■nbSf - Hfessfe fm n r> r> c 3 o c ^S5S 'Mensen denken dat de werkgever niets te maken heeft met hun mantelzorgtalcen' Tesla, hiernaartoe komen, braaf! Ozonlaag herstelt zich blijvend Pas op voor nepshops op sociale media Waarom u uzelf niet in bedwang heeft ?se= 0 vindt om hulp te vragen, kun je gebruik maken van digitale zorgnetwerken als Familienet of Caren Zorgt. Hierin kun je je omgeving op de hoogte houden, een agenda bijhouden en hulp vragen bij zorgtaken. Dat is makkelijker dan alles steeds aan dezelfde buurvrouw te moe ten vragen." Tip 5 Zorg dat jij en je netwerk de juiste kennis hebben Als je weet wat je kunt verwachten en hoe je bepaalde taken het best kunt uit voeren, scheelt dat volgens Scholten veel stress. „Hoe ga je bijvoorbeeld om met een licht dementerend iemand? Hoe til je iemand uit zijn stoel zonder je rug te veel te belasten? Schakel een beroeps kracht in die jou en je netwerk tips kan geven. Vraag ook wat je kunt verwachten en hoe je je daarop kunt voorbereiden. Zo houd je enigszins grip op de situatie." Tip 6 Maak tijd voor je relatie Sarah Groen (31) en haar man zorgen voor hun zwaar gehandicapte dochter Mirthe (6). „Mathijs en ik zijn Mirthes ogen, haar oren, haar handen; haar alles eigenlijk. We zorgen graag voor haar, maar het is ook fijn dat ze één weekeinde per maand naar een logeerhuis gaat. Zij doet daar leuke dingen, wij hebben tijd voor elkaar en zijn even partners in plaats van zorgverleners." Tip 7 Durf los te laten Als mantelzorger wil je het natuurlijk zo goed mogelijk doen, en je dierbare de best mogelijke zorg geven. Toch kan het heilzaam zijn die hoge eisen soms los te laten, tipt Sarah Groen. „Als iemand an ders de zorg even overneemt, gaat dat misschien niet altijd precies op de ma nier waarop jij het zou willen. Accepteer dat en geef de regie toch af en toe uit han den." Tip 8 Informeer je werkgever Hoewel 70 procent van alle mantelzor- gers een betaalde baan heeft, vertelt maar de helft op het werk over zijn of haar zorgtaken. Zonde, vindt Ginette Klein, coördinator van de Mezzo Mantelzorg lijn. „Mensen denken: dat is een privé- zaak, daar heeft mijn werkgever niets mee te maken. Maar door je mantelzorg taken wél aan te kaarten, geef je collega's de kans met je mee te denken (misschien wil iemand eens een dienst ruilen?) en kun je wellicht gebruik maken van zorg verlofregelingen." Tip 9 Schakel de hulp in van een zorgconsulent Als mantelzorger moet je wegwijs wor den in het doolhof van loketten, instan ties en regeltjes. Beperk die frustratie door een deskundige in te schakelen, zegt Ginette Klein. „Dat kan bij de Mezzo Mantelzorglijn of in je eigen regio. Veel gemeenten kennen lokale steunpunten mantelzorg, waar je terecht kunt met vragen. Zij kunnen je vertellen waar je moet zijn om de juiste zorg aan te vragen. Ook mantelzorgmakelaars zijn in op komst. Die zijn niet gratis, maar kunnen vaak wel een deel van de mantelzorg taken overnemen." Tip 10 Deel de zorg vanaf het begin Hoewel mantelzorg in het begin vaak goed te doen is, is het toch slim om al meteen hulptroepen in te schakelen, zegt Klein. „Zo kunnen jij en degene om wie het gaat allebei wennen aan het idee dat er ook anderen bij betrokken zijn en voorkom je dat je zelf onmisbaar wordt. Denk bij het delen van de zorg overigens ook eens aan vrijwilligers die bijvoor beeld komen oppassen, zodat je zelf even weg kunt." Leuk om te weten Goed om te weten Noodzakelijk om te weten Wil je niet weten PC ZATERDAG 10 NOVEMBER 2018 M Ton Terpstra zorgt al vijf jaar intensief voor zijn vrouw Francis, die MS heeft. FOTO ANNABEL OOSTEWEEGHEL VV- 'O1» •-'■V v^*S?*2 Tesla-eigenaren kunnen hun auto over en kele weken bij zich roepen, meldt Tesla-baas Elon Musk op Twitter. Volgend jaar komt daar nog een functie bij. Een eigenaar van een Tesla drukt dan op een knop op zijn smartphone en de auto komt aanrijden, net als KITT in de serie Knight Rider. Binnenkort is het geen sciencefiction meer, als we de tweets van Musk moeten geloven. De ozonlaag vertoont tekenen van versneld en blijvend herstel. Sterker nog: het is niet ondenk baar dat ze tegen 2060 volledig hersteld is. Dat staat in een nieuw rapport van de Verenigde Naties, NASA, de Europese Unie en de National Oceanic and Atmosphe- ric Administration (NOAA) uit de VS. Zij beoordelen de gezondheid van de ozonlaag elke vier jaar. Ziet u een leuke jas of bank voor bijkomen in uw tijdlijn op Face- book? Kijk eerst wie 'm verkoopt, voordat u geld overmaakt. Con sumenten zijn vorig jaar voor bijna 5 miljoen euro het schip ingegaan door spullen te kopen via sociale media. Consu mentenwaakhond Autoriteit Consument Markt waarschuwt voor de opmars van nepshops, die actief zijn op platforms als Facebook en Instagram. Waarom kopen we onnodige spullen? Gea Schonewille, economisch psycho loog bij het Nibud: „Dat is het what the hell-effect. Als je jezelf strenge restric ties oplegt en de mist ingaat, kun je doorslaan. Bijvoorbeeld: je mag 20 euro uitgeven aan kleding. Je koopt tóch een shirt van 30 euro. Dan zie je een broek en denk je: what the heil, ik gaf toch al meer uit. En reken je ook de broek af."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 76