Als kind had ik gehad VOOR U GEPROEFD Na het oogstseizoen belanden vele appels uit de categorie 'buitenbeentjes' in de moes. Ons panel proeft zeven varianten uit de supermarkt. David& Arjan 8 Het financiële IQ'van veel mensen is laag en dat betekent bijna altijd gedoe Het deel dat machinaal nog te schillen is, belandt in taarten David en Arjan (r.) van geluksplatform 365 Dagen Succesvol delen hun lessen voor een leuker leven. Een paar maanden geleden werd mijn oudste dochter 6 jaar en sindsdien krijgt ze zakgeld. U mag best weten dat ik daar met mijn lief een tijdje over heb gepiekerd. Niet eens over het bedrag of over de frequentie. Dat von den we simpel: ze krijgt een euro per week, echt geld dat ze kan vasthouden en in een spaarpot kan doen. Wat ik er lastig aan vond, is dat ik haar via haar zakgeld iets wilde leren over geld. Hoe werkt dat? Hoe kun je ontspannen omgaan met geld en er geen stress door krijgen? Ik heb dat zelf nooit geleerd. Het heeft me veel gestruikel gekost voordat ik het een beetje snapte. En ik ben dui delijk niet de enige. Stress om geld. Geen financieel over zicht. Te weinig op de reke ning. Het 'financiële ICf van veel mensen is laag en dat betekent bijna altijd gedoe. thuis een vrij nauwkeurig financieel systeem voeren en dat dit voorbeeld misschien precies was wat ik mijn doch ter kon leren. Het idee komt van de Amerikaanse geld- specialist T. Harv Eker, die zegt dat je je verdiensten het beste kunt 'bestemmen'. Be paal vooraf waar het heen gaat, in vaste percentages van je in komen. Niet de hoogte van het bedrag is daarbij belangrijk, maar de gewoonte om dit ge structureerd te doen. Het kan met duizend piek in de week, maar ook als je net als mijn dochter een enkele euro te besteden hebt. Verdeel je geld over zes pot jes, zegt Eker. Omdat fysieke potjes met contant geld in ons huishouden gedoe geven, doe ik het zelf met verschillende bankrekeningen. Het werkt voor iedereen zo: in het eerste potje gaat de helft van je inko men en dat bestem je voor je vaste lasten. Minder mag al tijd. Als het méér dan de helft is, kun je onderzoeken of je lasten misschien te hoog zijn. Dan blijven er vijf potjes over. In elk daarvan komt 10 procent van je salaris. Het tweede potje bestaat uit spaargeld, voor grote uitgaven in de toe komst. Het derde deel mag ex clusief aan leuke dingen wor den uitgegeven, en dat bakje mag elke maand helemaal leeg. De vierde reservering gebruik je om van te leren: je betaalt er cursussen of op leidingen van. Eveneens 10 procent zet je weg voor inves teringen, bijvoorbeeld de af lossing van je hypotheek. De inhoud van het zesde potje ten slotte is om weg te geven. Wat ik zo fijn vind aan dit sys teem, is dat het helderheid geeft. Ook als die percentages op dit moment helemaal niet haalbaar zijn, zie je wel met een waar je naartoe kunt werken. Voor mijn dochter maakte ik het simpeler: één potje om te sparen, een om leuke dingen van te doen en een laatste om wat weg te geven. Zij bepaalt hoe ze het geld over de potjes verdeelt. Opeens ontvangt ze niet al leen een euro per week, maar ook een lesje over geld. 1. Albert Heijn 2. Hak 3. Lidl 4. Aldi Op Landgoed de Olmen horst, in het Noord- Hollandse Lisserbroek, wacht een spijkerbed aan appelbomen. Meer dan 40.000 in totaal, elk behangen met klinkende rassen als de Alkmene, Rode Boskoop, Rubinola of Topaz. Tot voor kort tenminste. Het pluk- seizoen is voorbij, alleen in de gaard met 'adoptiebomen' - gereserveerd voor particulieren - buigen de takken nog her en der door van de knalrijpe Florian de Clercq (58) Frans van Bentem (83) Sandra Willems (46) exemplaren. „Die moeten ze nu snel plukken", merkt eigenaar Florian de Clercq op. Zijn eigen appels zijn dan ook reeds de deur uit. Zoals gebruikelijk in de fruitteelt is het leeuwendeel bestemd voor de versmarkt; het schap van groenteman en grootgrut ter. Elke partij kent echter ook zijn buitenbeentjes - appels die niet be paald zijn gezegend met een perzik huidje, te weinig kleur op de wangen hebben of simpelweg te klein van stuk zijn. „Het deel dat daarvan nog machinaal te schillen is, wordt bij voorbeeld gebruikt voor taarten", legt De Clercq uit. De gebochelde zonderlingen die zelfs daar niet voor in aanmerking komen, resteert de sap-pers of moesblender. Een restproduct dus, die appelmoes? „Zo zou je het kunnen noemen", vindt De Clercq. „Maar ik zie het vooral zo: elke appel die niet in de maag van een consument terechtkomt, is voedsel- verspilling." Klokhuis Samen met twee collega's proeft De Clercq blind zeven potten appelmoes uit de supermarkt. Om geen appels met peren te vergelijken, mijden we ZATERDAG 10 NOVEMBER 2018 GO Toen bedacht ik me dat wij -Arjan Vergeer Reageren? zo@persgroep.nl €0,84 voor 350 g De blender mag een tandje minder fijn. De smaak behaagt deson danks: een uitstekend evenwicht tussen zoet en zuur. €1,31 voor 350 g Een heerlijk frisse appelmoes. Prima in balans ook: zowel een fijn zoetje als lekkere zuren. €0,34 voor 350 g Weinig zuur, maar niet iedereen heeft daar moeite mee. Bij uitstek een moes voor zoete kauwen. €0,34 voor 350 g Middle-of-the-road moes. Een duidelijk zuurtje, verder wat vlak van smaak. Vol gens het etiket de minste appels (93 procent) uit de test. Zoet met een klein zuurtje MATTHIJS MEEUWSEN Vijfde generatie fruitteler op de bok van het familie bedrijf. Was vijftig jaar groenteman. Plukt sinds zijn pensioen op De Olmenhorst. Loopt als sales manager ook al tien jaar op het landgoed rond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 81