II Nieuwe rekentoets: een 4 halen is voldoende 7 Premier kan vervangen worden, maar coalitiepartners zien dat niet zitten Voor CDA en D66 is het helder. Als premier Rutte een Europese topfunctie accepteert, valt het kabinet. Rutte gaf tot nu toe aan in Nederland te blijven. Maar de coalitie is er niet gerust op. Tijdens een gezamenlijke persconfe rentie met de Duitse bondskanselier Angela Merkel begin oktober, grijpt Mark Rutte ineens het woord. Merkel krijgt de vraag of Rutte kandidaat is om straks in Brussel de boel te gaan leiden. Voordat zij kan antwoorden zegt Rutte: „Ik ben geen kandidaat." De premier die nu al twaalf jaar po litiek leider is van de WD en acht jaar minister-president, krijgt de vraag te pas en te onpas. In Brussel, van internationale media, in Den Haag op zijn wekelijkse persconfe rentie. Wie zou de eerste vrouwelijke premier willen tegenhouden? Net voor de zomer verklaarde Rutte zijn liefde voor Europa in een Brus selse speech. Als reactie op de vraag of hij dan naar Brussel zou willen, zei hij: „Dat ga ik zeker niet doen, ik zie mijn taak in Nederland. Ik kan niet zeggen dat dat mijn taak is en dan vervolgens een Europese baan ne men. Bovendien heb ik mij aan de co alitie gecommitteerd tot en met de verkiezingen van 2021." Maar in de coalitie weten ze het zo net nog niet. Rutte is al aan zijn derde kabinet bezig. En eerlijk is eer lijk, hij zou een gedroomde kandi daat zijn voor zo'n topfunctie. Dat zien ze ook in andere landen. Wat als er volgend jaar een klemmend be roep op hem wordt gedaan om de EU uit de crisis te leiden? Staatsrechtelijk is een tussentijds vertrek van de minister-president geen reden voor verkiezingen. Net als andere ministers kunnen die vervan gen worden. „Hij is gewoon de eerste van zijn gelijken, dus het is moge lijk", zegt een bron uit de coalitie. Maar dat is geen reden voor CDA en D66 om dat goed te vinden. Daarvoor is de voorman van de coalitie te be langrijk. Schippers In de VVD wordt de mogelijkheid dat Rutte tussentijds vertrekt wegge wuifd. Wel stelt een enkeling dat oud-minister Edith Schippers dan een kandidaat zou zijn. „Wie zou vanuit de coalitie de eerste vrouwe lijke premier willen tegenhouden?" Onlangs beaamde oud-informateur Gerrit Zalm in een interview met NRC ook dat Schippers Ruttes rol zou kunnen overnemen. Al voegde hij er aan toe dat hij Rutte niet ziet vertrekken. „Rutte moet wel heel goed weten wat hij wil in Europa", zegt een be windsman. „Als hij Ibsk gaat opvol gen, wordt hij een loopjongen van Frankrijk en Duitsland." Rutte zal in dat geval de Europese toppen van re geringsleiders voorzitten. Door zijn vertrouwensrelatie met de Franse president Macron en de Duitse bondskanselier Merkel is Rutte voor hen een gedroomde kandidaat. Maar dat is hij ook als opvolger van Junc- ker. Een CDA'er: „Volgt hij Juncker op als voorzitter van de Europese Commissie, dan wordt hij een tech nocraat." Volgens VVD-erelid Frits Bolke- stein is Rutte geknipt als opvolger van Tusk: „Mark moet dan zelf zijn collega-premiers bewerken - dat kan hij als geen ander", zei hij in de Volks krant. Wat Rutte volgens Bolkestein ook goed zal afgaan: „Dan praat je over de grote lijnen en de vergezich ten van de EU." Nooit eerder heeft de situatie zich voorgedaan dat een Nederlandse pre mier tussentijds vertrok voor een Eu ropese topbaan. Wel zijn de drie vo rige premiers allemaal in beeld ge weest. Premier Lubbers ging in 1994 openlijk de strijd aan met de Belgi sche premier Jean Luc de Haene, maar hij verloor omdat Duitsland hem niet steunde. Premier Kok heeft in 1999 gewoon 'nee' gezegd. Ook premier Balkenende leek in januari 2009 in de race. Nederlandse ambassadeurs lobbyden voor hem. Binnen het CDA lag het scenario al klaar dat hij zou worden opgevolgd door Maxime Verhagen. Maar toen malig coalitiepartner PvdA liet later weten dat dat nooit geaccepteerd zou zijn. Dat schreven Onderwijsministers Ingrid van Engelshoven en Arie Slob gisteren in een brief aan de Tweede Kamer. Het rekenexamen gaat niet voor alle leerlingen meteen meetellen voor hun diploma. Scholen krijgen eerst de tijd om zich voor te berei den op de nieuwe toets. Voor scho lieren die in het examenjaar zitten, telt rekenen pas mee vanaf school jaar 2020-2021. Op het mbo telt re kenen pas mee voor studenten die volgend schooljaar aan hun oplei ding beginnen. De oude rekentoets, die wel lan delijk verplicht was, blijft nog be schikbaar voor scholen die zelf nog geen rekenexamen hebben. Omdat de rekentoets een schoolexamen wordt, mogen scholen straks zelf beslissen of ze rekenen als apart vak gaan geven, of binnen een ander vak - zoals bijvoorbeeld wiskunde. Daardoor is een voldoende voor de toets ook niet meer noodzakelijk; wel moet voor een schoolexamen een 4 of hoger worden gescoord. De rekentoets werd ingevoerd nadat in 2010 een bijna unanieme Kamer - met uitzondering van de SGP-wilde dat het rekenonder- t Scholen mogen zelf beslissen of ze rekenen als apart vak gaan geven wijs beter zou worden. De toets kreeg vanaf het begin veel kritiek. De vragen deugden volgens des kundigen niet en leerlingen haal den dramatisch lage cijfers. In 2015 werd besloten de toets niet mee te laten tellen voor het diploma op vmbo, havo en mbo. Alleen op het vwo, waar de cijfers beter waren, was de rekentoets tot 2017 nog ver plicht. Van Engelshoven en Slob willen nog dit jaar met de Tweede Kamer in debat over de rekentoets nieuwe stijl. Zij willen dat scholen begin 2019 worden geïnformeerd over de nieuwe aanpak. Het nieuwe reken examen is overigens ook van tijde lijke aard: de toets verdwijnt zodra er een nieuw leerplan wordt inge voerd op scholen. Aan dit nieuwe curriculum wordt al een paar jaar gewerkt. zaterdag 10 november 2018 GO Hoe lang zegt Rutte nog 'ne tegen de EU? Jan Hoedeman Den Haag -bron binnen de VVD Premier Rutte zou volgens Frits Bolken- stein een prima opvol ger zijn van EU-presi- dent Tusk. fotoreuters Middelbare scholen en mbo's gaan zelf een rekenexamen maken voor hun eigen scholie ren. Voor deze nieuwe reken toets hoeft geen voldoende meer worden gehaald, een 4 of hoger is genoeg om het diploma te halen. De landelijk verplichte rekentoets verdwijnt definitief. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7