10 Eind volgend jaar bestaat elke fles van Coca-Cola in Nederland voor de helft uit gerecycled plastic. Daarmee is zes jaar eerder voldaan aan de eigen milieudoelstellingen voor 2025. De frisdrankgigant maakt vanmiddag de resultaten wereld kundig van de hoe veelheid hergebruikt plastic. Volgens de trotse direc teuren Jaap Wassink (Coca-Cola European Partners Nederland) en Ben Bijnens (Coca-Cola Neder land) is het bedrijf daarmee goed op weg naar een 'circulair' sys teem, waarin er steeds minder nieuw plastic hoeft te worden ge bruikt. Een forse stap in de goede richting, maar hoe nu verder? Wassink: „Zeker. We denken erin te zullen slagen dat onze verpak kingen volgend jaar voor 50 pro cent uit gerecycled plastic be staan. Dat betekent dus ook dat je gemiddeld 50 procent minder nieuw plastic nodig hebt. Terug dringen van plastic is een thema dat terecht erg leeft in Nederland, daarom zijn we hier trots op. Bijnens: „Op dit moment zit de industrie op 20 tot 25 procent ge- Glas is zwaarder, dus vervoer ver eist meer brandstof. Bovendien moet het geblazen worden, dat kost weer energie. Dat soort zaken moet je goed afwegen." Wassink: Dat is inderdaad een struggle, maar we willen ons niet primair laten leiden door senti ment. We willen niet over tien jaar terugkijken en denken: hoe heeft dit nou toch kunnen gebeuren. Je mag van ons verwachten dat we ons huiswerk goed doen, waarbij we natuurlijk wel oor hebben voor geluiden uit de samenleving." Wassink: „Ik ben echt trots op de stap die we maken. En natuurlijk is elke actie ook een gevolg van wat er leeft en hoe consumenten over je denken. Het is dus reageren op de omgeving, maar op een ma nier die past bij een marktleider." Bijnens: „Het is zo dat de huidige doelstellingen slechts tussenstap pen zijn naar meer. Uiteindelijk willen we naar een volledig circu lair systeem, waarin we geen nieuw plastic hoeven te gebruiken. Ik ga geregeld met mijn kinderen in de natuur wandelen. Als ik daar verpakkingen zie liggen, word ik oprecht heel erg boos. Wij zitten in de positie daar een verschil in te maken, dus het is trots en pure op rechtheid dat we dat ook doen." Wassink: „Dat is in alle eerlijkheid nog toekomstmuziek, want om die 100 procent te kunnen bereiken, moet er eerst voldoende gerecy cled plastic op grote schaal be schikbaar zijn. Zover is het nog niet. We leren, samen met de in dustrie. Met een mooie taak voor de wetenschap." recycled plastic per fles, maar Coca-Cola in Nederland zit ge middeld op 40 procent." Wassink: „Van alle grote petfles- sen krijgen we al meer dan 90 pro cent terug. Voor de kleine flesjes ligt dat percentage op 70 procent. Gewoon omdat mensen ze in de prullenbak doen, via herschei ding, etcetera. Over het alge meen is men best gediscipli neerd in Nederland. Dat is goed, want dan belandt het niet in bermen en oceanen." Wassink: „Dat klopt. Het re cyclen zeifis duurder, maar ook je machines moeten state of the art zijn om die flessen te kunnen maken. Een investering is dus nodig." Bijnens: „We verkopen in Ne derland zo'n zeven miljoen drank jes per dag. Dat zijn grote cijfers, die gepaard gaan met een grote verantwoordelijkheid. We zijn ons daarvan bewust, dus willen die investering graag maken." Wassink: „Bijvoorbeeld de actie 'Flesjes in de bak - zo doen we dat!', die in september van start is gegaan. Daarbij worden er meer dan duizend extra afvalbakken voor plastic flesjes geplaatst en tal van opschoonacties voor zwerfaf val op straten, parken en pleinen georganiseerd. Dat soort acties gaan we - in samenwerking met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten - testen. Mocht het niet werken, dan is statiegeld wel licht toch het beste middel." Wassink: „De helft van onze busi ness is glas en blik, met ieder een eigen impact op het milieu. Het is best weerbarstige materie. We moeten echt heel goed onderzoe ken wat het beste is voor het mi lieu, voordat we volledig overstag gaan van het een naar het ander. Bosman doet dat in een debat met minister Ank Bijleveld en staatsse cretaris Barbara Visser van Defen sie. De IVD is een onafhankelijke dienst, afgelopen voorjaar opge richt als reactie op dodelijke onge lukken in 2016 met een mortiergra naat in Mali en op een schietbaan in Ossendrecht. De IVD moet ernstige voorvallen bij de krijgsmacht gaan onderzoeken. Het VVD-Kamerlid wil dat de IVD het voorbeeld van de Onder zoeksraad voor Veiligheid (OVV) volgt. „Daar is het zo dat de conclu sies in een eindrapport openbaar worden. Maar alles wat een militair de onderzoekers vertelt, mag niet door naar een ander." Het belangrijkste is dat de waar heid boven water komt, zegt Bos man. Ook omdat de organisatie van fouten moet kunnen leren. „Als mi litairen weten dat alles wat ze zeg gen bij het OM kan terechtkomen, zullen ze nooit willen toegeven dat ze een checklist niet hebben ge volgd of iets stoms hebben gedaan." Bosman weet als voormalig vlieger bij de luchtmacht hoe belangrijk dit is. „Als niemand iets zegt, kun je er niet van leren." Het is niet zo dat in de situatie die Bosman bepleit, het Openbaar Mi nisterie of de marechaussee buiten spel staan. Zij kunnen altijd beslui ten om een eigen (strafrechtelijk) onderzoek te doen, los van het on derzoek door de IVD. Het gaat Bosman erom dat zij dan geen gebruik kunnen maken van de Anders zeggen militairen nooit dat ze een checklist niet hebben gevolgd of iets stoms gedaan verklaringen die ten grondslag lig gen aan het rapport van de IVD. Onderzoek van de OVV is nu het enige dat wettelijk beschermd wordt tegen het OM. De stichting Maatschappij en Veiligheid van mr. Pieter van Vollenhoven wil een ka derwet voor onafhankelijk onder zoek, waarbinnen ook de activitei ten van de nieuwe IVD volgens Bosman kunnen vallen. Volgens Bosman wordt het door de wettelijke bescherming ook on mogelijk voor hoger geplaatsten binnen defensie om de verklarin gen van hun ondergeschikten in te zien. Nu is dat nog wel zo; het WD-Kamerlid vindt dat onwense lijk. maandag 12 november 2018 GO Coca-Cola aan winnende hand in gevecht met zwerfafval Maarten van Ast Rotterdam De helft van hergebruikt plastic, dat zijn duidelijke resultaten. Hoeveel gerecycled plastic zit er nu in een fles? Gewoon afstand nemen van plastic lijkt me een makkelijkere boodschap. Is het niet een marketingstunt voor een positief imago? Je vervuilt minder, maar je ver vuilt nog steeds. 100 procent gerecyclede fles sen: reëel of toekomstmuziek? Waar halen jullie dat plastic van daan? Recyclen kost toch veel meer geld? Dat lijkt me niet in jullie be lang. Staatssecretaris Van Veldhoven heeft het bedrijfsleven een ulti matum gesteld: vanaf 2021 sta tiegeld op kleine plastic flessen, tenzij de verpakkingsindu strie erin slaagt de hoe veelheid plastic in zwerfaf val met 70 procent te ver minderen. Ook moet dan 90 procent van deze flessen worden herge bruikt. Goed plan? Wassink: „Ja. Het gaat erom dat iedereen uit eindelijk zo veel moge lijk verpakkingen terug wil om te hergebruiken. Statiegeld zit natuurlijk al op de grotere petfles- sen, en zou ook kunnen werken voor de klei nere flesjes. Maar er zijn ook andere manieren. A Coca-Cola verkoopt in Neder land zeven miljoen drankjes per dag. FOTOGETTY Wat dan? Jullie investeren ook in alterna tieven voor plastic. Glas? VVD: militair moet vrijuit kunnen praten Militairen moeten zich volledig vrij voelen om de waarheid te vertellen wanneer de nieuwe In spectie Veiligheid Defensie inci denten onderzoekt. VVD-Ka- merlid Bosman pleit voor wette lijke regels, zodat de verklarin gen niet bij het OM terecht komen. „Er is niet veel enthousi asme bij Defensie voor veilig heid, de cultuur moet om." Hanneke Keultjes Den Haag -André Bosman (Kamerlid VVD)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10