Tien tips voor mantelzorgers Kunst voor Kinderen Vandaag, op de Dag van de Mantelzorg, is er aandacht voor de 4,4 miljoen Nederlanders die vaak naast hun baan voor een ouder, partner, kind of andere naaste zorgen. Hoe blijf je zelf overeind? Tips van professionals en ervaringsdeskundigen. 'Ilc probeer de was op een vaste dag in de week te doen. Dat geeft rust' 2 Bestel nu via pzc.nl/kunstvoorkinderen Tip1 Reserveer tijd voor jezelf Ton Terpstra (64) zorgt al vijfjaar inten sief voor zijn echtgenote Francis, die MS heeft. „Ik vind het lastig spontaan de fiets te pakken. Soms vraag mijn vrouw nét op dat moment of ik de aardappels even wil schillen - dat kan ze zelf niet meer. Daarom is het handig om vaste momenten voor jezelf te creëren, bij voorbeeld iedere maandagmiddag van 4 tot 5. Zo weet je allebei waar je aan toe bent." Tip 2 Breng zoveel mogelijk structuur aan in de dagen Nog een tip van mantelzorger Terpstra: „Breng, voor zover mogelijk, structuur aan in de dagen en de (huishoudelijke) taken die je naast je werk moet doen. Ik probeer bijvoorbeeld de was altijd op een vaste dag in de week af te handelen. Dat geeft rust; op andere dagen hoefik in ieder geval niet over de was na te den ken, omdat ik weet dat ik die op donder dag doe." Tip 3 Zorg voor duidelijkheid Wat ook rust geeft, is samen zorgen voor duidelijkheid, aldus Terpstra. „Wij doen dat bijvoorbeeld met lijstjes. Mijn vrouw had de neiging om iedere minuut te vra gen of ik iets wilde doen of pakken - ze is zelf nauwelijks nog mobiel. Ik begrijp de neiging, want voor mij is het een kleine moeite om even naar de keuken te lopen, maar het gaf onrust als ik net de krant zat te lezen. Daarom schrijft ze haar verzoeken nu op een lijstje. Als ik de krant uit heb, vraagt ze of ik de din gen op dat lijstje kan uitvoeren." Tip 4 Maak gebruik van digitale communicatiemiddelen Het kan lastig zijn om familie of vrien den bij de mantelzorg te betrekken. Toch is dat verstandig, zegt expert man telzorg Cecil Scholten van het kennis centrum voor langdurende zorg Vilans. „Mantelzorg begint vaak klein en van zelfsprekend, maar gaandeweg wordt het vaak intensiever. Als je het moeilijk t. .'Wr Lees, kijk en bouw de mooiste meesterwerken in 3D De reeks Kunst voor Kinderen bestaat uit 4 boeken over vier beroemde kunstenaars: Vincent van Gogh, Piet Mondriaan, Pieter Bruegel en Rembrandt van Rijn. De boeken zijn speciaal ontwikkeld voor kinderen, zowel in tekst als beeld. ZATERDAG 10 NOVEMBER 2018 PC Zorg goed voor jezelf. Maar hoe dan? DOMINIQUE PRINS -TON TERPSTRA "v ,~*7 \'iM KUNSTBOEKEN VOOR MAAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 75