT OVER LOSISCH MET HET KOOKBOEK VAN PATTY BRARfc.' maandag 12 november 2018 Reageer op pzc.nl Weekend: Ik kijk nu al uit naar carnaval 757 reacties BORSSELE Twee nieuwe 'logistieke verzorgingscombinaties' zijn zaterdag in Borssele overgedragen aan de Veiligheidsregio Zeeland. Het gaat om rijdende kra men, bedoeld om tijdens incidenten de hulpverle ners te bevoorraden. De wagens zijn zo ingericht dat er efficiënt en hygië nisch wordt gewerkt. Ze komen te staan bij de korpsen Krabbendijke en Sluiskil. Daarnaast is de haakarmcontainer van de Veiligheidsregio die als mobiel onderkomen dient, opnieuw ingericht. Deze 'verzorgingsunit' is gestationeerd bij de post Oranjeweg in Goes. PARIJS De Zeeuwse violist Ma- thieu van Bellen (foto) speelde gisteren een prominente rol bij de her denking in Parijs van het einde van de Eerste We reldoorlog, precies 100 jaar geleden. Daarbij waren vele rege ringsleiders aanwezig, onder wie Donald Trump, Vladimir Poetin, Angela Merkel en gastheer Em- manuel Macron. Aan de voet van de Are de Triomphe speelde het European Union Youth Orchestra onder leiding van Vasily Petrenko de Bolero van Ravel. Van Bellen, die afkomstig is uit Hulst, is concertmees ter van het orkest. De schipper van een lege olietanker is aange houden, omdat hij stom dronken aan het varen was. Vlakbij de Sloeha- ven in Vlissingen werd duidelijk dat de schipper geen koers kon houden. Hij botste bijna op een ander schip. Bij een blaastest die werd afge nomen door de zeeha- venpolitie bleek dat de man omgerekend acht a vijftien glazen alcohol had gedronken. De schipper is aange houden en hij moest zijn vaarbewijs inleveren. Het Rijk hoeft North Sea Port geen miljoenen aan schadever goeding te betalen. De recht bank heeft een verzoek van het havenbedrijf van de hand gewe zen. Rolf Bosboom Ritthem Tanne Nijmeijer Middelburg Rolf Bosboom Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2